Tyrmandowie. Romans amerykański

Wydawnictwo MG
2012-10-03
2012-10-03
Tyrmand romans biografia

„Tyrmandowie. Romans amerykański” to interesująca opowieść o związku i małżeństwie Leopolda Tyrmanda i jego trzeciej żony, Mary. Oprócz wspomnień książka zawiera wiele listów i unikatowych zdjęć.
Poznali się w roku 1970. Ona miała zaledwie 23 lata, on – 50. Ona jeszcze robiła doktorat z iberystyki i szukała życiowych wzorców. On, mimo że przebywał w Stanach Zjednoczonych dopiero od czterech lat, miał już tam ugruntowaną pozycję jako dziennikarz i pisarz antykomunistyczny.
Zaczęło się od listu, który Mary Fox napisała na adres redakcji. Tak naprawdę wszystko zaczęło się między nimi właśnie od korespondencji, która trwała nieprzerwanie do śmierci Leopolda, bo pisali do siebie podczas każdej rozłąki, jeśli nie listy, to chociaż kartki pocztowe.
Po latach wdowa udostępniła te cenne pamiątki Agacie Tuszyńskiej, a także w rozmowach opowiedziała o swoim życiu ze znanym pisarzem.
Całość układa się tu w miłosną historię, która początkowo mogła zapowiadać się jako romans, przelotny związek, z których Tyrmand był znany. Okazało się, że spędzili ze sobą 15 lat. Pobrali się, mieli dwoje dzieci i – jak podkreśla Mary – nigdy nie nudzili się w swoim towarzystwie, bo zawsze dużo rozmawiali. Na każdy temat,
Dowodem tych rozmów są właśnie listy (to też rodzaj komunikacji). Oboje piszą w nich właściwie o wszystkim, od codziennych drobiazgów i zakupów po wrażenia z przeczytanych książek i obejrzanych filmów.
Dużo dowiadujemy się też z książki o żydowskich przodkach obojga małżonków. Bardzo ciekawa jest historia rodziny Foxów, zwłaszcza matki Mary, która prowadziła ekscentryczny tryb życia.
Całość napisana i skomponowana jest bardzo ciekawie. Trudno oderwać się od lektury nawet jeśli zna się biografię Tyrmanda.
I emocjami czyta się listy.
Dziś już mało kto prowadzi taką korespondencję. A szkoda.

Książkę,,Tyrmandowie.Romans amerykański " Agaty Tuszyńskiej chciałam przeczytać,aby bliżej poznać sylwetkę pisarza. Rozczarowała mnie niestety. Prawie cała napisana jest w formie epistolarnej, za którą ja nie przepadam. Tyrmandowie korespondują o sprawach codziennych, swoich znajomych, trochę o związku, w sumie dla czytelnika jest to dosyć nudne. O wiele lepiej czyta się fragmenty wspomnień żony pisarza, bardzo ciekawa była opowieść o rodzinie Mary Ellen.
Osobie która mało wie o życiu Tyrmanda , tak jak ja, książka nie dostarczy zbyt wielu informacji .
Średnio ciekawa wg mnie.

Miło się czytało - trzecia żona Tyrmanda z "młodej d..." (tak została przedstawiona w książce "Zły Tyrmand") stała się fajną, inteligentną kobietą z krwi i kości. Polubiłam ją, wierzę, że mogła być szczęśliwa z wymagającym i narcystycznym pisarzem z dalekiej Polski. Co mi się nie podobało? Przerost formy nad treścią - aby książka była grubsza, każdy list jest z nagłówkiem (po co?),kartki pocztowe ukazane są z obu stron (po co?),a zdjęcia z archiwów Mary Ellen i Leopolda dodane bez żadnego ładu i składu, chyba tylko po to, żeby było bardziej kolorowo.

Poprosiłem żonę żeby mi wypożyczyła książkę Leopolda Tyrmanda- jakąkolwiek- otrzymałem biografię". Co mnie zadziwiło to zawarta filozofia i zawiłość listów. Wolałbym jednak dowiedzieć się więcej o momentach popełniania tekstów, wydawania książek, okresu wojennego etc. Bardzo szybko się czyta.

Książkę przeczytałam i obejrzałam z zainteresowaniem, jednak niewiele się z niej dowiedziałam o dwudziestu latach życia i pracy twórczej Leopolda Tyrmanda w Ameryce; raczej bardzo ogólne informacje. Ale może takie było założenie autorki, żeby przedstawić związek Tyrmandem i Mary Ellen Fox, bo treścią książki są głównie listy oraz mnóstwo zdjęć z różnych okresów życia obydwojga. Czyta się dobrze.

Sięgnęłam po tę książkę, bo chciałam poznać bliżej autora Złego. I nie zawiodłam się, dużo faktów, dużo prywatnej korespondencji, dużo zdjęć. Człowiek o szerokich horyzontach, interesującej osobowości. Przyjemna lektura.

Postać warta uwagi.
Książka zbyt osobista i przez to ma wartość- no właśnie, jaką?

Postać warta uwagi.
Książka zbyt osobista i przez to ma wartość- no właśnie, jaką?

Bardzo dobra! Od Tyrmandów bije co prawda pretensjonalność, ale da się przyzwyczaić. Rekompensują to ciekawe historie, przemyślenia Mary Ellen na temat pisarza i bogata dokumentacja. Polecam!

wreszcie Pan Tyrmand znalazł miłość pełną wyrozumiałości, porozumienia, wzajemnego podziwu. Miło się czytało. W pakiecie fajne zdjęcia pary z różnych okresów życia.

Po książki Tuszyńskiej mogę sięgać bez zastanowienia. Pięknie opisana historia małżeństwa Tyrmandów.

• Biografie
  • Ebooki