Wybór Anny

Maria Nurowska Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2013-07-29
2012-01-01

"Wybór Anny" to kawałek ciężkiej literatury. Nurowska w powieści posługuje się bardzo specyficznym językiem i narracją. "Wybór Anny " to połączenie, wywiadu, dziennika oraz wspomnień. Kiedy Anna dowiaduje się, z zapisek "ojca", że jest znalezioną pod murem getta Żydówką, jej świat przewraca się do góry nogami. Choć minęło 40 lat nie może pogodzić się z tym, że okłamał ją najbliższy człowiek, który ją wychował. Powieść o tożsamości, o przynależności, samotności i niezrozumieniu.

Bardzo dobra, ale faktycznie „trudna w odbiorze”.

Bardzo dobra, ale faktycznie „trudna w odbiorze”.

To ciekawa i przejmująca historia Anny Łazarskiej, która w wieku czterdziestu lat, całkiem przypadkiem dowiedziała się, że tak naprawdę nazywa się Miriam Zarg. Witold jej ojciec ten, którego go dotąd uważała przygarnął ją, A całkiem tego nie planował gdy była niemowlęciem. To interesująca opowieść o konflikcie tożsamości o wojennych czasach o getcie i o Żydach.

Bardzo trudna opowieść o zrozumieniu siebie, o korzeniach, miłości, tradycji, obcości. Można cierpieć przez wojnę 40 lat po jej zakończeniu? Okazuje się, że można.... Główna bohaterka Anna , jako dorosła kobieta odkrywa, że jest Żydówką, ma na imię Miriam, a człowiek którego uważała za ojca jest obcą osobą. Anna-Miriam nie potrafi odnaleźć się w świecie, nie umie znaleźć dla siebie miejsca by jakoś określić siebie, odnaleźć swoją tożsamość. ucieka od ojca, ucieka od nowej rodziny - próbuje na swój sposób znaleźć sens.
Książka, która początkowo porywa, w środku opowieści przytłacza by znowu nabrać rozpędu i zainteresować czytelnika. Powieść dająca do myślenia, nurtująca i uświadamiająca jak trudnym doświadczeniem jest wojna, utarta ukochanych. potwierdzająca, jak ważne jest poczucie tożsamości. W opowieści o wspaniałej skrzypaczce Annie Łazarskiej odnajdziemy wątki polityczne i historyczne - to nie tylko II wojna i historia Żydów, ale i opowieść o antysemitach, o życiu w Polsce Ludowej, to historia krzywdzonych i rozdzielanych rodzin, to opowieść o codzienności, o rozterkach i tragediach. Studium psychologiczne i motyw samobójstw.
Nie jest to literatura poprawiająca humor, to raczej ważna opowieść dla dojrzałego czytelnika, relacja z drogi do śmierci.

Anna Łazarska po czterdziestu latach dowiaduje się, że tak naprawdę nazywa się Miriam Zarg i została uratowana z getta przez Witolda Łazarskiego. Kobieta próbuje dowiedzieć się kim jest, skąd pochodzi oraz z którą wersją siebie bardziej się utożsamia...

"Wybór Anny" Marii Nurowskiej to zbiór notatek, listów oraz zapisów nagrań rozmów Anny z Hansem Benekiem, niemieckim dziennikarzem. One opisują życie Anny, Witolda Łazarskiego, czyli jej opiekuna i rodziny Zarg. Z początku trudno było się wciągnąć w tę pozycję, ze względu na nietypową formę i brak kolejności chronologicznej. Im dalej czytałam, tym bardziej utwierdziłam się w tym, że brak kolejności chronologicznej lepiej pokazuje przebieg tej historii.

Poznając Annę bliżej, możemy poznać jej historię od uratowania jej z getta, przez jej życie z W. Łazarskim aż po dzień, w którym dowiaduje się, że jej życie okazało się kłamstwem. Tylko szkoda, że na samym początku wiemy jak ta historia się kończy...

Z tej książki można dowiedzieć się więcej na temat przyczyn i sposobu traktowania Żydów zarówno w czasie II Wojny Światowej, jak i po niej. Po przeczytaniu tej pozycji utwierdziłam się w tym, że wszyscy ludzie powinni być tak samo traktowani bez względu na pochodzenie.

"Najtragiczniejsze jest to, że potrzeba pozbycia się konkurenta przekraczała granice, nie zawahałbym się powiedzieć, ludzkie. I tu są ci nasi intelektualiści, ludzie o gołebich sercach, którzy starają się dowodzić, że antysemityzm w Polsce nie istnieje, a nawet nigdy nie istniał. Ależ moi panowie, zbożne życzenia bierzecie za rzeczywistość! Istnieje, istnieje nawet bez Żydów. Nawet teraz, kiedy ich już nie ma."

"Wybór Anny" to krótka książka, która pozwoli nie tylko na zapoznanie się z historią naszej bohaterki, ale też może uświadomić jaka była potęga antysemityzmu oraz jakie były jej skutki.

Kolejna książka autorki, którą czytało mi się źle: ciężko, topornie, z poczuciem zmęczenia. Tak chaotycznie. A moze to przez fakt, że opowiedziana historia nie jest łatwa? Nie wiem. W każdym bądź razie coś mi tutaj nie "zgrzytało".

symetria kielbasy
KSIĄŻKIWIERSZEOPOWIADANIAKONKURSYSPOŁECZNOŚĆPUBLICYSTYKASKLEP
granice.pl Książki Wybór Anny (285234) - Maria Nurowska - Opinia książki
Okładka książki - Wybór Anny Wybór Anny
Maria Nurowska Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7747-697-0
Liczba stron: 209
Dodał/a opinię: Violetkove Ocena: 4.8 (5 głosów) KUP TERAZoceńdodaj do biblioteczkiprzeczytaj opisDodaj własną recenzjęDodaj własne streszczenieDodaj cytat
Nie jest to łatwa ani przyjemna lektura.

Anna Łazarska 40 lat po wojnie odnajduje zapiski swojego ojca, z których dowiaduje się, że została przez niego znaleziona w marynarce pod murem Getta podczas wojny. Całe jej życie okazuje się być kłamstwem. Anna nie potrafi pogodzić się z prawdą, nie umie odnaleźć się w nowej sytuacji, zmienia się także jej stosunek do ojca - zaczyna go nawet nazywać opiekunem. Nagle staje się żydówką, szuka swoich korzeni, swojej rodziny, chce dowiedzieć się, dlaczego została porzucona. Udaje jej się odnaleźć dziadka oraz siostrę, lecz nawet te poszukiwania nie potrafią ukoić jej bólu. Nie umie przebaczyć ojcu kłamstwa, nie umie odnaleźć się w nowej roli, nie wie, jak ma dalej żyć i kim być. Ma problem z określeniem swojej tożsamości, zmienia się jej sposób patrzenia na świat, czuje na swoich barkach ciężar cierpienia Żydów, holocaustu, wojny.

Wybór Anny pokazuje całą brutalną prawdęo okrucieństwie wojny, o degradacji człowieczeństwa w jej czasach, o antysemityzmie, o próbie przetrwania za wszelką cenę.

symetria kielbasy
KSIĄŻKIWIERSZEOPOWIADANIAKONKURSYSPOŁECZNOŚĆPUBLICYSTYKASKLEP
granice.pl Książki Wybór Anny (285234) - Maria Nurowska - Opinia książki
Okładka książki - Wybór Anny Wybór Anny
Maria Nurowska Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-03-07
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7747-697-0
Liczba stron: 209
Dodał/a opinię: Violetkove Ocena: 4.8 (5...

Rzeczywiście świetnie "zapodana" historia. Tak, sposób "niezwykły na opowiedzenie losów i przedstawienie konfliktu tożsamości". Bardzo ważna historia. Główna bohaterka próbuje poskładać w całość swój życiorys, chce zrozumieć kim jest. A to co wiedziała, a to o czym się dowiedziała jako ukształtowany, czterdziestoletni człowiek, to tak różne - jakby - osobowości wręcz. Bo być prawdziwym z krwi i kości Chrześcijaninem, a być prawdziwym z krwi i kości Żydem, to szalona różnica, jak to pogodzić, a jeszcze za powiernika, jak się okaże, mieć Niemca ... :-)
Bardzo dobra historia, polecam bardzo.

Za każdym razem kiedy czytam książkę na temat zagłady Żydów nie mogę pojąć skąd w ludziach brało się tyle okrucieństwa, jak mogli popełniać takie bestialskie zbrodnie, jak mogli zabijać czy torturować innych ludzi, tylko dlatego, że byli Żydami. I myślę sobie, że to już ostatni raz, że nie chcę więcej czytać na ten temat, że już nie wytrzymam więcej.
"Wybór Anny" to niesamowita książka, bardzo smutna i przejmująca ale też piękna i pouczająca. Pomimo tego, że wywołuje złość, smutek, żal, współczucie to warto ją przeczytać, to świadectwo tamtych czasów o których nie wolno nam zapomnieć.

"Wybór Anny" to...

Książka o poszukiwaniu swojej tożsamości. Niestety jest to opowieść smutna, naznaczona samotnością, smutkiem.

• Maria Nurowska