Życie artystek w PRL

literatura polska PRL

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Cytaty, cytaty, cytaty...
Jak większość książek pana Kopera (może wszystkie, ale nie wszystkie czytałam) zbiór wyłuskanych cytatów, wypowiedzi z innych książek czy artykułów prasowych. Autor zbudował swoją markę(?) na sięganiu po bogatą bibliografię i kleceniu z tego zgrabnej(?) całości. A co dla mnie zupełnie dyskwalifikujące, potem sam siebie cytuje w innych książkach.

Cytaty, cytaty, cytaty...

Książka z 2013 roku. Koper przedstawia życie prywatne Osieckej, German, Jedrusik, Zimińskiej, Czyżewskiej, Szaposznikow, Poświatowskiej, Bacewicz. Szczególnie przyjemnie czytało się o 3 ostatnich artystkach, bo są trochę zapomniane. Książka ciekawa, polecam.

"Życie artystek w PRL" Sławomira Kopra to wciągająca książka, w której opisane zostały losy ośmiu gwiazd, zarówno tych najbardziej znanych (np. Agnieszka Osiecka), jak i tych o których dzisiaj mało się mówi (np. Halina Poświatowska). Jest w niej bardzo wiele ciekawych oraz zaskakujących informacji i anegdot (choć o najważniejszych faktach z życia Anny German i częściowo Elżbiety Czyżewskiej wiedziałem już wcześniej), zaś sama książka napisana jest przystępnym językiem i czyta się ją jednym tchem. Najbardziej podobały mi się rozdziały o wspomnianej Halinie Poświatowskiej oraz o Kalinie Jędrusik. Bardzo dobra lektura.

"Życie artystek w PRL" to kolejna świetna książka Sławomira Kopra. Jako, że autor jest historykiem, to pokusił się nie tylko o streszczenie masowo przedrukowywanych biografii konkretnych artystek, ale sam starał się dotrzeć do najciekawszych, nie rzadko ukrywanych, aspektów z ich życia. I jak sam mówi - nazwiska, które w tej książce przedstawił to zaledwie niewielka ilość spośród tych, które warto byłoby przytoczyć. Koper nie zawęził swoich poszukiwań do jednego konkretnego nurtu artystycznego. Znajdziemy tu zarówno aktorki, piosenkarki, rzeźbiarki czy kompozytorki. Osiem mniej lub bardziej znanych nazwisk czasów PRL. Każda historia inna, ale każda ciekawa. Autor wyciąga najważniejsze aspekty z życia bohaterek, dzięki czemu lektura nie jest nudna. Po przeczytaniu tej książki, tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że na Kopra zawsze można liczyć!

Mój instagram: my.books.shelf

Życiorysy artystek czyta się lekko i przyjemnie, napisane są przyjaznym językiem, autor nie uważa przesadzonego słownictwa. Ogromnym plusem jest prawdziwość opisów, bez propagowania mitów i upiększenia

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Pełną treść recenzji znajdziecie tutaj:

Tym razem oceniam pozytywnie. Dużo informacji , bez smęcenia i cierpienia. Autor cały czas zastrzega , ze kto nie doświadczył PRL-u nie powinien osądzać innych, dzięki temu obeszło się bez zjadliwych komentarzy. Da się zauważyć w końcu dociekliwość historyka. Dobór postaci dość przypadkowy . Zgrabnie napisane.

Przyzwoicie i rzetelnie, ale to nie jest mój ulubiony autor i sposób pisania biografii. Szczególnie kiedy autor ów już we wstępie sam sobie wystawia laurkę solidności.

Fascynujace zyciorysy polskich artystek jak: Agnieszka Osiecka, Anna German , Kalina Jedrusik , Mira Ziminska, Elzbieta Czyzewska, Alina Szapocznikow, Halina Poswiatowska , Grazyna Bacewicz.

Lektura lekka i jak na "pudelkowy" , plotkarski charakter przystało, wciągająca. Dużo ciekawostek, mniej lub bardziej znanych, zasłyszanych już anegdot i relacji. W sumie nic odkrywczego, ale całkiem przyjemne czytadło.

♥️

♥️