Może pora z tym skończyć

Nominacja w plebiscycie 2018
Iain Reid Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
I'm Thinking of Ending Things
Data 1. wydania:
2017-03-27
Bartosz Kurowski
Prószyński i S-ka
debiut literacki literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo thriller toksyczna miłość
I'm Thinking of Ending Things
horror
Bartosz Kurowski
Inne

Nie dziwi mnie fakt, że za ekraniację zabrał się akurat Charlie Kaufman. To rzecz mocno w jego stylu.

Czy można było dostać bardziej rozczarowujące rozwiązanie historii? Było tak dobrze, naprawdę... aż mi było przykro kiedy skończyłam...

Zapowiadało się bardzo dobrze. Ale potem autor pomyślał: hej! zróbmy jakiś nieoczekiwany plot twist! Mógł go zrobić. Mógł go zrobić dobrze. Ale nie. Nawalił. W literaturze i w filmach nie buduje się dramaturgii na takim rozwiązaniu... Rozczarowujące. A dreszczyk był taki dobry!

W styczniu (o ile znów nie przełożona) premiera filmu na Netflixie.
Z Davidem Thewlisem w jednej z ról, więc chciałam poznać pierwowzór, bo dawno też nie było tak, bym poznała książkę przez filmem.
No i własnie on, moja wielka namiętność i mój geniusz wśród aktorów - David Thewlis powoduje, że ja WIEM, na czym się opiera ta książka. Wiedziałam od początku. bo on motyw...

Gdybym był złośliwy, to nawiązałbym tytułem książki do zapytania autora, czy powinien napisać kolejną. Ale nie jestem, bo pomysł był, warsztat też, ale całość wydaje się rozwlekłym opowiadaniem ambitnego studenta, który w głowie ma świetną, zawiłą i wielowątkową historię. A na końcu wychodzi bełkot.

Nie oceniam ...
Fabuła jasna, ale sens :/
Dziwna fabuła, jeszcze dziwniejsze domysły jeśli chodzi rozwiązanie
nastrój, pomysł,
zaskakujące rozwiązanie - nie wiem każdy chyba zinterpretuje ją inaczej
a bohater - tutaj rozwiązanie ....

Bardzo fajny klimat, szybko się czytało ale za dla mnie przekombinowane, w końcówce całkiem się pogubiłam i mimo że przeczytałam raz jeszcze, to nadal nie wiem o chodzi.
Jeżeli ktoś chciałby mi to wytłumaczyć "łopatologicznie", to bardzo proszę ;-)

Zapewne nigdy nie przeczytałabym tej książki, gdyby nie wyzwanie czytelnicze lubimy czytać, bo o niej nie słyszałam ani o jej autorze zresztą też. Jest natomiast jedną z nominowanych pozycji w kategorii "horror", a że to moja ulubiona kategoria to na niej przede wszystkim się skupiłam. Większość pozostałych w kategorii już zresztą przeczytałam w zeszłym roku, więc trzeba...

Nie określiłabym tej książki mianem horroru. Straszna, ale raczej międzygatunkowa. Straszna tym strachem, który mamy w sobie, a nie takim, który przychodzi z zewnątrz. Polecam

1902

"Czasami myśl bywa bliższa prawdy, bliższa rzeczywistości niż działanie. Potwierdzić możesz cokolwiek, możesz cokolwiek zrobić, ale myśli nie sfałszujesz."

Przypadkowo skrzyżowały się ścieżki moje i książki, ale cieszę się, że jednak dane mi było się z nią zapoznać, bo to wyjątkowo intrygująca i nietypowa przygoda czytelnicza. Thriller dla wytrawnego czytelnika,...

Dyskusje

• 2019