Cięcie. Poruszająca historia obrzezanej kobiety

2017-09-12
2017-09-12
Anna Kłosiewicz
Anna Kłosiewicz Somalia Róg Afryki obrzezanie prawa kobiet wspomnienia

Poruszającą i szokująca. Nie wiedziałam, obrzezanie kobiety wygląda tak drastycznie. Nie przypuszczałabym też, że jest ono praktykowane w krajach cywilizowanych mimo, że jest nielegalne. Książka jest bardzo dobrze napisana zaczyna się od przerażających przeżyć autorki do wyjaśnienia czym jest obrzezanie. Podziwiam odwagę Hibo, że potrafila stanąć przeciwko swojej kulturze, która fizycznie i psychicznie niszczy kobiety.

To bardzo poruszająca i szczera książka o życiu Hibo Wardere. W wieku 6 lat Somalijka doświadczyła obrzezania (FGM), było to dla niej tak dramatyczne i traumatyczne przeżycie, że na wiele lat znienawidziła za to swoją ukochana matkę. W wieku 18 lat, po wybuchu wojny domowej w jej kraju znalazła się w Londynie. Odzyskała wolność i zobaczyła, że t, co spotkało ją w jej ojczyźnie w krajach europejskich nie jest czymś normalnym i oczywistym. Tam poznała kochającego męża Yusufa, a po urodzeniu 7 dzieci postanawiała działać w walce ze zwyczajem okaleczania kobiecych narządów płciowych. Na prelekcjach udzielanym zarówno pracownikom opieki społecznej, lekarzom, psychologom czy uczniom w szkołach zaczęła opowiadać o tym, co ją spotkał gdy była małą dziewczynką. Otwarcie mówiła o okrutnych praktykach, o tym jakie to jest brutalne i bolesne i o tym, że tradycja dla tych ludzi jest ważniejsza od więzi krwi, a dla kobiet lęk przed ostracyzmem ze strony otoczenia jest większy niż strach przed utratą córki. Skutki obrzezania są katastrofalne, a kultura nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla okaleczania dziewczynek. Na koniec dodam, że Hibo cały czas pomaga dziewczętom, którym grozi obrzezanie. To bardzo poruszająca historia, która zresztą polecam.

Książka składa się jakby z dwóch części. Pierwsza z nich to historia obrzezania autorki oraz wpływu tego "zabiegu" na jej dalsze życie. "Zabiegu", który wyprawę do toalety na szybkie siku zmienił w bolesną i długą nasiadówkę. "Zabiegu", który służy temu, żeby zachować "czystość" dla męża i pozbawić kobiety przyjemności z seksu. W efekcie zachowania owej "czystości" noc poślubna somalijskich kobiet kończy się krwotokiem i długim pobytem w szpitalu. A to tylko parę z opisanych konsekwencji...
Druga część książki opisuje rozmaite działania edukacyjne i prewencyjne.
Całość może nie jest napisana w jakimś porywającym stylu, ale ze względu na walory edukacyjne zdecydowanie warto ją przeczytać.

Hibo urodziła się w Somalii. Jako sześciolatka została poddana najbardziej brutalnej formie obrzezania. Tradycja okaleczenia narządów płciowych dziewczynek ciągnie się z pokolenia na pokolenie. Matki córkom robią to samo, co im zrobiły ich własne matki. Nad wszystkim panuje zmowa milczenia. Co sprawiło, że właśnie ta dziewczyna się zbuntowała? Wyjechała do Londynu, poddała się operacji chociaż częściowo pozwalającej jej funkcjonować, założyła rodzinę. Krok po kroku zaczyna pracować społecznie przeciwko okaleczaniu kobiet.

Skąd wzięła siłę, by sprzeciwić się matce, rodzinie, całej swojej kulturze?

O tej książce i innych książkach o Afryce więcej tutaj:

Przerażający dokument obrazujący tragiczną historię kobiet poddanych rytualnemu okaleczeniu narządów płciowych - ich upokorzenie, ból, i zmowę milczenia wobec wyrządzonej im krzywdy. Autorka stara się przerwać ten zaklęty krąg - pisze i mówi o natychmiastowych oraz długotrwałych konsekwencjach obrzezania. Uświadamia władze szkolne, służby socjalne, lekarzy i pielęgniarki, a także młode osoby znajdujące się w stanie zagrożenia. Może język tej opowieści nie zawsze jest bardzo wyszukany i poetycki, ale też i nie o to w tym materiale chodzi.

polecam kazdemu. Ja sama musze stwierdzic ze nie mialam pojecia jak dokladnie obrzezanie wyglada i ze wystepuje na taka skale na jaka wystepuje. Przerazajace.

_____________________________________________________
FGM, to problem który dotyka wielu krajów – nie tylko Afryki czy Bliskiego Wschodu, ale całego świata. Choć jest to przestępstwo, niestety, wciąż niewiele osób wie, że taki akt przemocy w ogóle istnieje. Ofiary tej nieludzkiej i okropnej praktyki muszą mierzyć się z wieloma jego skutkami przez całe życie, a zdarza się też i tak, że go po prostu nie przeżywają. Female Genital Mutilation (FGM), jest to barbarzyński zabieg, podczas którego okalecza się kobiece narządy płciowe, w imię kulturowych poglądów i przekonań niektórych osób dorosłych. Obrzezanie kobiet uznane zostało przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za epidemię o zasięgu ogólnoświatowym, której należy przeciwdziałać, by skutecznie położyć jej kres.

Historię wzruszającą, szokującą, ale też taką, która uczy i uświadamia, z jak wielkim problemem świat nadal musi się zmagać, opisuje w swojej książce Hibo Wardere – kobieta, która na własnej skórze doświadczyła barbarzyńskiej praktyki obrzezania, zwanej także „gudnin”. W wieku sześciu lat stała się ona ofiarą tej nieludzkiej tradycji, która zmieniła całe jej życie i doprowadziła do problemów nie tylko fizycznych, ale także psychicznych. Obrzezana została w okrutnych warunkach, zupełnie nieświadoma co ją czeka, bez możliwości wyboru, na polecenie matki i z przyczyn zupełnie pozamedycznych, w imię przekazywanej z pokolenia na pokolenie tradycji, pozbawiona została kobiecości. Hibo pochodzi z Somalii, kraju z którego uciekła w wieku osiemnastu lat, pod pretekstem rozgrywającej się tam wtedy wojny domowej. Zamieszkała w Londynie, gdzie przeszła bardzo długą drogę, by zaakceptować samą siebie i zrozumieć wszystkie wydarzenia, których doświadczyła w swoim ojczystym kraju. To w Wielkiej Brytanii odkryła czym jest FGM, i dopiero tam tak naprawdę, zdała sobie sprawę z tego, jak okrutnie została okaleczona. Postanowiła położyć kres okrutnym praktykom obrzezania i podjęła potężną walkę, by przerwać tę barbarzyńską tradycję. Wsparcie rodziny, którą założyła w Londynie (wyszła szczęśliwie za mąż i jest matką siedmiorga wspaniałych dzieci), a także ciekawość świata, niezwykła siła, odwaga i determinacja skłoniły ją do opowiedzenia całemu światu swojej historii. Powielanie i przyjmowanie za stosowne zakorzenionej w niektórych kulturach tradycji obrzezania, nierzadko wynika z niewiedzy – wiele kobiet, które doświadczyły FGM nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest to przestępstwo, na które nigdy nie powinno być przyzwolenia.

„Cięcie”, to książka która uświadamia nam, że w niektórych kulturach bycie kobietą wciąż naznaczone jest olbrzymim cierpieniem. Autorka pragnie położyć temu kres i zaangażować świat w walkę przeciwko FGM. Sama dobrze wie, że wiedza i edukacja są kluczem do osiągnięcia sukcesu, dlatego prowadzi ona aktywną kampanię, uświadamiającą społeczeństwu istotę i złożoność całego problemu. Hibo Wardere pragnie położyć kres brutalnej tradycji okaleczania kobiecych narządów płciowych. W swojej książce opowiada nie tylko historię, której sama doświadczyła, ale również odnosi się do całego problemu obrzezania na szerszą skalę. Sporo też uwagi poświęca statystykom, które ukazują całą brutalną prawdę o tej barbarzyńskiej tradycji, której poddawane są tysiące dziewczynek na całym świecie. FGM odbiera im cząstkę tożsamości, odciska ogromne piętno na psychice, powoduje także olbrzymie dolegliwości fizyczne oraz wpływa destrukcyjnie, praktycznie na każdy aspekt ich dalszego życia. Konsekwencje z jakimi muszą się one zmagać po takim zabiegu są wstrząsające, nierzadko kobiety takie cierpią w milczeniu i nie wiedzą, gdzie oraz jak szukać pomocy.

Sam akt obrzezania głównej bohaterki opisany jest tak realistycznie, że miałam ochotę ominąć tych kilka kartek, na których autorka opowiada w jak bestialski sposób ją potraktowano – zardzewiałą i brudną żyletką, bez jakiegokolwiek znieczulenia trwale okaleczono jej narządy płciowe. Muszę przyznać, że „Cięcie” jest to jedna z lepszych książek, które czytałam o tematyce FGM, bo choć sama w sobie może nie jest doskonała, to na pewno uświadamia, że problem ten wciąż istnieje – i to również w wielu wysokorozwiniętych krajach. Szczera, brutalna, pełna bólu i wstrząsających przeżyć historia, która szokuje, chwyta za serca i wywołuje lawinę intensywnych emocji. Jest to opowieść o kobiecie, która zmierzyła się z własną przeszłością i postanowiła walczyć o lepszą przyszłość dla innych.
_____________________________________________________
*czytaj więcej: http://www.kulturatka.pl/2017/10/19/bolesna-i-szokujaca-prawda-o-fgm-ciecie-recenzja/

_____________________________________________________

Jeżeli macie mocne nerwy, nie robi Wam się słabo na widok krwi, a przede wszystkim chcecie poznać inne kultury, to książka Cięcie Hibo Wardere jest dla Was. Pod tym tytułem nie znajdziecie nic dobrego czy przyjemnego, poznacie historię obrzezanej kobiety, od której cierpnie całe ciało. Ja musiałam sobie dawkować tę lekturę, bo było mi źle...
Nie chciałabym Wam zbyt dużo pisać o Cięciu, bo jest to książka, którą warto przeczytać samemu, przeżyć po swojemu. Jest ona trudna, a treść boli. Jednak autorka, Hibo Wardere, pisze w ciepły sposób, chociaż widać, że opisywanie tego, co wydarzyło się, gdy miała 6 lat, ją boli, przytłacza. Ale dobrze, że znalazła się kobieta, która potrafi powiedzieć „nie”, a nawet owe „nie” wykrzyczeć. Bo obrzezanie jest niemoralne, jest nieetyczne, a przede wszystkim jest okaleczaniem drugiego człowieka.
To nie jest tak, że obrzezanie jest tylko problemem Afryki, Wardere udowadnia, iż problem jest szeroki i wypłynął też do Europy, do Wielkiej Brytanii, a przecież to jest niedaleko nas. Książka ta wywołuje u mnie wiele emocji, bo jest naprawdę ważna. Porusza poważne kwestie kobiecego ciała, a autorka daje pozwolenie swoim odbiorcom na wtrącanie się, kiedy ktoś jest zagrożony bestialskimi działaniami na rzecz kultury czy tradycji.
Hibo Wardere to mądra i zdecydowana kobieta, która nie boi się mówić na głos o swojej krzywdzie, nie boi się ujawniać co to jest to obrzezanie, przez co ciarki czytelnikowi pojawiają się na całym ciele. Zrzuca tabu tego tematu, co nie podoba się kobietom, które dalej kulturowy zwyczaj podtrzymują. Bo nie wolno o tym rozmawiać, nigdy. Autorka pomimo nieprzychylności losu znalazła się w Anglii, znalazła kochającego męża, zrozumienie i wsparcie, a także siłę, aby przekazywać swoją wiedzę innym.
Mogłabym o Cięciu wiele pisać, ale w tym momencie już skończę. Jest to wartościowa pozycja, otwierająca oczy, którą warto przeczytać.

Nie chciałabym Wam zbyt dużo...

Ważna jest świadomość tego, co dzieje się na świecie i co spotyka żyjące w danej kulturze kobiety. Jest to wstrząsająca historia, którą z pewnością warto poznać.

poruszająca

poruszająca