W hołdzie Katalonii

Okładka książki W hołdzie Katalonii
George Orwell Wydawnictwo: Vis-a-Vis Etiuda Seria: George Orwell Dzieła literatura piękna
literatura piękna
George Orwell Dzieła
Homage to Catalonia
Vis-a-Vis Etiuda
2021-01-15
1990-01-01
Marcin Barski
wojna domowa Hiszpania

Zapis wydarzeń z frontu wojny domowej w Hiszpanii w latach 30 XX wieku. Opisuje charakterystykę obozu republikanów, wszelkiego rodzaju zależności panujące wśród różnych frakcji lewicowych walczyących z frankistami. Po tej lekturze czytelnik uzyska pełną odpowiedź na pytanie, dlaczego generał Franco odniósł zwycięstwo. Sama książka dość nudna. Mało konkretów moim zdaniem, osoba szukająca ściśle historycznych informacji powinien szukać innych publikacji.

Opowieść w formie reportażu o własnym udziale w hiszpańskiej wojnie domowej a przede wszystkim o konflikcie w obozie "republikańskim". Jego wspomnienia z udziału w walkach można streścić słowami: wszystko, co chcielibyście wiedzieć o wojnie, ale wstydzicie się zapytać. Szereg bardzo konkretnych informacji o tym, jak wygląda życie na froncie, jak mija czas, czy strach przed utratą życia jest duży. Część poświęcona rozgrywkom politycznym pomiędzy komunistami i anarchistami jest napisana bardzo starannie, autor przytacza stanowiska poszczególnych partii i frakcji, krytycznie cytuje prasę katalońską, hiszpańska i angielską. Mimo upływu 85 lat, stosunkowo łatwo zorientować się w opisywanej sytuacji Przede wszystkim zdobywa się na intelektualną uczciwość, bo wyraźnie zaznacza, które poglądy są mu bliższe i dlaczego. Gdzieś między wierszami Orwell częstuje nas porcją swoich opinii o Hiszpanach i Katalończykach, ich charakterze narodowym, wadach, zaletach i przyzwyczajeniach

Treść tej książki była dla mnie gigantycznym zaskoczeniem, spodziewałam się po niej zupełnie innych treści. Przypuszczam że wiąże się to z przeczytaniem najbardziej znanych książek autora, które były napisane później niż “W hołdzie Katalonii” i miały zupełnie inną formę. Widać jak na dłoni, że napisał je pod wpływem osobistych przeżyć i obserwacji prosto z linii frontu. A jedną z jego specjalnych umiejętności oprócz sprawnego pióra jest na pewno fantastyczne obserwowanie rzeczywistości, rzetelne raportowanie o niej i wyciąganie z niej wniosków, z którymi mamy możliwość się zapoznać jako czytelnicy.

Orwell wrzucił nas w zagmatwaną rzeczywistość Hiszpanii z czasów wojny domowej. Przyznam z ręką na sercu, że bardzo szybko pogubiłam się w nazwach, dokładnych programach politycznych i mniej lub bardziej znanych osobistościach z poszczególnych partii politycznych biorących udział w tej szaradzie. Mimo tego, dzięki obszernym wyjaśnieniom autora łatwo było mi zrozumieć kto walczy z kim i po co, chociaż absurdalność wydarzeń opisywanych przez autora była momentami mocno przerażająca. Pięknie pokazał jak idiotyczne, niepotrzebne i groźne dla życia są tego typu polityczne zagrywki i konflikty wpływające realnie na ludzkie życia. Wielu mieszkańców Hiszpanii nie miało pojęcia co się dzieje i po co, komunikaty, zmiany, fuzje, decyzje były tak szalone, często nagłe i niezrozumiałe, że nawet sam autor musiał szybko podejmować decyzje po czyjej jest stronie żeby nie stać się ofiarą konfliktu. Dzięki tej książce w dość reporterski i dosadny, ale treściwy sposób poznajemy mechanizmy działania reżimów, ich zakłamanie, propagandę i mydlenie ludziom oczu. Chociaż przyznam, że nie jest ona tak prosta i obrazowa w odbiorze jak “Folwark zwierzęcy” czy “Rok 1984”, będące ewidentnie owocem przemyśleń autora ale opakowane w zupełnie inną, bardziej przystępną i być może przez to mocniej poruszającą formę.

Niemniej jednak zachęcam zapoznać się z “W hołdzie Katalonii”, choćby po to żeby zrozumieć tło późniejszych wydarzeń historycznych w Hiszpanii i obecny stan tego kraju. A także żeby zobaczyć znanego pisarza w innej odsłonie, bardziej dziennikarskiej ale także osobistej. Niektóre momenty bowiem były rodem jak z jego prywatnego dziennika. Lektura ta jest trudna ale pod wieloma względami ważna, polecam!

Lektura obowiązkowa. Bardzo dojrzały literacko obraz wojny domowej w Hiszpanii. Orwell, służący w milicji POUM, opisuje tylko wycinek konfliktu na stosunkowo spokojnym froncie. Najważniejsze są jednak obrazy zaplecza frontu, atmosfery rewolucyjnej Barcelony oraz dni majowych roku 1937.

To jak na razie moja jedyna książka tego autora, mimo, że słynny "Rok 1984" oraz "Folwark zwierzęcy" już od dawna czekają na czytniku, jakoś nie po drodze mi na razie z tymi pozycjami.

A na to wydanie tej książki czekałam bardzo dlugo, ponieważ poprzedniego nie mogłam nigdzie dostać.
Książkę przeczytałam zaraz po premierze w lutym.

Sięgnęłam po te pozycję z prostej przyczyny - interesuje mnie tematyka wojny domowej w Hiszpanii. Uważam, że jest to temat, który powinien mieć więcej miejsca na lekcjach historii. To tutaj leżą początki II wojny światowej.

Pisarz nie kryje się ze swoimi poglądami, co, dla niektórych może być irytujące. Książka jest utrzymana w reporterskim stylu, to świetne źródło wiedzy o realiach panujących w Hiszpanii w tamtym czasie. Podobno z tych wydarzeń autor czerpał inpiracje do sowich dwóch najbardziej znanych dzieł.

Orwell jest jednym z ulubionych pisarzy Suzanne Collins, autorki "Igrzysk Śmierci" , która wiele razy mówiła, że jego książki są dla niej inspiracją.
Niektóre opisy, szczególnie walk, przetrwania w okopach, ale nie tylko, są, w moim odczuciu bardzo podobne stylistycznie do opisów w Igrzyskach, szczególnie w "Kosoglosie".

Polecam tę książkę z dwóch powodów :
- bardzo przyjemny język i dużo humoru
- temat wojny domowej w Hiszpanii i jej realia warto znać

Książkę przeczytałam zaraz po premierze w lutym.

Sięgnęłam po te pozycję z prostej...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"W hołdzie Katalonii" to relacja Orwella z jego uczestnictwa w hiszpańskiej wojnie domowej. Orwell był żołnierzem milicji partii POUM walczącej po stronie Republikanów a przeciwko Nacjonalistom (Orwell określał ich mianem faszystów).

Orwell w czasie wojny domowej w Hiszpanii uczestniczył w walkach na froncie, obserwował barcelońskie zamieszki pomiędzy republikańskimi ugrupowaniami (był ich uczestnikiem, ale bardzo biernym), otrzymał ranę postrzałową w szyję, a gdy zdelegalizowano partię POUM a jej członków i zwolenników chwytano i osadzano w więzieniach bez wyroków, uciekał z Hiszpanii. Niektórzy działacze partii POUM trafiali do "tajnych więzień", z których już nigdy nie wracali. Orwellowi groziła nie tylko utrata zdrowia czy wolności, ale także życia.

Dla mnie bardzo ciekawa książka, choć dla osób, które nie interesują się polityką, geopolityką czy historią, a oczekują zwykłej powieści, może być mało przystępna. Mam na myśli przede wszystkim te rozdziały, w których Orwell objaśnia polityczne zawiłości występujące pomiędzy ugrupowaniami walczącymi po stronie republikańskiej i jednocześnie zwalczające same siebie.

Dodam, że "W hołdzie Katalonii" zostało wydane jeszcze przed zakończeniem hiszpańskiej wojny domowej, ale nie przeszkodziło to Orwellowi przewidzieć, kto wygra tę wojnę. Orwell w "W hołdzie Katalonii" przewidział również wybuch innej wojny.

Nie wykluczone, że mój odbiór "W hołdzie Katalonii" byłby jeszcze lepszy, gdyby nie to, że czytałem najnowsze, z 2021 roku, wydanie, które wyszło spod skrzydeł wydawnictwa Vis-à-vis Etiuda. W stopce jest informacja o korekcie, ale ilość błędów - literówki, interpunkcja, brak lub nadmiar wyrazów, itd., sugeruje, że była to kiepska korekta.

"W Hołdzie Katalonii" to reportaż o charakterze autobiograficznym traktujący o dwóch konfliktach toczących się jednocześnie u zarania hiszpańskiej wojny domowej.

Pierwszy, zbrojny, na froncie z faszystami. Odmalowany niedogodnościami cierpianymi przez żołnierza na polu bitwy. Drugi, polityczny, na tyłach. Jego istotę, jak Orwell sam przyznaje, zrozumiał dopiero po czasie, a przebieg odtworzył na podstawie materiałów propagandowych, wyłapywanych w nich sprzeczności oraz jawnych niezgodności z własnymi doświadczeniami. I zastrzega sobie prawo do pomyłek!

Drugi ostatecznie zaważył na losach pierwszego, ale sprawił także, że z naiwnego i nieuświadomionego Orwell staje się zdecydowanym wrogiem "totalitaryzmów". Tematyka ciekawa, choć książka nie porywa. Chwilami jest wręcz nudna. Stanowi natomiast fantastyczne źródło wiedzy. Ówcześnie, w przeciwieństwie do dziś, wcale nieoczywistej. Raczej dla zainteresowanych tematem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Orwell potrafi świetnie pisać i tak przez pierwsze 40% książki to jest zjadliwe. Potem się nagle plącze w jakieś polityczne historie i niestety jakieś szczegóły walk socjalistów i komunistów w latach '30 XX wieku w Hiszpanii średnio mnie obchodził, więc i czytanie szło jak po grudzie. Ale skończyłem, książka dość przeciętna.

"Droga na Molo w Wigan" oraz "W hołdzie Katalonii" to dwie najbardziej poszukiwane (a co za tym idzie - najdroższe) książki Orwella na Allegro. Są też, zarazem, w mojej opinii najgorsze.

Książka nie jest powieścią, jest raczej mieszanką pamiętnika z relacją historyczną. Dość nudną, niestety, chociaż i tak lepszą od nasyconej chłopskorozumową filozofią "Drogi na molo w Wigan". Myślę, że wolę jednak Orwella fabularnego, powieściowego.

Co nie znaczy, że jest bardzo źle. Rozdziały "pamiętnikarskie" jeszcze jako tako dają radę, historia powikłań po postrzeleniu autora znakomita, zresztą okrutnie realistyczne opisy wojny, śmierci, biedy, ubóstwa, poniżenia ludzi, tak charakterystyczne dla tego autora, tutaj też są i są równie dobre, jak w pozostałych książkach.

Sporo jednak wieje nudą, zaś rozdziały "polityczne" lepiej mi było sobie darować, bo kto nie siedzi dogłębnie w temacie albo ich nie zrozumie, albo go znudzą.

Są chyba tylko dwie grupy czytelników, którym tę książkę można polecić. Pierwszą są hardkorowi fani Orwella, którzy są zafascynowani jego twórczością - ci i tak łykną wszystko, jednak przykład mojej osoby, która przeczytała już całego Orwella (oprócz dzienników wojennych) pokazuje, że sama fascynacja autorem to chyba za mało.

Druga - osoby z jakiegoś powodu zainteresowane wojną domową w Hiszpanii. Sporo tu informacji, opisów, ciekawostek, relacji, przeżyć.

Cała reszta... no cóż, zanim po to sięgniecie, przeczytajcie całą resztę Orwella. To zostawcie sobie na koniec, jeżeli wciąż będziecie mieli niedosyt.

Bardzo ciekawy tytuł dla zainteresowanych historią ruchów lewicowych, radzieckiego imperializmu i Hiszpanii ogólnie. Dla pozostałych czytelników raczej będzie nużąca.