Kiełbasa i sznurek

Okładka książki Kiełbasa i sznurek
Jerzy BralczykMichał Ogórek Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Agora
2019-10-16
2012-10-01

Okładka książki Przed Państwem Krzysztof Materna (dla przyjaciół siostra Irena). Przygody z życia wzięte Krzysztof Materna, Marta Szarejko
Ocena 6,0
Przed Państwem... Krzysztof Materna, ...
Okładka książki Wszystko zależy od przyimka Jerzy Bralczyk, Andrzej Markowski, Jan Miodek, Jerzy Sosnowski
Ocena 7,8
Wszystko zależ... Jerzy Bralczyk, And...
Okładka książki Zapraszamy do Trójki Cezary Łazarewicz, Ewa Winnicka
Ocena 6,5
Zapraszamy do ... Cezary Łazarewicz,&...

Nie jestem zwolenniczą literatury publicystycznej. Tę książkę polecił mi znajomy. Na początku byłam sceptycznie nastawiona. Moja ocena zmieniła się po pierwszym rozdziale, humorystycznie, zabawnie, racjonalnie, groteskowo napisana książka o realiach naszego państwa i innych tematach. Książka Pana Bralczyka i Ogórka ma w sobie plus, że wracając do niej po raz kolejny, możemy wyłapać coś nowego.
Przeczytałam ją w trzy wieczory. :)

Pozorna nieporadność profesora Bralczyka, cięta riposta i sarkastyczne podejście Ogórka. To musiało się udać. Rozmowa dwóch gawędziarzy. Bez tematu, bez celu. O tym, co wokół, o tym, co w głowie, co dziś a co w przeszłości.
Polecam wszystkim tym, którzy lubią poczytać czasem coś nie dla fabuły, ale dla przyjemności obcowania ze słowem. I dla spotkania z Innym i jego widzeniem świata.

odskocznia od kryminałów, morderców, zabójstw i zawiłych kryminalnych zagadek. Uwielbiam takie językowe niuanse, zabawy słowem i zawiłości naszego języka...spora dawka humoru,troszkę wątków biograficznych...przeczytałam z chęciąi polecma, jeśli ktoś lubi takie pozycje i przede wszystkim obu autorów.

Czy rozmowa nie może służyć rozmawianiu? To piękna aktywność – rozmowa”. Piękna, zwłaszcza gdy rozmawiają dwie osoby o niebywałej inteligencji i poczuciu humoru. Profesor Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek toczą dyskusje interesujące, które warto “podsłuchiwać”. Między żarty, anegdoty i opinie autorów na różne tematy wpleciono zgrabnie ciekawe informacje o języku i jego ewolucji.

To chyba prawda, co się o nas powiada, drogie Panie: że kochamy uszami. Bo ja właśnie chyba zakochałam się w obu panach, którzy nam "wyrozmawiali" tę książkę - nawet jeśli moja miłość nie mieszka w sercu czy duszy, tylko w głowie, a konkretnie w tym miejscu, które reaguje na bogaty język, potoczystą mowę, inteligentny i sensowny słowotok, błyskotliwość i poczucie humoru, celne riposty oraz zmysł absurdu. Z najwyższą przyjemnością słuchałam, jak rozmawiają panowie Bralczyk i Ogórek, właśnie "jak"!, ale i o czym. A rozmawiają niemalże o wszystkim, zgrabnie zmieniając tematykę i tworząc intrygujące przejścia. I czytasz, człowieku, o owym wszystkim, ani nawet sam nie wiedząc, że czytasz cały czas o tym naszym, najbliższym, ukochanym choć trudnym - o języku. Tandem mistrzów słowa zmienił lekcję polszczyzny w barwną, lekką gadkę. Gdybyż tak innym ludziom chciało się tak po prostu pląsać werbalnie!

Profesor i felietonista - osoby z dużą wiedzą i takim samym poczuciem humoru, Na pewno, ze względu tylko na te dwie cechy dużo ciekawsze i bardziej uczące było by ich słuchanie, ale po kawałki. Ne przyswojenie sobie, zapamiętanie a w szczególności analiza tego co powiedzieli i co wynik z tej rozmowy potrzeba czasu. A obu Panów słucha się dobrze i z przyjemnością.

Nie lubię czytać wywiadów, ale ten ma w sobie coś wyjątkowego. To było przyjemnie uczestniczyć w rozmowie tych dwóch panów. Chociaż może jeszcze przyjemniej byłoby ich słuchać i oglądać, bo książka nie oddaje tonu głosu i towarzyszącej jej mimiki, a te też musiały grać wielką rolę w tej rozmowie.
Bralczyk i Ogórek "uczą bawiąc" - bardzo barwne dialogi, z których można się dowiedzieć czegoś nowego o języku (i rozwiązać zagadkę "Janek obszedł jezioro. Jezioro zostało..."). Tyle poprawnej polszczyzny i szacunku dla słowa próżno spotkać gdzie indziej. A ilość dygresji, odskoczni i zmian tematów tylko dodaje przyjemności.

Bralczyk i Ogórek "uczą bawiąc" - bardzo barwne dialogi, z których można się...

Po wcześniejszej lekturze "Wszystko zależy od przyimka" nastawiałem się na coś równie ciekawego. Niestety trochę się rozczarowałem. Długimi fragmentami było nudno, dużo wymiany własnych przemyśleń rozmówców, ale wzajemnie przerywane, co sprawiało wrażenie chaosu. Często gubiłem się w dygresjach i nie mogłem zrozumieć na jaki temat Panowie wymieniają poglądy. Rozmowa była na mnóstwo aktualnych i mniej aktualnych tematów i zapewne każdy znajdzie jakiś interesujący go fragment - większy lub mniejszy. Forma zapisu rozmowy jest ciekawa, ale chyba zbyt dosłowna. Myślę, że nie zaszkodziłoby przeredagowanie niektórych wypowiedzi tak, aby zachować jej sens, a równocześnie pomóc czytelnikowi łatwiej ją zrozumieć.

Moja recenzja:

Moja recenzja:

Dziennikarz i językoznawca rozmawiają o wszystkim i o niczym, a zwłaszcza o naszym języku, czyta się to miło, ale zaraz wylatuje z głowy po lekturze; można przeczytać, ale jak się pominie, to też nic się nie stanie.

Jerzy Bralczyk Kiełbasa i sznurek Zobacz więcej