Zmyślenia

Psychoskok
2020-06-15
2020-06-15
9788381196802

Zmyślenia to zbiór opowiadań Elizy Segiet. Tematyka opowiadań jest różna, ale przeplatają się wątki inności, tolerancji, zdrady, miłości, poszukiwania weny i zrozumienia świata, nienawiści, pomocy bliźniemu i wiele innych.
Zakazana miłość pozamałżeńska, homoseksualizm – to tematy trudne. Również to, w jaki sposób traktujemy innych ludzi i zwierzęta, jak skłonni jesteśmy do szukania sensacji tam, gdzie ich nie ma, również zasługuje na nasze rozważania. A i poszukiwania weny w miłosnych igraszkach, czy w zamknięciu się w małym pokoiku hotelowym, w którym powstały dzieła tych, którzy są na piedestale. To wszystko tematy aktualne, realne, a jednak zmyślone.
Każda z tych historii mogłaby się wydarzyć, ba, zapewne wydarzają się każdego dnia, tylko nie zawsze to dostrzegamy, bo często staramy się nie widzieć, że ktoś może mieć problem, że coś go gnębi, albo wręcz przeciwnie – swoim wścibstwem i szukaniem sensacji zatruwamy innym życie.
Chyba optymalnie byłoby znaleźć złoty środek w naszym ingerowaniu w życie innych, a może po prostu wystarczy więcej empatii, zrozumienia, tolerancji, zamiast oceniania?
Opowiadania zebrane w tym zbiorku otwierają nas na świat, zmuszają do przemyśleń i ponownego przewartościowania tego, co do tej pory uważaliśmy za właściwe lub akceptowalne, bo każdy z nas współtworzy rzeczywistość i wpływa na życie ludzi, czasem nawet nieznajomych. Ale każda historia jest inna, więc zanim skomentujemy czyjeś zachowanie, trzeba choćby spróbować wejść w jego buty, a wówczas może i nasz punkt widzenia diametralnie się zmieni.

Jest to zbiór 15 różnych opowiadań, które sięgają różnych emocji towarzyszących nam przez cały czas. Autorka napisała je, by uwolnić się od nich i przepełnić nas podobnymi uczuciami. Sięga tematów tolerancji, akceptacji, miłości oraz przyjaźni. Opowiada o człowieku, którego coś dręczy lub prześladuje. Autorka piszę z pasją o różnych trudnych dla nas tematach, abyśmy mogli je zrozumieć i poczuć. Wprowadza nas w stan przemyśleń. Opowiada o tym łatwym językiem dla nas. Opowiadania pokazują nam odmienność, wspieranie, pomoc, ale także zaspokojenie do którego większość z nas dąży. Są to osoby, które pojawiają się z naszym otoczeniu. Trudno było mi przejść przez tę lekturę, nie mogłam się skupić, ale historie były wciągające. Bardzo spodobała mi się ta lektura, ponieważ okazuje różne uczucia do osób. Poczułam się jak w innym świecie z tymi ludźmi. Zostanie ze mną na dłużej. Autorka pokazując różne problemy utożsamia się z nimi i wplata uczucia podobne do jej. Ocena 9/10.

Zbiór opowiadań, w których Eliza Segiet przygląda się ludziom i współczesnemu światu. W krótkich formach przedstawione zostały rozmaite formy wykluczenia – od samo odrzucenia poprzez społeczną alienację.
Autorka portretuje współczesnych ludzi, którzy muszą nieustannie zmagać się ze sobą. Każdy z bohaterów opowiadań jest na swój sposób nieszczęśliwy, niespełniony. Wszyscy odczuwają potrzeby i pragnienia, które nawet ich samych zaskakują. Nie mogą poradzić sobie z zaakceptowaniem własnej tożsamości, z modelem życia jaki wiodą czy z relacji, w jakie zostali uwikłani. Tu nikt nie czuje się dobrze, nikt nie jest do końca sobą.
Segiet w dość swobodnym stylu zwraca uwagę na palące problemy dzisiejszego świata – przede wszystkim na kwestię nietolerancji, wzajemnego niezrozumienia i powielania krzywdzących stereotypów.

„Zmyślenia” to zbiór piętnastu krótkich tekstów ukazujących różnorodne emocje, które towarzyszą każdemu z nas we wszelkich okolicznościach. Autorka uwolniła swoją wyobraźnię tworząc galerię postaci wypełnionych emocjami o różnym zabarwieniu. W każdym z opowiadań dajemy ponieść się fali uczuć, które zmieniają się w zależności od przeżywanych chwil.

To eseje pełne lirycznych i nostalgicznych nastrojów ale też nie brakuje takich z przysłowiowym pazurem.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/07/616-zmyslenia.html

To eseje pełne...

"Ludzie powinni mieć w sobie siłę, tolerancję, miłość i zrozumienie – wtedy, kiedy Inni są po prostu inni".

Nie jest łatwo w krótkiej formie zawrzeć kwintesencję pewnych problemów i zjawisk. Jeszcze trudniej, gdy twórca bierze na warsztat ludzkie emocje, uczucia i silne przeżycia. Elizie Segiet jednak się to udało. Udało w swoich opowiadaniach opowiedzieć o człowieku. O tym, co go dręczy i co nie pozwala zasnąć. O namiętnościach i ludzkich ułomnościach, a także o tym, że samotność to choroba naszych czasów.

Eliza Segiet to tomaszowianka, absolwentka Wydziału Filozofii, oraz studiów podyplomowych Wiedzy o Kulturze i Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest matką, żoną i córką. W 2013 r. wydała debiutancki tomik poezji pt. "Romans z sobą". Jej twórczość jest publikowana w antologiach i czasopismach literackich zarówno w kraju, jak i za granicą.

"Zmyślenia" to zbiór piętnastu opowiadań, w których Eliza Segiet dotyka przeróżnych tematów, począwszy od tolerancji, samotności i seksu, a skończywszy na poezji, wenie i pisaniu. Niewątpliwie przy tych krótkich formach można się dość mocno "zamyśleć", gdyż jedna z moich ulubionych współczesnych poetek, poprzez swoją prozę skłania odbiorcę do szeroko zakrojonej refleksji dotyczącej wielu obszarów naszego życia. Jest w tych opowiadaniach niemal wszystko – od niespodzianek, jakie szykuje nam zupełnie nieprzewidywalny los po nieszczęścia i trudy, na jakie jesteśmy narażeni każdego dnia. Autorka już poprzez swoją poezję dała mi się poznać, jako uważna obserwatorka ludzkich zachowań, jednak właśnie w prozie, uwidoczniła pełne spektrum swojej wrażliwości na otaczający ją świat. Trudno bowiem nie "zamyśleć" się nad losem bohaterki z "Apteki zaufania", która mimo wielkiej wygranej, cierpi na wszechobecną samotność, czy też nie pochylić się nad perypetiami "Przystojniaka" ukrywającego swoje prawdziwe preferencje seksualne.

Dość mocno zaakcentowaną płaszczyzną opowiadań poetki jest wrażliwość artystyczna i idące za tym wszelakie rozterki ludzi tworzących. Eliza Segiet dotyka dość głęboko tematu istnienia weny, jej poszukiwania, a także tego, co trapi pisarzy pragnących stworzyć nowe dzieło. Nie unika także narracji z perspektywy psa czy też elfa, co niewątpliwie urozmaica cały zbiór opowiadań.

"Zmyślenia" to zbiór krótkich form o emocjach, które doświadcza każdy z nas. Nie sposób bowiem przejść obojętnie wobec obrazu ludzkich losów ukazanych piórem poetki - czasami przytłaczających, a czasami napawających optymizmem. Eliza Segiet ze swoim zmysłem obserwacji, a także z wprawioną sobie umiejętnością treściwego przekazu, zaprasza do świata pełnego poezji, krasnali, literatów oraz zwykłych ludzi. Można się wzruszyć i można zatrwożyć, ale przede wszystkim zadziwić wielością światów wokół nas.

To niepowtarzalny zbiór. Napisany z pasją, okraszony lapidarną formą. Świat pisany prozą, a widziany oczami poetki. Z wieloma puentami, które warto dojrzeć i przemyśleć.

„Zmyślenia” to zbiór krótkich form prozatorskich, w których Eliza Segiet przygląda się człowiekowi zagubionemu, poszukującemu, dręczonemu, wykluczonemu.

Te opowiadania mówią przede wszystkim o odmienności, poczuciu inności bohaterów, wypływającemu z ich tożsamości oraz o dążeniu do zaspokojenia pragnień, mimo przeciwności losu.
(...)

W „Zmyśleniach” występują ludzie z naszego otoczenia – nastolatka pragnąca akceptacji, homofob, gej zmagający się z niezrozumieniem, kochanka, niewierny mąż, zdradzana żona planująca zemstę doskonałą, chłopiec marzący o przygodzie, samotna kobieta, pisarz szukający inspiracji, poeta-erotoman (pojawia się też pies oraz byty abstrakcyjne).

To właśnie tu tkwi siła tych opowiadań – są prawdziwe, naturalne. Niekiedy Segiet przerysowuje pewne sytuacje, ukazuje karykatury, czasem wiele ukrywa pod maską humoru. Jednak zawsze w centrum stawia człowieka i jego sprawy. Nie znajdziemy tu ani hołdów, ani manifestów czy nawoływań – to po prostu scenki z życia, skłaniające do refleksji, do uśmiechu, czasem wzburzenia. Mające wywołać emocje i zatrzymać choć na chwilę. Zmyślenia powstałe z myślenia, z obserwacji, z troski.

Więcej: https://dajprzeczytac.blogspot.com/2020/05/zmyslenia-eliza-segiet.html

(...)

W „Zmyśleniach” występują ludzie z...

• Żelazna lista

Dodaj cytat z książki Zmyślenia