Chronicler of the Winds

Harvill Secker
2006-01-01
2006-01-01
Tiina Nunnally

Podchodząc do tej pozycji miałam nadzieję, że dowiem się czegoś o Mozambiku. Niestety, jest to raczej wolna interpretacja wydarzeń związanych z wojną domową. Już tu ktoś wspominał, że czuł się jakby sięgnął po Paulo Coelho i ja miałam dokładnie to samo uczucie...

"Comedia infantil" to książka niezmiernie smutna i przejmująca. Opowiada o losach grupy dzieci, które tragiczne losy rzuciły na ulice Maputo. Wbrew tytułowi nie jest to komedia.

Główny bohater powieści, Nelio, to chłopiec przedwcześnie dojrzały, który prostym językiem przekazuje nam uniwersalne prawdy. To dziesięciolatek, który czuje się jak starzec. Postrzegany przez otaczających go ludzi jako mędrzec. To jednak mądrość zrodzona z tragedii.

Chwilami musiałam zamknąć książkę i zrobić przerwę na oddech, aby ochłonąć.

Czytałam wcześniej kryminały Mankella i wiedziałam, że po książki tego autora mogę sięgać w ciemno. Jednak całkiem zaskoczyła mnie konwencja innej niż wcześniejsze jego tytuły powieści obyczajowej. Powieści o anonimowych ofiarach wojny: dzieciach, które muszą uczyć się przetrwania w niepewnym świecie bez pomocy dorosłych. Trudno sobie nawet wyobrazić jak musiał się czuć chłopiec, który w jednej chwili stracił całą rodzinę i dach nad głową i musiał uciekać w niewiadomym kierunku, aby przeżyć. Takie historie wydarzają się przez cały czas. Na co dzień nie zastanawiamy się nad nimi a ta książka skłania do refleksji, przeraża i wzrusza. Warto przeczytać.

To kolejna afrykańska książka Mankella, po którą postanowiłem sięgnąć. Mam już na koncie wiele książkę tego autora, ale nadal znajduję jego książki, których jeszcze wcześniej nie czytałem czy też słuchałem.
Niniejszą książkę przesłuchałem w formie audiobooka w języku niemieckim. Niemiecki tytuł brzmi inaczej niż szwedzki oryginał czy też polski tytuł.
Niemiecki tytuł brzmi "Der Chronist der Winde" co można przetłumaczyć jako "Kronikarz wiatru". W zasadzie książka napisana jest w formie kroniki. Narratorem opowieści jest młody chłopak - kilkunastoletni piekarz Jose Maria Antonio Vaz. W zasadzie trudno określić jak dokładnie osadzona w czasie jest ta opowieść. Przypuszczam, że akcja toczy się w latach 90tych. Miejsce akcji to Mozambik. Część opowieści ma miejsce w stolicy tego kraju, część umiejscowiona jest na prowincji tego kraju.
Mankell dość pobieżnie przedstawia kolonialną i postkolonialną historię Mozambiku. Ta afrykańska portugalska kolonia jako jedna z ostatnich uzyskała niepodległość. Po uzyskaniu niepodległości dochodziło nadal do starć między powstańcami, którzy wywalczyli niepodległość, a bojówkami wspieranymi przez osadników kolonialnych, którzy nie mogli się pogodzić z tym, iż Mozambik stał się niepodległym krajem. W tej zawierusze wojennej trudno jest zwykłym ludziom odnaleźć się i ułożyć sobie życie. Tym bardziej w takich warunkach trudne jest życie dzieci. Właśnie "Comedia infantil" czy też opowieść "Kronikarza wiatru" jest świadectwem tego, jak trudne jest życie dziecka, które skazane jest na dorastanie w warunkach ciągłej wojny domowej.
Jak wspomniałem narrator Jose Maria Antonio Vaz to chłopak mający 18-19 lat. Od szóstego roku życia pracuje w piekarni, uczy się zawodu piekarza. Udaje się mu w pewnym momencie znaleźć pracę w piekarni w stolicy Mozambiku, Maputo, piekarni prowadzonej przez córkę byłego władcy kolonialnego, która jest już staruszką mającą około 90ciu lat. Mimo, iż jest córką byłego władcy kolonialnego udaje jej się uzyskać przychylność nowej władzy postkolonialnej i prowadzić piekarnię oraz teatr, który znajduje się w budynku tuż obok piekarni.
Pewnego dnia podczas pracy w piekarni nasz narrator słyszy dwa strzały, które wydobyły się z sąsiedniego budynku służącego jako teatr. Nasz narrator udaje się do teatru z ciekawości, aby sprawdzić co się stało. Okazuje się, że na scenie leży 10cio letni chłopak, który został postrzelony podwójnie w klatkę piersiową. Nasz narrator, Kronikarz Wiatru postanawia zaopiekować się postrzelonym chłopakiem imieniem Nelio. Nelio sprawia wrażenie dość mądrego chłopca. Prosi Kronikarza Wiatru o wyniesienie na dach teatru gdzie pod gołym niebem chce spędzić ostatnie chwile życia. Joze Maria Antonio Vaz opiekuję się umierającym chłopcem, który opowiada mu historię swojego życia.
To bardzo wzruszająca książka. Opisuje brutalną rzeczywistość dzieci dorastających w targanej wojną Afryce. Nasz główny bohater Nelio jest prawdziwym afrykańskim dzieckiem ulicy. Mankell wykonał kawał dobrej roboty. Książka pełna jest realizmu. Z jednej strony pełno jest w niej smutku, z drugiej strony sporo jednak zwykłej dobroci ludzkiej. W ogromie zła jakie panuje czasem na świecie, tu i ówdzie można jednak zawsze dostrzec dobro, miłość czy zwykłą serdeczność ludzką.
Jeszcze jedna rzecz odnośnie szwedzkiego czy polskiego tytułu. Faktycznie jest dość zagadkowy, ale tą zagadkę można łatwo rozwikłać, nie będę jednak spojlował.

Niemiecki tytuł brzmi...

...piękna, magiczna opowieść - proza wysokich lotów...jak najbardziej

...piękna, magiczna opowieść - proza wysokich lotów...jak najbardziej

Piękna książka wzruszająca bardzo,historia opowiada o Mozambiku okrutnym czasie wojny i biednych dzieci.
Zapada w pamięci.

Zapada w pamięci.

To nie jest łatwa książka. To nie jest książka "do połknięcia" - nie da rady :( Tą książkę trzeba spokojnie, na raty, przetrawić by płynący z każdego zdania smutek, beznadzieja i cholerna dziejowa niesprawiedliwość nie pochłonęły naszych myśli na całe dni.. Mankell wiedział co robi. Zawsze jest i będzie gdzieś taki Mozambik, niestety. Lektura obowiązkowa.

Poruszające i niezmiernie wzruszające dzieje chłopaka. Ogromny smutek, który trzyma za gardło.

Nie oceniam. Przeczytałam dwa rozdziały i odłożyłam. Nie mogę czytać dalej.... Każda książka ma u mnie swój czas na czytanie i to nie jest czas dla tej, może jeszcze, a może wcale.

Trudna historia, opisana niepotrzebnie wydziwionym językiem. Historia Nelio sama by się obroniła, autor nie dopuścił do samodzielnych refleksji i wniosków czytelnika.

Wojna to zawsze zło, które rośnie, kiedy dotyka dzieci. Te, zmuszone do życia na ulicy, mają w życiu jeden cel - przeżyć do jutra.

Bardzo dobrze pokazana sytuacja dzieci, które przez wojnę stały się bezdomne, kontrasty między skrajną biedą a bogactwem. Historia bandy Cosmosa i Nelia przypominała mi trochę "Chłopców z placu broni".

Powieść uczy, że nawet w skrajnych sytuacjach nie można zapominać o takich wartościach, jak przyjaźń i braterstwo. Znajdziemy w niej sporo mądrych, głębokich myśli. Zdecydowanie warto przeczytać.

Powieść uczy, że nawet w skrajnych...

• Henning Mankell
  • Literatura skandynawska