Do zobaczenia w zaświatach

2018-08-16
Joanna Polachowska
literatura francuska Joanna Polachowska
Inne

Najpierw widziałam film, potem sięgnęłam po książkę. Książka nie ma tej dynamiki, co jej ekranizacja, ale historie, postaci i klimat są jej dużym atutem. Nie jestem tylko pewna, czy musiała mieć aż 540 stron, bo odniosłam wrażenie, że momentami była rozwleczona.

Kilka dni do końca I wojny światowej, żołnierze myślą jedynie o tym, żeby jakoś dotrwać a tymczasem jeszcze jedno starcie z wrogiem. I właśnie ten ostatni atak powoduje, że życie jej trzech uczestników ulega diametralnej zmianie.
Lekkoduch z bogatej rodziny, zdegenerowany arystokrata i biedak chcący wyzwolić się spod władzy matki, wszyscy trzej zaczynają prowadzić grę o...

Ten kto wpisał te książkę do gatunku sensacji, chyba jej nie czytał. Zdecydowanie jest to powieść obyczajowa. Historia, która przedstawia losy różnych ludzi po I wojnie światowej. Na polu walki byli bohaterami, po wojnie zostali z niczym. Zapomniani przez swój kraj i ludzi dla których walczyli. Dwójka głównych bohaterów, okaleczonych przez wojnę, postanawia zrobić przekręt...

2070

Świetna książka ukazująca okres po I-ej wojnie światowej z perspektywy francuskich weteranów. Dla władzy ważniejsza było oddawanie hołdów poległym, niż wsparcie i pomoc tym, którzy przeżyli, narażając własne życie. Weterani zostali pozostawieni sami sobie, nie mogąc liczyć na państwo.
Doskonale zobrazowane ludzkie charaktery /kanalia zawsze pozostanie kanalią/.
Jest to...

FRANCUZ POLAK DWA BRATANKI
Długo broniłam się przed tą powieścią Lemaitre’a, chociaż przeczytałam wszystkie inne jego książki. Chyba intuicja, no bo cóż?

Powieść otrzymała nagrodę Goncourtów, najważniejsze wyróżnienie literackie we Francji i to chyba wzbudziło moje obawy. Kiedy pisarz doskonale odnajdujący się w literaturze popularnej próbuje czegoś więcej, efekty mogą być...

Z czym kojarzy się nam koniec wojny? Z ulgą, radością ze zwycięstwa, powrotami do domu i do normalności? Otóż nie. Bohaterów się docenia, ale tych martwych. Ci żywi niekoniecznie pasują do nowej rzeczywistości. Ale się odnajdują. I to jak! Sceny słodko-gorzkie, makabryczne z czułymi, przeplatają się sklejone humorem, lekko zdystansowaną narracją. Przecudownie utkana opowieść

Woja czyni z ludzi potwory,ale czasy powojenne pogłębiają cynizm i walke o swoje.Żołnierze pozostawieni sami sobie kombinują by przeżyć,szerzą się oszystwa,fikcyjne firmy zajmujące się chowaniem zmarłych.Cyniczna książka,ale jakże prawdziwa

„Do zobaczenia w zaświatach” nie jest „pieśnią” o wielkiej wojnie - choć punktem wyjścia jest właśnie ona z całą swoją grozą.
To opowieść o cynizmie czasów po I wojnie światowej, która nie kończy się w momencie zawieszenia broni, zawarcia pokoju. To „ballada” o poległych i weteranach. O gloryfikacji jednych z pominięciem drugich. Pomniki dla martwych i nic dla żywych, żywi...

Książka pokazująca czym naprawdę jest Wojna i co dzieje się z ludźmi, którym udało ją się przeżyć. Obraz prawdziwy i przejmujący. Ku przestrodze.

Ponad 1.5 mln zabitych, 4.2 mln rannych to straty Francji w Wielkiej Wojnie... Czy komuś te liczby coś mówią? Pewno niewiele lub zgoła nic. Magia wielkich liczb.
Do dziś w okolicach Verdun są miejsca, gdzie lepiej nie chodzić, czerwone strefy skąd nadal wydobywane są niewybuchy czy niewypały sprzed stu lat. Ale rozmiar Wielkiej Wojny choć w małym stopniu można tak...

Dyskusje

• 2018