Życie artystek w PRL

Czerwone i Czarne
literatura polska PRL
literatura piękna
literatura polska PRL

"Życie artystek w PRL" Sławomira Kopra to wciągająca książka, w której opisane zostały losy ośmiu gwiazd, zarówno tych najbardziej znanych (np. Agnieszka Osiecka), jak i tych o których dzisiaj mało się mówi (np. Halina Poświatowska). Jest w niej bardzo wiele ciekawych oraz zaskakujących informacji i anegdot (choć o najważniejszych faktach z życia Anny German i częściowo...

Fascynujace zyciorysy polskich artystek jak: Agnieszka Osiecka, Anna German , Kalina Jedrusik , Mira Ziminska, Elzbieta Czyzewska, Alina Szapocznikow, Halina Poswiatowska , Grazyna Bacewicz.

"Życie artystek w PRL" to kolejna świetna książka Sławomira Kopra. Jako, że autor jest historykiem, to pokusił się nie tylko o streszczenie masowo przedrukowywanych biografii konkretnych artystek, ale sam starał się dotrzeć do najciekawszych, nie rzadko ukrywanych, aspektów z ich życia. I jak sam mówi - nazwiska, które w tej książce przedstawił to zaledwie niewielka ilość...

Życiorysy artystek czyta się lekko i przyjemnie, napisane są przyjaznym językiem, autor nie uważa przesadzonego słownictwa. Ogromnym plusem jest prawdziwość opisów, bez propagowania mitów i upiększenia

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Przyzwoicie i rzetelnie, ale to nie jest mój ulubiony autor i sposób pisania biografii. Szczególnie kiedy autor ów już we wstępie sam sobie wystawia laurkę solidności.

Tym razem oceniam pozytywnie. Dużo informacji , bez smęcenia i cierpienia. Autor cały czas zastrzega , ze kto nie doświadczył PRL-u nie powinien osądzać innych, dzięki temu obeszło się bez zjadliwych komentarzy. Da się zauważyć w końcu dociekliwość historyka. Dobór postaci dość przypadkowy . Zgrabnie napisane.

Ach!
Spodziewałam się lekkiej literatury, ale nie sądziłam, że będzie aż tak ciekawie. Większość krótkich biografii jest bardzo wciągająca. Koper nie zawiódł i nie nudził mnie w żaden sposób.

A w głośnikach seksowny głos Kaliny Jędrusik. I na pewno wrócę do twórczości Poświatowskiej.

Nowe spojrzenie na Osiecką, German czy Poświatowską. Autor przedstawia sylwetki kilku artystek minionej epoki w zupełnie innym świetle. Dużo ciekawostek, sporo faktów, garstka plotek - dobra, ciekawa pozycja. Interesujące spojrzenie na PRL życie w tamtych czasach.

Naprawdę bardzo przyzwoicie napisana książka ;-)
Autor przedstawia historie ośmiu artystek PRL-u odsłaniając przy tym wiele nieznanych szczegółów z ich życia. Najbardziej zainteresowały mnie historie Agnieszki Osieckiej, Kaliny Jędrusik, Haliny Poświatowskiej i Elżbiety Czyżewskiej.
Książka niewątpliwie poszerzyła moją wiedzę na temat artystek tamtego okresu i...

Autor powiela te same informacje w swoich różnych książkach. Wkurza mnie to.

• 2013
  • 2014