Zapomniany żołnierz

2018-11-27
2009-01-01
Jan Kortas
Rebis
Jan Kortas pamiętnik wojenny Niemcy Wehrmacht 1939-1945 II Wojna światowa kampanie bitwy front wschodni relacje osobiste Francuzi
Le soldat oublié
biografia, autobiografia, pamiętnik
2018-11-27
Jan Kortas

Oficjalne recenzje i

Wojna to nie piknik

[ 3 ] Link do recenzji

Ciężko mi się czytało... ,, Niemiecki żołnierz musi wszystko ścierpieć na świecie, który sam stworzył" Potworne czasy! Dla wszystkich

Czytałem " Przystanek Moskwa", "Snajper na froncie wschodnim", "Krwawy śnieg" wszystkie bardzo dobre jednakże żadna z nich nie ma głębszych ludzkich przemyśleń. Może dlatego, że tamte pisane były przez prawdziwych Niemców a "Zapomniany żołnierz" napisany jest przez .... Ciekawostką jest, że Guy Sajer rysował póżniej także komiksy i II wojnie. Polecam.

Krótko mówiąc, rewelacyjna. Autor książki, a zarazem jej główny bohater przekazuje nam swoje przeżycia i doświadczenia, jeśli można to tak ująć. Książka dobitnie pokazuje bezsensowność wojny jak i jej skutki na psychikę żołnierzy. Gorąco polecam, choć niektóre momenty są przerażające i brutalne.

Świetny i zarazem wstrząsający opis wojny widziany oczami młodego żołnierza. I podkreślenie jej bezsensu.

Znacznie bardziej do gustu przypadł mi "Krwawy śnieg" - chociaż "Zapomniany żołnierz" jest bardziej dopracowany literacko. Wspomnienia widziane oczami szarego żołnierza mają sporą wartość, ale brak odniesień do nazw jednostek utrudnia odbiór komuś , kto np. tak jak ja chciałby prześledzić losy bohatera na tle całej kampanii - trudno tu przeprowadzić taki zabieg ( a polecam...

„Zapomniany żołnierz” jest biografią w której młody chłopak we wczesnym wieku swojego życia wstępuje do Wermachtu. Guy Sajer opowiada w treści książki cały okres trwania wojny w którym uczestniczy. W książce możemy przeczytać dokładne opisy walk, wydarzeń, które działy się w czasie wojny. Książka ta bardzo mnie zaciekawiła, można było zobaczyć wojnę oczami żołnierza który...

Książka przedstawia losy młodzieńca, który zgłasza się na ochotnika do Wehrmachtu. Bohater mający korzenie francusko-niemieckie nie był objęty obowiązkiem służby, toteż jego wybór był zupełnie świadomy. Być może urzeczony siłą propagandy lub pragnący przeżyć przygodę, w końcu trafia na front wschodni. Druga wojna światowa stworzyła mu okazję do realizacji swych planów....

Bezsens wojny, dzień po dniu, oczami młodego niemieckiego żołnierza.

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Świetna książka, w zasadzie pamiętnik młodego, nastoletniego chłopca który przeżył piekło frontu wschodniego.
Fenomen tej książki to ukazanie wojny oczami szeregowego żołnierza, który był małym trybikiem wielkiej machiny jakim był Wermacht.

Dyskusje

• Historia