Tyrmandowie. Romans amerykański

Wydawnictwo MG
2012-10-03
2012-10-03
Tyrmand romans biografia

Miło się czytało - trzecia żona Tyrmanda z "młodej d..." (tak została przedstawiona w książce "Zły Tyrmand") stała się fajną, inteligentną kobietą z krwi i kości. Polubiłam ją, wierzę, że mogła być szczęśliwa z wymagającym i narcystycznym pisarzem z dalekiej Polski. Co mi się nie podobało? Przerost formy nad treścią - aby książka była grubsza, każdy list jest z nagłówkiem (po co?), kartki pocztowe ukazane są z obu stron (po co?), a zdjęcia z archiwów Mary Ellen i Leopolda dodane bez żadnego ładu i składu, chyba tylko po to, żeby było bardziej kolorowo.

Poprosiłem żonę żeby mi wypożyczyła książkę Leopolda Tyrmanda- jakąkolwiek- otrzymałem biografię". Co mnie zadziwiło to zawarta filozofia i zawiłość listów. Wolałbym jednak dowiedzieć się więcej o momentach popełniania tekstów, wydawania książek, okresu wojennego etc. Bardzo szybko się czyta.

Książkę przeczytałam i obejrzałam z zainteresowaniem, jednak niewiele się z niej dowiedziałam o dwudziestu latach życia i pracy twórczej Leopolda Tyrmanda w Ameryce; raczej bardzo ogólne informacje. Ale może takie było założenie autorki, żeby przedstawić związek Tyrmandem i Mary Ellen Fox, bo treścią książki są głównie listy oraz mnóstwo zdjęć z różnych okresów życia obydwojga. Czyta się dobrze.

Książka przeczytana na fali mojego zaciekawienia postacią Tyrmanda. Dowiedziałam się sporo o jego dzieciństwie, dojrzewaniu i części lat dorosłych, ale brakowało mi informacji o związku z Mary Ellen, z domu Fox. Wspaniała kobieta! Od razu wzbudziła we mnie sympatię, tak po prostu. Z ogromnym zainteresowaniem zgłębiałam się w jej wypowiedzi, uzupełniane archiwalnymi listami od Leopolda. Jakoś nakreśliłam sobie obraz ich małżeństwa, trochę pięknego, trochę trudnego.

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam poznać bliżej autora Złego. I nie zawiodłam się, dużo faktów, dużo prywatnej korespondencji, dużo zdjęć. Człowiek o szerokich horyzontach, interesującej osobowości. Przyjemna lektura.

Był czas kiedy zaczytywałam się książkami Tyrmanda. Dziennik 1954, Zły, Opowiadania, urzekały mnie błyskotliwą inteligencją i sarkastyczną kpiną z czasów powojennej Polski. Liczyłam, że tą książką odświeżę pamięć i emocje które towarzyszyły mi przy ich czytaniu wtedy. Myślałam też ,że więcej dowiem się o życiu i pracy twórczej Tyrmanda w Ameryce, bo nic o nich wiedziałam, ale niestety z tej książki niewiele się dowiedziałam.
Książka zawiera wybrane listy Tyrmanda do żony i krótkie, bardzo ogólne informacje żony Mary Ellen o ich wspólnym życiu, życiorys jej i jej rodziny.
W listach do żony,Tyrmand objawił mi się jako wręcz bez emocjonalny nudziarz. Bo cóż to za zwracanie się do ukochanej: „dziewczynko” albo „kobieto”. No i zero namiętności. Ogólnie książka też jest zwyczajnie nudna .Nawet żałuję, że ją przeczytałam,bo widać jak niektórych emocji z przeszłości lepiej nie próbować wskrzeszać,bo można je raczej dobić.Dodatkowy plus za zdjęcia

Piętnaście lat małżeństwa przerywa nagła śmierć pisarza.
Agata Tuszyńska to moja ulubiona autorka. Polecam jej książki.

Listy Tyrmanda i Mary Ellen Fox- studentki iberystyki, która została trzecią żoną pisarza. Ukazują życie w USA po emigracji z komunistycznej Polski. Listy mówią o wielkim uczuciu, pracy, twórczości i spojrzeniu na amerykańską rzeczywistość i demokrację. Życie rodzinne i narodziny dzieci, zmieniają Tyrmanda w statecznego ojca i męża, który wcześniej uchodził za playboya....

Nie lubię czytać biografii.
Przeczytałam, bo po ZŁYM Tyrmanda (i tylko ZŁYM - wtedy) wiedziałam, że to dobry pisarz. Przeczytałam bo na spotkaniu DKK nie miałbym głosu w dyskusji.
Nie zmieniłam swojego zdania o biografiach, ale dobrze, że tą przeczytałam.
Ciekawy był portret pisarza w jego 20-letnim amerykańskim życiu. Prawdziwy i solidny. Do tego zdjęcia - niektóre świetne (m.in. to na okładce).
Doceniam.

Nie lubię czytać biografii.
Nie zmieniłam swojego zdania o biografiach, ale dobrze, że tą przeczytałam.

Nie jest to opowieść, raczej suche fakty. Tyrmand pokazany w domowych bamboszach ze swoimi niedoskonałościami. Sympatykom jego twórczości - warto.

przyzwyczaiła mnie Agata Tuszyńska bardziej dogłębnym podejściem do tematu - niż tutaj. Szkoda