Sagen der Lausitz

Okładka książki Sagen der Lausitz Martin Nowak-Neumann, Erich Schneider
Okładka książki Sagen der Lausitz
Martin Nowak-NeumannErich Schneider Wydawnictwo: Ludowe nakładnistwo Domowina pozostałe
pozostałe
Ludowe nakładnistwo Domowina
2017-01-01
2017-01-01
niemiecki
9783742007025

Łużyce to kraina historyczna o powierzchni 13 tysięcy kilometrów kwadratowych, częściowo leży na terenie Niemiec, ale częściowo tez na terenie Polski. Na jej obszarze mieszka dziś 1,3 miliona ludzi, z czego prawie milion na terenie Niemiec a ponad 350 tysięcy na terenie Polski. Także nawet dla nas Polaków jest to ważny region historyczny, jego kultura, historia jest częścią naszego kraju. Myśle że ta świadomość nie jest powszechna. A szkoda. Potwierdza to jak bogaty kulturowo jest nasz kraj. Ale czy to pielęgnujemy — to już druga sprawa.

Łużyce podzielone są na dwie części, Górną I Dolną. Do Górnych Łużyc należą takie polskie miasta jak Zgorzelec czy Lubań. Do Dolnych należy na przykład miasto Żary.

Będąc sam aktualnie mieszkańcem Łużyc, chcąc przybliżyć sobie dziedzictwo kulturowe tego regionu postanowiłem sięgnąć po zbiór opowiadań ludowych, mitów łużyckich. Niniejszą antologie kupiłem podczas zwiedzania muzeum.

Tomik zawiera kilkadziesiąt opowiadań podzielonych na kilkanaście kategorii. Zawiera krótki, zwięzły, interesujący ogólny wstęp. Każda kategoria tez opatrzona jest w króciutki opis przybliżający czytelnikowi znaczenie oraz genezę danej kategorii mitów. I tak dowiadujemy się dlaczego nasi łużyccy przodkowie tworzyli historie o olbrzymach, dlaczego roślinność ma swoje specjalne miejsce w mitach, kim są magiczne postacie nazywane „ludkami”, kim były koboldy. Wreszcie dowiadujemy się skąd się wzięła nazwa postaci z flagowej łużyckiej opowieści „Krabat”.

Bajkowy świat łużyckich mitów w ciekawy sposób urozmaica spojrzenie na ten region. Dla ludzi interesujących się regionem, próbujących bliżej poznać kulturę własnego regionu to bardzo cenna pozycja. Jestem ciekaw czy istnieje polski przekład...

Dodaj cytat z książki Sagen der Lausitz