Ernest

Okładka książki Ernest Karolina Wójciak
Okładka książki Ernest
Karolina Wójciak Wydawnictwo: Karolina Wójciak Cykl: Powrót (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Powrót (tom 2)
Karolina Wójciak
2020-09-30
2020-09-30
wojna Afganistan trauma przemoc alkoholizm morderstwo policja

Książka jest 2 tomem. Napisana genialnie, nie można się od niej oderwać. Zarwałam noce. W tej części dowiadujemy się prawdy, więc ciekawi mnie co przyniesie 3 tom, skoro wydaje się, że 2 tomie zostało wszystko napisane i wyjaśnione. Byłam w bibliotece po następną cześć, a tu wypożyczona. Myślałam, że się rozpłaczę, bo weszłam w tą historię i aż mnie ciekawi co dalej.
Polecam serdecznie

jak dla mnie najlepsza część trylogii

jak dla mnie najlepsza część trylogii

"ERNEST" - TOM 2 - KAROLINA WÓJCIAK
pt ' Cykl: Powrót
Drugi tom odkrywa po kolei mroczne tajemnice, właściwie powinnam napisać zaczyna odkrywać. Tajemnicę dwóch rodzin. Ernest, który zrobił sobie przerwę w misji w Afganistanie, przyjeżdża by spotkać się z dawno niewidzianym bratem. Minęło 10 lat... ale czemu jest on tak niechętny spotkaniu.
Nie wierzy, że to może być Bruno... jaka jest prawda? Czy chłopak podający się za Bruna jest nim, czy wykorzystał sytuację wmanewrowany w to przez policjanta Pana Henryka. Jaka jest prawda, gdzie jest Bruno i co się z nim stało...
Pokazany jest też świat misji, jaką mają żołnierze z całego świata. Może tu trochę niepotrzebnie wplecione zdarzenia z tego co się może tam dziać, emocje i myśli żołnierzy. Szybkie decyzję co niosą oraz czy twardość charakteru wystarczy by na niej być i być odpowiedzialnym za innych. Gaja. jako niemal dorosła osoba, też musi stawić czoła prawdzie na jaką nikt ją nie przygotował .

OCENA 07/10
101/23 (03/10)
ilość stron: 440
data wyd: 30.09.2020
czas przewidziany czytania: 7 h 20 min.
Czas słuchania: 11 h 17 min
lektorzy : Hausner Andrzej, Jakubowicz Ewa
Anastazja
Skończona 06.10.2023 (słuch)
^^^^^^^^^^^
Uwaga spojler
Jak dla mnie dobrze się słuchało, tym bardziej, że lektorzy są Ci sami przez trzy części. Może ciut za dużo poświęcone wojnie i walki o prawo w Afganistanie. ale rozumiem zamysł autorki. Chciała pokazać zarys postaci jakim jest Ernest. Autorka mimo że pokazuje we wszystkich częściach każdego z bohaterów. W drugiej i trzeciej najwięcej Ernesta i Gaję. Zresztą opowieść przeplata się na zmianę na rozdziały o tej nazwie Ernest i Gaja. Jednak zawsze ta część jakiej jest nazwa, z założenia jest więcej, bardziej konkretnie. Koniec serii zaskakuje i pod jednym względem i nie zaskakuje pod innym. Co i jak sami odkryjcie.

"ERNEST" - TOM 2 - KAROLINA WÓJCIAK
pt ' Cykl: Powrót
Nie wierzy, że to może być...

W tej części dużo miejsca poświęcone jest relacji Gai i Ernesta, co mi kojarzy się z gatunkiem new adult i niekoniecznie mnie interesowało. Gdy fabuła zaczęła dotyczyć Afganistanu i skomplikowanej zagadki śmierci Bruna zrobiło się dużo ciekawiej.

II cz. trylogii. Bardzo dobrze napisana, szybko się czyta, trzyma w napięciu. Poznajemy skrywane latami tajemnice rodzine, różne zależności, piekło przemocy domowej i piekło wojny.Polecam

Właśnie skończyłam książkę o dwóch facetach koło trzydziestki w bokserkach/ slipach ( niekoniecznie pod mundurem) trzymających rękę na ramieniu rudej maturzystki. Ernest żołnierz i Antoni policjant. Obaj chętni do opieki nad nieopierzoną, rudą Galą. Jak ja nie lubię jak mi się po kryminale jakieś wzdychulce pałętają i maślane oczy robią. Zazdrośni są. Myślą nie do końca logicznie i sobie wyobrażają. Chociaż książka nosi tytuł Ernest to Gai tutaj sporo. Za dużo też mówi. Trudno. Jak już się oddzieli sprawy sercowe od tego co kryminalne to okazuje się, że ludzie bardzo pomysłowi są, umieją zachować tajemnicę i czasem więzienie nie jest takie straszne. Bardzo podobają mi się rozwiązania fabularne zastosowane przez autorkę wobec Bruna i jego matki alkoholiczki , rodziców Gai i oczywiście tatusia dziewczyny co to bił żonę bez opamiętania. Poznajemy sekrety obu rodzin a ich członkowie dostają to na co sobie zasłużyli. Nie odczuwamy żalu. Odczuwamy satysfakcję i zastanawiamy się po co autorka popełniła tom trzeci opowieści. Wydaje się, że wszystko już wiemy…. Całe zło wypaliło słońce. Serce Gai napełniło się nadzieją… Podobał mi się wątek wojenny pt. Ernest w Afganistanie. Po trzeci tom sięgnę niedługo. Póki pamiętam co i kto.

Ta część była dla mnie bardziej poruszająca i wywołująca mocne emocje. Autorka odkrywa w niej wszystkie sekrety rodzinne, mroczny świat skrywany za murami domów dwójki bohaterów. Bardzo ciekawie zostały opisane sceny z wątku wojennego, widać wkład pracy w dodarciu do osób, które doświadczyły tego na sobie.
Zastanawiające jest czym autorka może jeszcze zaskoczyć w trzeciej części, bo wydawać się może, że już wszystkie karty zostały wyłożone.

Zastanawiające jest czym autorka może jeszcze zaskoczyć w trzeciej...

Bardzo wciągająca fabuła. Pomysł na wszystkie wątki naprawdę przemyślany i spójny. Cała seria "Powrót" godna polecenia.
Jednak bardzo rażą mnie błędy gramatyczne: "ubrał buty", "chłopaki poszły" itp. Może przy kolejnym nakładzie warto wziąć jakiegoś polonistę, który zrobi porządną korektę ?

Drugi tom trylogii „Powrót” jest jeszcze lepszy tom pierwszy. Tu się dopiero dzieje ! Zacząłem nawet zastanawiać się do jakiej kategorii utworów całą tę historię powinno się zakwalifikować. No bo mamy w nim przecież (niemal) wszystko: kryminał, thriller, romans, rozbudowany epizod wojenny. Miłośnicy literatury z wątkami psychologicznymi też coś dla siebie tu znajdą. Choć główne zagadki z pierwszego tomu zostały już rozwiązane, z przyjemnością sięgnę teraz po tom trzeci - ostatni. Nurtuje mnie bowiem pytanie: co Autorka jeszcze wymyśliła jak chodzi o pogmatwane losy głównych bohaterów i ich relację. Znając spory talent Autorki do zwodzenia czytelnika spodziewam się wszystkiego.
Pomysł na intrygę bardzo dobry i świetnie opowiedziany. Na dodatek porusza bardzo ważny problem społeczny – przemoc w rodzinie. Po prostu znakomita książka.

Po przeczytaniu pierwszego tomu nie wiedziałam, czego się spodziewać w następnym, a tu od samego początku autorka mnie zaskoczyła, prawda ujrzała światło dzienne wcześniej niż się spodziewano, a wraz z nią kolejne głęboko skrywane sekrety. Cóż można powiedzieć, szkoda mi Gai, miło było poznać inną stronę Ernesta tę wojskową, ale nie mogę powiedzieć, że książka mi się podobała, bo to jest nieodpowiednie słowo do tej historii, bo podobać może się coś ładnego, a w tej gorzkiej opowieści nie ma nic ładnego, chyba tylko niewinność Gai i jej uczucia. Książka poruszyła mnie do głębi, to była naprawdę przejmująca opowieść.