Może pora z tym skończyć

Okładka książki Może pora z tym skończyć Iain Reid
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Może pora z tym skończyć
Iain Reid Wydawnictwo: Prószyński i S-ka horror
horror
I'm Thinking of Ending Things
Prószyński i S-ka
2018-04-12
2018-04-12
Bartosz Kurowski
debiut literacki literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo toksyczna miłość
Inne

Nie wiem do końca co myśleć o tej książce. Faktycznie budzi napięcie, pomysł ciekawy... Nie do końca zrozumiała dla mnie, a zakończenie mnie zaskoczyło... spodziewałam się czegoś innego.

#Niedzielazksiążką. Pewne rzeczy z genialnego filmu Kaufmana mi się lepiej ułożyły w głowie dzięki lekturze. No i cudownie budowany klimat niedopowiedzenia i tajemnicy. Bardzo polecam.

No mam dylemat czy dać 3 czy 4. Film Kaufmana jest zdecydowanie o większej głębi. Mimo wszystko dobra rozrywka. Definicja przerostu formy nad treścią bo nie ma treści ani filozoficznej, ani namacalnej a nadmuchane to takie!

Zdecydowanie mój typ, nie wiadomo o co chodzi, o kogo chodzi, a zakończenie dość nieprzewidywalne. Bardzo mi się podobał sposób narracji, trzymała cały czas w napięciu, nawet wyzwoliła we mnie strach. Mimo strachu czytałam dalej.....
Fantastycznie skonstruowana opowieść o ludzkiej psychice, zaburzeniach psychicznych i wspaniałości naszego umysłu, który tworzy różne obrazy, ale czy zawsze realne?
Co było fikcją a co rzeczywistością? W pewnym momencie sama się zgubiłam, ale było to miłe zgubienie się.
Moim zdaniem arcydzieło. Polecam.

Bardzo dziwna książka , ale przyjemnie się czytało. Myślę, że polecam

Bardzo dziwna książka , ale przyjemnie się czytało. Myślę, że polecam

Trudno ocenić ta książkę... poza tym rzadko sięgam po kryminały, ale co tu się wydarzyło??? Mam wrażenie, ze książka mogłaby być trochę dłuższa żeby można było jakoś zrozumieć zakończenie. Niepokojąca i trzymająca w napięciu historia, ciekawe, błyskotliwe dialogi. Polecam.

nietypowa, trzymająca w napięciu, bardzo dziwna ale fascynująca. polecanko!

nietypowa, trzymająca w napięciu, bardzo dziwna ale fascynująca. polecanko!

Cały dzień rozmyślałam o tej książce. Nie ma chyba jednej interpretacji jej zakończenia. Ja mam kilka teorii na jej temat. Z jednej strony bardzo mnie wynudziła, ale jeśli spojrzę na całą jej treść przez pryzmat zakończenia to czuję, że ta książka była wyjątkowa.

Przez bardzo długi czas po lekturze nie wiedziałam co myśleć o tej książce. Do dziś w sumie nie mam jednoznacznej opinii, ale to właśnie czyni ją, w moich oczach, intrygującą.
Klimat jest niepokojący, cały czas z tyłu głowy mamy świadomość, że coś tu jest porządnie nie tak.
Naprawdę doceniam kunszt pisarski i pomimo, że nie jestem pewna czy mi się podobała, to na pewno było to coś innego.

Rzadko kiedy tak nisko oceniam książki.
A właściwie nie o samej pozycji literackiej tu napiszę, ale o jej adaptacji filmowej.
Oglądnęłam bowiem ów film i nigdy w życiu nie widziałam czegoś podobnie bezsensownego.
Może literacki pierwowzór jest lepszy, ale z pewnością język i sposób pisania nie obroni się na tyle, aby naraz nabrała ona niebywałej wartości.
Mam wrażenie, że ktoś tu wyszykował fabułę tak dziwną i wydumaną, że liczy na to, iż niejeden czytelnik powstrzyma się od opinii na jej temat, aby nie zostać posądzonym o dyletantyzm i ignorancję w dziedzinie literatury. A wiemy już przecież dokładnie, jak trudno czasami o tego, który krzyknie : Król jest nagi !
Dla mnie ta książka to jak pisanie elegii o kromce spleśniałego chleba.
Niby można i kto zabroni ?
Tylko po co ?
Daję dwie gwiazdki w razie gdyby książka napisana była przepięknym literacko językiem, chociaż nie wydaje mi się, żeby to było możliwe.

Rzadko kiedy tak nisko oceniam książki.
Mam wrażenie, że...