Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego

Okładka książki Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
fizyka teoretyczna nauka

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Czyta się jak najlepszy thriller ;)

Czyta się jak najlepszy thriller ;)

Na półkach: , , , , , ,

Fascynująca podróż przez historię fizyki aż do czasów obecnych, w poszukiwaniu Teorii Wszystkiego, która w jednym równaniu matematycznym uwzględni wszystkie prawa rządzące Wszechświatem.

Książka jest świetnie napisana, choć od drugiej połowy wymaga poszerzenia wiedzy, bo poszczególne zagadnienia są opisane skrótowo i dla laika poziom abstrakcyjności przytoczonych teorii fizycznych będzie zupełnie niezrozumiały.

Prawie 8, za świetny podział na małe rozdziały, pisanie pięknym językiem, naprawdę nie bardzo trudne, ale bardziej zaawansowane niż w innych popularnonaukowych książkach wytłumaczenie tematów wybranych przez autora.

Dopiero zaczęłam czytać tę pozycję (otrzymałam ją w prezencie na Dzień Matki), ale od lat kocham książki mistrza Kaku miłością absolutną i bezwarunkową, więc od razu daję dziesięć potężnych gwiazd :-))).

Bardzo przyjemna książka poruszająca zupełne podstawy teorii strun, ale na poziomie bardziej zaawansowanym. Nie jest to jakiś szczególny deep insight, ale przynajmniej czytelnik nie czuje się jak kretyn, a dość często popularnonaukowe dzieła są dość infantylne. Jedyny minus jest czysto subiektywny - kto już czytał dziela Kaku ten zna większość anegdotek, bo wiecznie powtarza je w kółko w chyba każdej swojej książce:)

.. lapidarny "przelot" nad największymi osiągnięciami myśli ludzkiej... doskonałe

Przeczytałem Boskie równanie Kaku i nie polecam. Wykład o historii fizyki jakich pełno lepszych (choćby Krótka historia czasu czy rewelacyjna polska książka Jerzego Przystawy "Odkryj smak fizyki")+ dwa słowa o strunach. 6/10. Dla mnie wiele nowego nie wnosi, a tytuł nawiązujący do Boskiej cząstki Ledermana to już grube przegięcie, bo się czytelnik (ja) nastawia na ucztę intelektualną, a dostaje posiłek ze zwykłej restariuacji.

Uwielbiam Michio Kaku. Nie będę nikogo oszukiwał.

Swoimi książkami udowadnia, że nawet o najtrudniejszych tematach można mówić prosto.

Uwielbiam Michio Kaku. Nie będę nikogo oszukiwał.

"Oznacza to, że wszystkie prawa fizyki da się wyprowadzić z zasad harmonii takich strun. Chemia jest w takim ujęciu zbiorem melodii, jakie można na tych strunach wygrywać. Wszechświat–symfonią. A myśli Boga, o których tak pięknie pisał Einstein, są kosmiczną muzyką wypełniającą całą czasoprzestrzeń."

Czy wiedzieliście, że Faraday, odkrywca indukcji elektromagnetycznej, nie odebrał w dzieciństwie formalnego wykształcenia i nie opanował matematyki? A to, że dawniej uważano, iż ciała spadają, bo czują potrzebę zjednoczenia się z Ziemią? I, że Albert Einstein zastanawiał się nawet, czy nie powinien podjąć się sprzedaży ubezpieczeń?

Dr. Michio Kaku w swojej najnowszej książce, zabiera nas w międzygalaktyczną podróż, której celem jest znalezienie jednego, zunifikowanego równania, które stałoby się odpowiedzią na wszystkie nurtujące ludzkość pytania.
Od Pitagorasa i Demokryta, po naukowców takich jak Newton, Einstein i Stephen Hawking, poznajemy etapy rozwoju fizyki na przestrzeni wieków, a także powstające równania i teorie, które z każdym krokiem przybliżają nas do odkrycia teorii wszystkiego.

Język, którym została napisana ta lektura, choć naukowy, jest niezwykle łatwo przyswajalny, nawet dla czytelnika nie obeznanego z fizyką.
Pojawiają się ciekawe i bardzo obrazowe porównania zjawisk fizycznych jak np. Modelu atomu Thomsona, do ciasta z rodzynkami.
Dr. Michio Kaku swoją książką stara się jak najbardziej trafić do zwykłego czytelnika i zachęcić go dalszych rozważań o świecie.

Jeśli jesteście ciekawi jakie tajemnice skrywają czarne dziury, czym są kwarki i jak blisko jesteśmy odkrycia równania, które stałoby się odpowiedzią na dosłownie Wszystko, sięgnijcie po tę lekturę.

Gorąco polecam i z wielką przyjemnością sięgnę po inne książki tego autora😍

Moja ocena to 8,5

Czy wiedzieliście, że Faraday, odkrywca indukcji elektromagnetycznej, nie...

Dodaj cytat z książki Boskie równanie. W poszukiwaniu teorii wszystkiego

Ciekawostki historyczne