Żona na sprzedaż. O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach

Okładka książki Żona na sprzedaż. O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach Amila, Katharina Finke
Okładka książki Żona na sprzedaż. O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach
2017-10-05
2017-10-05
Bartosz Nowacki
Bartosz Nowacki biografia historia Indie

Okładka książki Steczkowscy. Miłość wbrew regule. Osobista biografia rodziny Beata Nowicka, Agata Steczkowska
Steczkowscy. M... Beata Nowicka, Agat...
Okładka książki Żona terrorysty Jesper Huor, Anna Sundberg
Żona terrorysty Jesper Huor, Anna S...
Okładka książki Przetrwałam. Relacja ofiary Josefa Mengele Lisa Rojany Buccieri, Eva Mozes Kor
Przetrwałam. R... Lisa Rojany Buccier...

Indie, kraj, który przyciąga swoją egzotyką, kusi filmami bollywoodzkimi, a jednocześnie kraj, w którym nadal obowiązuje patriarchat, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Kraj, w którym są regiony, gdzie za mąż wydawane są małe dziewczynki, które w wieku dwunastu lat zostają matkami, gospodyniami domowymi i często jedynymi żywicielami rodzin.
„Żona na sprzedaż” nie jest łatwą lekturą, ale czytając, uświadamiamy sobie, że mamy wielkie szczęście urodzić się w cywilizowanym kraju.

„Żona na sprzedaż” nie jest...

2/2020

2/2020

Widzę, że książka ma opinię średnią- na 7, jednakże moim zdaniem powinna mieć więcej. Historia kobiety od jej dzieciństwa do dorosłości. Książka pokazuje problematykę o której nie wiedziałam. Ciekawy sposób opowiadania, słuchałam jej z przyjemnością, pomimo ciężkiego tematu. Na pewno warta przeczytania bądź posłuchania.

Jestem fanką programu ,,Kobieta na krańcu świata '' więc poznałam już wiele wstrząsających historii kobiet na całym świecie ale ten temat nadal mnie interesuje .
Ciekawi mnie świat ,różne jego zakątki i kultury .
Uważam, że powinno się nagłaśniać niektóre sprawy , problemy które często są tuszowane, uznawane za temat tabu . Gdy zobaczyłam tą książkę w bibliotece od razu wiedziałam , że muszę ją przeczytać.

Wydaje mi się, że literacko książka jest naprawdę przeciętna. Trochę w stylu reportażu , mamy też dużo nazw organizacji , danych ,statystyk lub fragmentów odbiegających od życia Amili i nie byłam tym faktem jakoś zachwycona ale mimo wszystko uważam, że książka jest warta uwagi .Naprawdę szybko się ją czyta i w tym krótkim czasie można się wiele dowiedzieć . Postawa Amili jest godna podziwu . To kobieta która została sprzedana jako żona obcemu mężczyźnie wbrew własnej woli mimo,że miała zaledwie 12 lat . Los nie był dla niej łaskawy .Musiała znosić rozłąkę z rodziną i przyjaciółmi , izolacje , bicie ,gwałty a do tego ciężko pracować i rodzić kolejne dzieci. Amila jest odważną kobietą i mimo tych wszystkich trudnych momentów które przeżyła i tych które jeszcze przed nią nie poddaje się ,walczy o prawa kobiet w Indiach , nie traci nadziei na lepsze jutro i robi wszystko by jej dzieciom żyło się lepiej niż jej .

Ciekawi mnie świat ,różne jego zakątki i kultury .

Zwykła (?) historia przeciętnej (?) Induski, muzułmanki. Ano właśnie. To co tam jest zwykłe i przeciętne, tutaj absolutnie nie jest. Dlatego warto przeczytać, dowiedzieć się i wyrobić sobie opinię. Losy Amili dla nas, Europejczyków, są niewiarygodne i poruszające. Bohaterka zasługuje na ogromny szacunek - małymi kroczkami stara się w ten czy inny sposób poprawić swoją sytuację i sprawić, żeby jej córki miały lepsze życie. Można jej tylko mocno kibicować.
Natomiast literacko książka jest naprawdę przeciętna. Trochę w stylu reportażu, ale nie do końca. Czytało się szybko, ale nie porwała...

Czy można wystawić takiej książce ocenę? Przecież to nie literatura, a płynące ze stronic cierpienie ludzi, którzy gdzieś tam są, żyją, oddychają, dbają o swoje rodziny i cierpią nadal. Nie sposób jest w takim wypadku oceniać historii czy języka, bowiem są one wynikiem tragedii, która, co gorsza, przytrafia się milionom kobiet na świecie.
Osobiście nie mogłam znieść tej książki - robiłam przerwy, miałam ochotę rzucać czytnikiem, a jednocześnie nie potrafiłam o niej nie myśleć. Wywoływała we mnie dysonans pomiędzy moim spokojnym światem, gdzie mogę spełniać marzenia, mieć kochającą rodzinę, a światem Amalii - pełnym przemocy, gwałtów, biedy, które są codziennością. Nie mogłam sobie wyobrazić, iż bohaterka będąc młodszą ode mnie miała piątkę dzieci, nie mogłam zrozumieć, jaką można czerpać przyjemność z krzywdzenia własnej żony, nie umiałam w końcu pojąć obojętności władz i sędziów. Dysonans ten byl nie do zniesienia i wywoływał coraz bardziej uporczywe pytania: co można zrobić, dlaczego tak się dzieje, czy można takim osobom pomóc. Wynik tych rozważań był jednak zwykle równie przykry co historia opowiedziana w książce.
Mocna, wzruszająca, a jednak strasznie przytłaczająca opowieść dla ludzi, którzy mają siłę stanąć oko w oko z największym potworem, jakiego znam - człowiekiem.

Osobiście nie mogłam znieść tej...

Ogromny problem. Straszna historia. Ale to wszystko nie zmienia faktu, że z punktu widzenia literackiego warsztatu książka jest bardzo słaba.

Przepraszam ,nie jestem w stanie wystawić oceny tej książce .
Bo co mam oceniać ,to bestialstwo przez które przechodzą te dziewczynki i kobiety ?
Ciężki,bardzo ciężki temat i boli mnie jako kobietę i boli mnie jako matkę .....
Bo czy możecie sobie wyobrazić 12 letnią dziewczynkę w ciąży ?
Ciężko,ciężko ...czytając tę książkę wiele razy odwracałam głowę ,czytając to co czytałam.
Bo tam kobieta jest niczym,mąż nie cieszy się z narodzin córki a zdarza się i tak że dziewczynki nie mają szans na życie .
Kobiet gwałcone przez własnych mężów ...dziewczynki przez własnych ojców ...
Poza ty nie wolno im stosować antykoncepcji więc te dziewczyny ,kobiety rodzą po kilkanaścioro dzieci .
Dodam tylko tyle książka dla osób o naprawdę mocnych nerwach .

Przepraszam ,nie jestem w stanie wystawić oceny tej książce .
Bo czy możecie sobie wyobrazić 12 letnią dziewczynkę w ciąży ?

... nie wiedzialam że w Indiach kobieta ma tak ciężkie życie... Kto w ogóle wymyślił patriarchat i ten cały system. Okrutne, niesprawiedliwe podłe... brak słów. Książka dobrze napisana, szybko się czyta i daje do myślenia. Polecam, naprawdę warto ją przeczytać. Godna podziwu postać młodej Amili, która mimo bardzo ciężkiego dziecinstwa ( miała 5 dzieci nim skończyła 18 lat) i okrutnej codzienności nie poddała się.

Brakuje słów by opisać bestialskie traktowanie kobiet w Indiach gdzie mężczyźni za takie czyny jak znęcanie się psychiczne i fizyczne są bezkarni.

• Literatura faktu
  • Do kupienia
  • Kindle

Dodaj cytat z książki Żona na sprzedaż. O nieludzkim traktowaniu kobiet w Indiach