Tyrmandowie. Romans amerykański

Tyrmand romans biografia

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Po książki Tuszyńskiej mogę sięgać bez zastanowienia. Pięknie opisana historia małżeństwa Tyrmandów.

wreszcie Pan Tyrmand znalazł miłość pełną wyrozumiałości, porozumienia, wzajemnego podziwu. Miło się czytało. W pakiecie fajne zdjęcia pary z różnych okresów życia.

Książkę,,Tyrmandowie.Romans amerykański " Agaty Tuszyńskiej chciałam przeczytać,aby bliżej poznać sylwetkę pisarza. Rozczarowała mnie niestety. Prawie cała napisana jest w formie epistolarnej, za którą ja nie przepadam. Tyrmandowie korespondują o sprawach codziennych, swoich znajomych, trochę o związku, w sumie dla czytelnika jest to dosyć nudne. O wiele lepiej czyta się fragmenty wspomnień żony pisarza, bardzo ciekawa była opowieść o rodzinie Mary Ellen.
Osobie która mało wie o życiu Tyrmanda , tak jak ja, książka nie dostarczy zbyt wielu informacji .
Średnio ciekawa wg mnie.

Bardzo dobra! Od Tyrmandów bije co prawda pretensjonalność, ale da się przyzwyczaić. Rekompensują to ciekawe historie, przemyślenia Mary Ellen na temat pisarza i bogata dokumentacja. Polecam!

Postać warta uwagi.
Książka zbyt osobista i przez to ma wartość- no właśnie, jaką?

Postać warta uwagi.
Książka zbyt osobista i przez to ma wartość- no właśnie, jaką?

Miło się czytało - trzecia żona Tyrmanda z "młodej d..." (tak została przedstawiona w książce "Zły Tyrmand") stała się fajną, inteligentną kobietą z krwi i kości. Polubiłam ją, wierzę, że mogła być szczęśliwa z wymagającym i narcystycznym pisarzem z dalekiej Polski. Co mi się nie podobało? Przerost formy nad treścią - aby książka była grubsza, każdy list jest z nagłówkiem (po co?),kartki pocztowe ukazane są z obu stron (po co?),a zdjęcia z archiwów Mary Ellen i Leopolda dodane bez żadnego ładu i składu, chyba tylko po to, żeby było bardziej kolorowo.

Poprosiłem żonę żeby mi wypożyczyła książkę Leopolda Tyrmanda- jakąkolwiek- otrzymałem biografię". Co mnie zadziwiło to zawarta filozofia i zawiłość listów. Wolałbym jednak dowiedzieć się więcej o momentach popełniania tekstów, wydawania książek, okresu wojennego etc. Bardzo szybko się czyta.

Książkę przeczytałam i obejrzałam z zainteresowaniem, jednak niewiele się z niej dowiedziałam o dwudziestu latach życia i pracy twórczej Leopolda Tyrmanda w Ameryce; raczej bardzo ogólne informacje. Ale może takie było założenie autorki, żeby przedstawić związek Tyrmandem i Mary Ellen Fox, bo treścią książki są głównie listy oraz mnóstwo zdjęć z różnych okresów życia obydwojga. Czyta się dobrze.

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam poznać bliżej autora Złego. I nie zawiodłam się, dużo faktów, dużo prywatnej korespondencji, dużo zdjęć. Człowiek o szerokich horyzontach, interesującej osobowości. Przyjemna lektura.

Był czas kiedy zaczytywałam się książkami Tyrmanda. Dziennik 1954, Zły, Opowiadania, urzekały mnie błyskotliwą inteligencją i sarkastyczną kpiną z czasów powojennej Polski. Liczyłam, że tą książką odświeżę pamięć i emocje które towarzyszyły mi przy ich czytaniu wtedy. Myślałam też ,że więcej dowiem się o życiu i pracy twórczej Tyrmanda w Ameryce, bo nic o nich wiedziałam, ale niestety z tej książki niewiele się dowiedziałam.
Książka zawiera wybrane listy Tyrmanda do żony i krótkie, bardzo ogólne informacje żony Mary Ellen o ich wspólnym życiu, życiorys jej i jej rodziny.
W listach do żony,Tyrmand objawił mi się jako wręcz bez emocjonalny nudziarz. Bo cóż to za zwracanie się do ukochanej: „dziewczynko” albo „kobieto”. No i zero namiętności. Ogólnie książka też jest zwyczajnie nudna .Nawet żałuję, że ją przeczytałam,bo widać jak niektórych emocji z przeszłości lepiej nie próbować wskrzeszać,bo można je raczej dobić.Dodatkowy plus za zdjęcia

• 2013
  • Biografie