rozwiń zwiń

Christopher Tolkien nie żyje. W wieku 95 lat odszedł opiekun dorobku J.R.R. Tolkiena

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.01.2020

Christopher Tolkien był osobą, której zawdzięczamy wydanie takich książek, jak „Silmarillion”, „Dzieci Húrina” czy „Historia Śródziemia”. Był wykładowcą akademickim i pisarzem oraz strażnikiem spuścizny literackiej, jaką pozostawił po sobie J.R.R. Tolkien.

Christopher Tolkien nie żyje. W wieku 95 lat odszedł opiekun dorobku J.R.R. Tolkiena

Christopher Tolkien urodził się w Leeds w Wielkiej Brytanii 21 listopada 1924 roku. Dzieciństwo spędził w Oxfordzie. Podczas II wojny światowej walczył w Królewskich Siłach Powietrznych (RAF), stacjonując w Afryce. Po wojnie dokończył studia i rozpoczął pracę akademicką na Uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie specjalizował się w językach staroangielskim i staroislandzkim. Po śmierci ojca w 1973 roku rozpoczął redagowanie i przygotowywanie do druku jego spuścizny literackiej. Był dwukrotnie żonaty, zostawił po sobie troje dzieci. Jego syn Simon również jest pisarzem.

Christopher Tolkien  redaktor wydanych pośmiertnie dzieł J.R.R. Tolkiena

Dzięki Christopherowi Tolkienowi zostały wydane niedokończone książki J.R.R. Tolkiena. Pierwszą, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w 1977 roku, był „Silmarillion”. Wśród najważniejszych tytułów, które mu zawdzięczamy, trzeba wymienić także „Dzieci Húrina”, „Beren i Lúthien”, „Niedokończone opowieści”, „Historię Śródziemia”. Ostatnią książką ojca, nad którą pracował, był wydany w Wielkiej Brytanii w 2018 roku, a w Polsce rok później, „Upadek Gondolinu”. Opisuje on czasy na tysiące lat przed wydarzeniami z „Władcy Pierścieni”, gdy elfickie królestwo Gondolin było oblegane przez złowrogą armię Morgotha.

Wiadomość o śmierci twórcy potwierdziło The Tolkien Society. Przewodniczący stowarzyszenia, Shaun Gunner, napisał:

Wszyscy członkowie Tolkien Society dzielą smutek związany z wiadomością o śmierci Christophera Tolkiena. Składamy kondolencje Baillie, Simonowi, Adamowi, Rachel oraz całej rodzinie Tolkienów. Zaangażowanie Christophera w pracę ojca zaowocowało wydaniem dziesiątek książek, a jego własne publikacje udowadniają jego talent akademicki. Miliony ludzi na całym świecie będą zawsze wdzięczni Christopherowi za „ Silmarillion”, „Dzieci Húrina” czy „Historię Śródziemia” i wiele innych tytułów. Straciliśmy tytana pracy, którego będzie nam bardzo brakować.

Zmarły Christopher Tolkien
Christopher Tolkien zmarł 16 stycznia 2020 roku w Draguignan na południu Francji.

Fot. otwierająca: kadr z wideo/ YouTube


komentarze [6]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Starkiller 30.05.2020 22:42
Czytelnik

Duży szacunek. Bez jego pracy nie poznalibyśmy głębi świata wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Patryk Kluk 17.01.2020 20:57
Czytelnik

Poszerzył i tak wielki, wykreowany przez ojca świat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Nesihonsu 17.01.2020 14:27
Czytelniczka

To smutna wiadomość ale nie niespodziewana. Już w przedmowie do Upadku Gondolinu Christopher Tolkien żegnał się z czytelnikami przewidując że będzie to jego ostatni rok. Mam wobec niego wielki szacunek i emocjonalny dług za udostępnienie nieznanych prac ojca. To była iście tytaniczna i wielce żmudna praca. I to właśnie Historia Śródziemia zainspirowała mnie do poznawania...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Regalia 18.01.2020 19:27
Bibliotekarka

Właśnie czytam Upadek. I jak spojrzałam na niusa, przypomniały mi się jego słowa jak mówił o poprzedniej książce, że będzie jego ostatnią, a później stworzył Upadek i stwierdził, iż ta będzie ostatnią :(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
17.01.2020 11:04
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 17.01.2020 10:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post