Krwawa zemsta

Okładka książki Krwawa zemsta
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Królowa Polskiego Kryminału
Firma Księgarska Olesiejuk
2016-06-14
2012-08-01
zemsta małżeństwo biuro projektów

Typowy styl p. Joanny, w którym dawno temu zakochałam się. Jednak im autorka starsza, tym książki coraz bardziej chaotyczne, niestety różnią się od tych z młodszych lat pisarki. Niemniej jest kryminał i jest śmiesznie. I jest pewna kobieca mądrość, jak zatrzymać męża!

Jedna z lepszych, nowszych książek Chmielewskiej. Jest trup i sporo "usiłowań", jest humor i sytuacyjny i dialogowy. Gwarancja chichotliwego wieczoru.

Moja ocena: 3/10

Książki Chmielewskiej trzeba podzielić na dwie grupy:
- te które są świetne
- te których nie warto czytać
Podział wyznaczyć należałoby rocznikowo. Kwestią dyskusyjną pozostaje tylko w którym roku to się zepsuło.

Pani Joanna w pewnym momencie przestała czuć życie towarzyskie. To naturalne, że zmieniają się pokolenia i te starsze przestają rozumieć młodszych. Nasza autorka, niestety, postanowiła wczuwać się w role, tworzyć dialogi tak jak je sobie wyobrażała i jeszcze być przy tym zabawna. Problem w tym, że nikt tak nie mówił, nie mówi, ani mówić zapewne nie będzie. Skutek jest taki, że od lat wychodzą same oderwane od rzeczywistości kreacje kosmitów, prowadzących niewiarygodne życie, zachowujących się jak niedorozwinięci umysłowo lub skrajni dziwacy, a osadzeni w pracach, na stanowiskach i w rolach społecznie uważanych za nader atrakcyjne. Kupy się to nie trzyma i od pierwszych stron budzi wyłącznie irytację.

Moja ocena: 3/10

Książki Chmielewskiej trzeba podzielić na dwie grupy:
- te które są świetne
- te których nie warto czytać

Kocham Chmielewską od 20 lat. Uwielbiam jej poczucie humoru i błyskotliwość. "Lesia", "Dzikie białko" czy "Studnie przodków" czytałam po kilkanaście razy, zawsze tak samo płacząc przy nich ze śmiechu (zwłaszcza "Lesia" polecam osobom, które nie są jeszcze zaznajomione z twórczością pisarki). W "Krwawej zemście" przeszkadza mi lekki chaos w dialogach. Jest za dużo dygresji i wtrętów i zanim człowiek przez nie wszystkie przebrnie, to już nie wie od czego właściwie zaczęła się cała rozmowa. Mam też wrażenie, że ta książka to swoiste katharsis autorki, ponieważ opisuje jej sytuację życiową. Mąż zostawił ją po 11 latach małżeństwa z dwójką dzieci dla innej kobiety i chyba do końca życia nie mogła tego przeboleć. Jak wiadomo autorka swoje sprawy bardzo często rozwiązywała w pisanych przez siebie książkach i wydaje mi się, że ta powieść jest wyrzuceniem z siebie wszystkiego co leżało jej na wątrobie. Tak czy siak- Królowa Kryminału była tylko jedna i długo nikt jej nie zastąpi.

Dziwią mnie te niskie oceny, bo książkę przeczytałam z ogromną przyjemnością - jak prawie wszystkie humorystyczne kryminały pani Joanny Chmielewskiej.

To jest język! Kunszt w każdym zdaniu. To tak jakby smakowało się ulubioną potrawę łyżeczką - chce się więcej. Oprócz porażającego inteligentnego humoru warsztat językowy najwyższych lotów.

Na półkach: , , , , ,

Bardzo dobra fabuła,zaskakująca akcja,utrzymany w napięciu kryminał.
Po prostu ciekawy,interesujący,poruszający za serce.
Styl Chmielewskiej świetny.
Moja ulubiona pisarka.

Bardzo dobra fabuła,zaskakująca akcja,utrzymany w napięciu kryminał.
Po prostu ciekawy,interesujący,poruszający za serce.
Styl Chmielewskiej świetny.
Moja ulubiona pisarka.

Kolejna książka Chmielewskiej, kolejna dawka świetnego humoru... czyż można pozostać obojętnym wobec, na przykład tego: ... - Ty, jak rany, niech skonam, co to było?!
- Kur.a - odparł zwięźle Zygmuś, zawierając w jednym słowie pełne streszczenie wydarzenia wraz z okolicznościami towarzyszącymi oraz własnymi doznaniami..." ?

Bardzo lubię klimat jaki Chmielewska buduje w każdej książce: jak miejsce pracy to takie, w którym chciałoby się samemu pracować, jak bohaterka, to taka z krwi i kości, z którą chciałoby się zaprzyjaźnić (winko jakieś obalić, albo coś w tym stylu...). Na mnie jej książki robią zawsze dobre wrażenie i niezmiennie nie potrafię się od nich oderwać, są ze mną nawet wtedy, gdy już nie czytam. Po lekturze "Krwawej zemsty" także pod tym względem byłam ukontentowana, jednak czegoś mi tu zabrakło. Po pierwsze - prawdziwej, krwistej zagadki, na pierwszy plan wybijało się raczej tło obyczajowo-romansowe i zawiłe uczucia wielu osobników, a jak była zagadka,to raczej wydumana i oczywista. I po drugie - zdecydowanie wolę te powieści, w których bohaterką jest Joanna, która pracuje w biurze architektonicznym a czasy są raczej PRL-owskie. Ale jeśli ktoś, tak jak ja, kocha prozę Chmielewskiej za jej absurdalny humor, odjechane dialogi i wyjątkowe postacie, to znajdzie tutaj to wszystko.

Przeczytana w całości siłą rozpędu.

Przeczytana w całości siłą rozpędu.