Kameleon

Okładka książki Kameleon Peter Robinson
Okładka książki Kameleon
Peter Robinson Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Inspektor Banks (tom 12) Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Banks (tom 12)
2001-01-01
Adam Olesiejuk

Ciekawa historia ale niektóre opisy miejsc są zbyteczne, strasznie nudzą

Ciekawa historia ale niektóre opisy miejsc są zbyteczne, strasznie nudzą

Rewelacja. Uwielbiam kryminały napisane przez Petera Robinsona. Polecam.

Rewelacja. Uwielbiam kryminały napisane przez Petera Robinsona. Polecam.

Napięcie budowane w kryminałach głównie opiera się na tym, że mamy ofiarę, ale nie wiemy, kto jest sprawcą. A tutaj już na początku mamy i ofiarę i sprawcę. A jednak książka jest ciekawa i nie do końca tak oczywista.
Największym plusem w tej książce jest dla mnie ciekawa fabuła. Z drugiej strony zbyt częste i jak dla mnie nic nie wnoszące opisy z życia bohaterów wstrzymywały nieco akcję i czytanie stawało się dla mnie nieco nużące. W połowie książki akcja nabiera większego tempa i czytanie staje się przyjemniejsze.
Kameleon był moim pierwszym spotkaniem z serią o inspektorze Banksie i największym minusem w tej książce był dla mnie właśnie on - główny bohater. Zazwyczaj solidaryzujemy z głównymi postaciami, darzymy je sympatią. Natomiast zachowania, słowa, myśli Banksa były dla mnie niezrozumiałe i wzbudzały ogólną niechęć do jego osoby. Dlatego myślę, że Kameleon był moim pierwszym, a zarazem ostatnim spotkaniem z inspektorem Banksem.
Niemniej jednak książka mi się podobała.

Coraz bardziej lubię powieści tego autora. Trzeci tom z cyklu Inspektor Banks i jestem wciąż pod wrażeniem jak dobrze poprowadzona jest fabuła, i jak dobrze wprowadzone zostały wątki poboczne. Czuć, że wątek kryminalny jest tylko formą, (choć oczywiście najważniejszą, w książce) że autor chce nam opowiedzieć dobrą historię o kawałku świata. Trzecie spotkanie i nie mam poczucia powtarzalności i schematu, chociaż jest oczywiście specyficzny styl i wspólny klimat dla tych powieści.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Petera Robinsona i detektywem Alanem Banksem. Bardzo udany thriller. Dobrze wykreowane postaci, wciągająca i mroczna fabuła, tajemnice z przeszłości. Świetna rozrywka.

Jest to najlepszy kryminał jaki czytałam

Jest to najlepszy kryminał jaki czytałam

Mocna książka.

Nie napisze chyba nic nowego. Wszystko już w opiniach jest.
Akcja płynie powoli do przodu dzięki czemu jest chwila oddechu między jednym okrucieństwem a drugim. Bo tego tu nie brakuje. Tragedie, brutalne morderstwa, trauma z dzieciństwa, okropna trauma. I on, morderca. A może ona? Hmmm mogą być też oni... No właśnie, kto za to odpowiada?

Śledztwo brnie do przodu i powoli odkrywają się karty tej historii, kilka młodych dziewczyn, małżeństwo, jedna trauma i różne możliwości radzenia sobie z nią a to już kwestia indywidualna. Postacie są kapitalne. Dobry kryminał, świetny thriller i tło psychologiczne, które tak lubię.
Robi wrażenie.
Mówiąc krótko-Polecam!

Mocna książka.

Nie napisze chyba nic nowego. Wszystko już w opiniach jest.

Śledztwo brnie do...

Całkowicie przypadkowo dostałem tę książkę do przeczytania i nie miałem kompletnie żadnych oczekiwań.Nigdy nie obiło mi o uszy nazwisko autora,nie miałem też pojęcia,że to dwunasta część kryminalnego cyklu.I od razu muszę napisać na wstępie,że powieść okazała się zaskakująco dobra i ciekawa.Bestialskie mordy na kobietach,porwania,traumy z dzieciństwa,to wszystko przerabiałem w kryminałach wiele razy.Nie mogę powiedzieć żeby fabuła była odkrywcza,a zbrodnie wyszukane.Jednak sposób narracji,ciekawie przedstawione śledztwo i robota policyjna,wiele poszlak,wszystko się zgadzało.Głównym bohaterem był doświadczony policjant-Banks,który miał odpowiednią charyzmę i inteligencję.Oczywiście był wątek jego rozwodu,nieudanych przygód miłosnych,to jest totalny standard w kryminałach.W zasadzie to nie kojarzę doświadczonego policjanta w powieściach,który prowadziłby sielskie życie rodzinne i nie miał żadnej trudnej przeszłości.Nie chcę tu spojlerować,ale gdyby tak jeszcze dopracować wątek rytualnych mordów i satanizmu,postarać się to bardziej zgłębić i zobrazować,byłoby jeszcze lepiej w kontekście fabuły.Na moją wysoką ocenę wpływa też brak znajomości wcześniejszych części serii,być może pisarz nie był już przy dwunastej części tak kreatywny jak w swoich najlepszych momentach,ale tego nie wiem.Na bank w swoim czasie sprawdzę inną jego powieść.Tymczasem "Kameleona" polecam miłośnikom kryminałów i thrillerów,mnie się bardzo podobało.

Jak zwykle u Autora, akcja rozwija się niespiesznie, powoli acz konsekwentnie nabierając barw. Mrocznych barw, bardzo mrocznych. Wielokrotnie podejmowane tematy przemocy wobec dzieci, pedofilii czy przemocy wobec życiowego partnera tu nabierają nowego znaczenia i wagi. W końcu uświadamiamy sobie, że zło zawsze będzie skutkowało kolejnym złem, a ofiarami stają się Ci, którzy w żaden sposób na nie, nie zasłużyli. Smutny obraz współczesnego świata, bez specjalnej nadziei, że kiedyś będzie lepiej.

1977

Świetny thriller, który od pierwszej do ostatniej strony trzyma w napięciu. Brutalny, śmiały i bezwzględny. Perfekcyjnie poprowadzone śledztwo, sprawa aż kipi od emocji. Jest mroczno i nieprzyjemnie. Ale nie można się oderwać. Książka dla tych, co lubią się bać i rozwiązywać skomplikowane tajemnice, którą kryją się w domowym zaciszu!

• Audiobooki
  • Kryminały