Wybór Crossa

Okładka książki Wybór Crossa
Sylvia June Day Wydawnictwo: Świat Książki Cykl: Rozpalona (tom 4) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Data 1. wydania:
2014-11-11
Agnieszka Grodzka, Jan Stecki
literatura erotyczna

„Wybór Crossa” to czwarty tom cyklu „Rozpalona” pióra Sylvii Day. Książka jest kontynuacją losów głównych bohaterów Evy Tramell i Giedeona Crossa – ich krętej drogi do szczęścia. Zainteresowanych do poznania dalszego przebiegu historii o miłości tej pary odsyłam do kart tego tomu. W mojej ocenie książkę czyta się szybko i płynnie. Wynika to z lekkości pióra autorki, płynnej akcji oraz konstrukcji wyrazistych bohaterów i dialogów pomiędzy nimi. Dodatkowym atutem tej części serii jest wprowadzenie przez autorkę spojrzenia na zaistniałe wydarzenia z perspektywy dwójki bohaterów, dzięki czemu możemy poznać myśli i odczucia obu stron. Zachęcam to sięgnięcia po tę część, gdyż można przy niej odpocząć i całkiem przyjemnie spędzić czas.

#941 - Wybór Crossa - Sylvia Day - Wydawnictwo Wielka Litera
#91/52/2022

Książka ma 416 stron. Swoją premierę miała dnia 28.01.2015 roku. Jest to czwarty tom cyklu Rozpalona.

Gideon coraz częściej podejmuje decyzję za Evę. Chce w ten sposób ją chronić inie rozumie, że kobieta chce podejmować decyzje wspólnie z nim.

Bohaterowie zatajają przed wszystkimi informację, że są już małżeństwem i planują swój oficjalny ślub.

Narracja jest podzielona między Evę i Gideona, wcześniej nie było takiego podziału.

Podobnie jak w poprzednich częściach, tak i w tej dużo jest scen [email protected] i problemów, które ciągle spotykają tą parę.

#941 - Wybór Crossa - Sylvia Day - Wydawnictwo Wielka Litera
#91/52/2022

Bohaterowie zatajają przed wszystkimi informację, że są...

Miło spędzony czas

Miło spędzony czas

Tak jak pierwsze trzy części mnie pochłonęły i nie mogłam się doczekać dalszego ciągu, tak tą część męczyłam dość długo. Rozumiem, że się kochają i pożądają ale staje się to już męczące. W kółko wałkują te same problemy, których nie potrafią rozwiązać. Oby ostatnia część była lepsza.

To była doga przez mękę, myślałam że jej nie doczytam do końca. Są w niej ciekawe momenty, ale w większości to niezłe flaki z olejem. Gideon wymyka się Evie, podejmuje za nią decyzje, pragnie ją uchronić przed całym złem, ale nie rozumie, ze ona chce te problemy rozwiązywać razem. Końcówka dziwna... dobrze wiedziałam, ze do siebie wrócą, za bardzo się kochają, żeby jedno mogło odejść od drugiego. Ale myślę też, że szukają na siłę problemów w swoim życiu. Tyle.

Przedostatnia część serii „Dotyk Crossa”.

Ta część była pisana z perspektywy Ewy, ale też Gideona, co podobało mi się pod tym względem, że część „tajemnic”, które ciągle były ukryte za zachowaniem Crossa oraz niechęcią do mówienia o nich, wychodziła na światło dzienne. Niestety wiele wątków nadal nie jest wyjaśnionych, a że prawdopodobnie nie doczytam już piątej części, to nigdy nie dowiem się jak autorka poprowadziła historię do końca ;)

***
Państwo Cross ogarniają swoje wspólne życie, mieszkanie, ale także osobiste blokady i ograniczenia. W międzyczasie zatajają przed ludźmi fakt bycia małżeństwem, (wie o tym garstka osób) oraz planują swój oficjalny ślub. Oczywiście, jak w każdej części, para MUSIAŁA się rozstać. Mam wrażenie, że Ewa stała się „mocniejsza” dzięki Gideonowi, jednak on zmiękł. O prawdziwej osobie nie powiedziałabym tego, ale Gideon jako postać fikcyjna, stał się miękki i żałosny. Fajnie, że przestał wreszcie uciekać przed problemami, że dał sobie pomóc, ale te jego tajemnice i matactwa irytowały mnie strasznie. Ewa miała prawo wiedzieć o różnych sprawach, a on na siłę zgrywał bohatera.

Rzecz jasna nie obyło się bez kolejnych lawin problemów z kloaki przeszłości, kolejnych przydługich i nudnych opisów seksualnych, zajmujących połowę książki.
Mam nadzieję, że wątek Bretta jest zakończony już definitywnie, jednak Corrine zdecydowanie przesadzała i jestem bardzo ciekawa czy w ostatniej części wyląduje w psychiatryku.

I jeszcze jedno mnie zdenerwowało:
„- Mówiąc, że zachwiałem jej wiarą we mnie, zadała mi bolesny cios. Zniosłem to. Potem będę się przed nią tłumaczyć jak nigdy przedtem. Wyjaśnię wszystko, będę mówił całymi godzinami, spiszę przysięgę własną krwią… jeśli tylko dzięki temu znów mi zaufa.”
Wielkie słowa, małe czyny, podobnie jak krowa, która dużo muczy, ale mało mleka daje. Gideon za każdym razem wielce przeprasza. Czy nikt go nie nauczył, że nie o wielkie przeprosiny w życiu i związku chodzi, a o niekrzywdzenie siebie nawzajem?!
A akcja w windzie po prostu pozbawiła mnie resztek wiary w tą książkę…

Cieszę się, że dobrnęłam do końca. Teraz z radością przekażę książki dalej, osobie która spędzi z nimi czas milej niż ja ;)

Przedostatnia część serii „Dotyk Crossa”.

Cieszę się,że tym razem byl podział narracji. W tej całej serii podoba mi się też to,ze nie ma wielu dramatów, takiego nadmiaru, a każdy tom kończy się w taki sposób by plynnie mogła przejść do kolejnego. Kończy się coś na jakimś wydarzeniu i zaczyna kilka minut później. Fajnie, czuję się przez to dość bezpiecznie.

Oceniam tutaj zbiorczo pięć tomów bo nie ma sensu pisać recenzji do każdego bo w każdym jest podobnie. Sięgnęłam po te pozycje namówiona przez siostrę, która jest fanką Greya. No i tak ogólnie to właściwie był Grey w wydaniu Sylvii Day. Oczywiście inna historia, dużo tajemnic, zagadek, traumatyczne przeżycia bohaterów i mnóstwo seksu w tle. Swego czasu przeczytałam Greya i oceniając serię S. Day uważam, że jest tego seksu znacząco więcej i sceny są mocniejsze. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Jak komuś przeszkadza można śmiało opuścić, nic się nie straci.
W kolejnych tomach posuwamy się do przodu w historii bohaterów, uczestniczymy w rozstaniach, powrotach, kłótniach, scenach zazdrości. Jest to typowy romans z cięższą erotyką i próżno to nazywać literaturą wysokich lotów ale na niemęczący intelektualnie relaks będzie w sam raz.
Plusem jest łatwostrawny styl, proste zdania, bez zbędnych przemyśleń. Prosta ale wartka akcja przez którą niemal się płynie. Pięć tomów połknęłam w trzy dni długiego weekendu.

Pierwsze trzy części przeczytałam 6 lat temu i wtedy ta seria bardzo mi się podobała. Po tych 6 latach postanowiłam dokończyć serię (wcześniej jakoś mi umknęło, że pojawiły się kolejne części). I niestety muszę stwierdzić, że tym razem książka mnie zawiodła. Przede mną jeszcze ostatnia część, ale nawet nie mam zbytnio ochoty, aby ją przeczytać. Tak jak ktoś słusznie napisał wcześniej, że gdyby wyciąć sceny seksu to książka by miała o połowę mniej stron i w zupełności się z tym zgadzam. Dodatkowo nie dzieje się w tej części nic ciekawego, kompletnie. I te dialogi, które przypominały rozmowę nastolatków z gimnazjum :( Niestety rozczarowała mnie ta część. Zobaczymy co przyniesie ostatnia.

Nie mam pojęcia czemu to jeszcze czytam.

Nie mam pojęcia czemu to jeszcze czytam.