rozwińzwiń

Theologia benedicta. Tom 1

Okładka książki Theologia benedicta. Tom 1 Jerzy Szymik
Okładka książki Theologia benedicta. Tom 1
Jerzy Szymik Wydawnictwo: Księgarnia św. Jacka religia
366 str. 6 godz. 6 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Księgarnia św. Jacka
Data wydania:
2011-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2011-01-01
Liczba stron:
366
Czas czytania
6 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788370307639
Tagi:
Benedykt XVI teologia
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
4055
404

Na półkach: , ,

Czym jest teologia? Jest najprościej mówiąc wiedzą Boga o nim samym. Jest wiedzą spekulatywną, jest dyscypliną naukową. Benedicta - dzięki wieloznaczności i licznym kontekstom tego słowa znajduje u ks. Szymika rożne sposoby interpretacji, Błogosławiona teologia, ale i teologia Benedykta. A przecież obydwa podejścia mogą się utożsamić. Najpierw próbuje się Szymik przyjrzeć jakie były osobowe źródła pojmowania teologii Benedykta. Z wiedzy jakich osób korzystał, jaki jest typ uprawianej przez niego teologii i jaki za nim typ stoi. Doświadczenia naukowe zdobywał Benedykt na uniwersytetach w Tybindze, Munster, Bonn, a potem w Monachium, gdzie objął też stolicę biskupią. Jego przewodnikami i duchowymi mistrzami są: Augustyn (miał na niego największy wpływ),Święty Tomasz z Akwinu, Bonawentura. Obydwaj przetwarzali to, co stworzyli Ojcowie Kościoła (tu zwłaszcza bliskie są mu postacie Ireneusza z Lyonu I Pseudo Dionizego Areopagity). Ze współczesnych teologów ogromne piętno odcisnęła na nim teologia Romano Guardiniego. Ten o 42 lata starszy od niego teolog studiował najpierw medycynę, potem nauki przyrodnicze, chemię. Jednak uznał, że powinien to porzucić, gdyż „Trzeba być tam, gdzie jest większa możliwość miłości”. Dlatego poszedł ku teologii. Starał się przenieść na pastoralną praktykę refleksje teologiczne. Chciał od teologii więcej. Stawiał pytania, o co w teologii chodzi, czym jest. To on stworzył pojęcie chrystologii sensu. Teologia ma być sposobem na życie Powinna być tak uprawiana, żeby była pokarmem duchowym. Ma pełni holistyczną rolę, obejmować całego człowieka. Nie da się jej zepchnąć do laboratorium ani do zakrystii. Guardini nie chce być historykiem, ale to, co przeszłe i ma dla nas znaczenie, ma być dalej żywe Dziś Benedykt próbuje dialogować ze światem. Teologia musi udowadniać swoją naukowość. Bronić się przed zarzutami, że nadużywa kompetencji. Próbuje się zneutralizować jej prawdziwy potencjał, jej zdolność do kwestionowania neokantyzmu i politycznej poprawności. Staje się teologia archeologią myśli religijnej, teologią historii. Ta pacyfikacja to duch czasów. Teologia według przyjętych norm, nigdy nie sprosta wymaganiom naukowym. Żąda się od niej zmiany metod badań. A przecież w teologii nie chodzi o zmagania przeciw, tylko zmagania o coś. Prawda jest zawsze aktualna. A teologia ma w instrumentarium wiarę. To ona mówi prawdę o człowieczej podstawie, skąd i dokąd, a więc i wie jak się mamy. Nadaje sens każdemu innemu poznaniu. Tu istotnym jest związek filozofii i teologii z prawdą. Teoria przed praxis, byt przed powinnością, dogmat przed moralnością. Teologia zawsze skupiona jest na esencji. A ufność poznania daje oparcie dla człowieka. Takie są najważniejsze z poddanych przez Księdza Szymika refleksji. Jego duchowym mistrzem jest Benedykt, który na nowo odsłania błogosławioną teologię. To głębokie spotkanie owocuje prawdziwym intelektualnym doświadczeniem pokory wobec Prawdy i jej dróg poszukiwania. Świetna lektura.

Czym jest teologia? Jest najprościej mówiąc wiedzą Boga o nim samym. Jest wiedzą spekulatywną, jest dyscypliną naukową. Benedicta - dzięki wieloznaczności i licznym kontekstom tego słowa znajduje u ks. Szymika rożne sposoby interpretacji, Błogosławiona teologia, ale i teologia Benedykta. A przecież obydwa podejścia mogą się utożsamić. Najpierw próbuje się Szymik przyjrzeć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  11
 • Przeczytane
  3
 • Posiadam
  1
 • Teologia, religia, wierzenia, mitologie, krytyczna analiza, religioznawstwo, świadectwa wiary, pisma mistyczne, ufolodzy, sekty, masoneria
  1
 • Religia/filozofia
  1
 • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  1
 • 🎓 Polecone przez wykładowców
  1
 • Teraz czytam
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Theologia benedicta. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także