Mały człowiek. Bajki z lewej kieszeni

- Kategoria:
- literatura piękna
- Seria:
- Na Południe
- Tytuł oryginału:
- Човечулец: бајки од левиот џеб
- Wydawnictwo:
- Toczka
- Data wydania:
- 2012-12-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-12-17
- Liczba stron:
- 160
- Czas czytania
- 2 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788393598601
- Tłumacz:
- Aneta Todevska, Michał Sapeta
- Tagi:
- literatura macedońska Bałkany baśnie dla dorosłych
"Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni" to zbiór bajek dla dorosłych, za który Aleksandar Prokopiev otrzymał międzynarodową nagrodę Balkanika. Autor wprowadza nas w świat uniwersalnych wartości, w którym fikcja przeplata się z rzeczywistością. Z perspektywy dojrzałego człowieka stara się odkryć na nowo znaczenie miłości i dobra, umiejscawiając czytelnika w wirze niesamowitych historii, nieprzewidywalnych zwrotów akcji, dając przy tym szansę na zatrzymanie się i oddanie chwili refleksji.
Książka ukazała się już w języku macedońskim, serbskim i włoskim. Wydanie polskie różnić się będzie od pierwowzoru – opowiadania "Ludzki, zbyt ludzki" oraz "Autobajka" zostały uzupełnione przez autora, dzięki czemu polski czytelnik otrzyma do rąk książkę w oryginalnej, dotąd niepublikowanej wersji.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Bajki o życiu, które nie jest bajką
Baśń należy do jednego z najstarszych gatunków epickich. Słynne „Baśnie z tysiąca i jednej nocy” – punkt odniesienia dla wielu baśni i powieści – powstały około 850 roku i wciąż sycą wyobraźnię zarówno czytelników i twórców, jak i badaczy. Utwór baśniowy musiał spełniać pewne kryteria: postaci działały zarówno w świecie rządzonym przez prawa zgodne z wiedzą empiryczną, jak i w świecie baśniowym, w którym występują siły i zjawiska nadprzyrodzone, a wyżej wspomniane prawa są przekraczane. Pojawiają się również pewne stałe wątki: wędrówka bohatera w poszukiwaniu cudownego leku (środka),próby męstwa i odwagi lub mądrości, przeszkody do pokonania oraz cudowne przeniesienie w inne miejsce. Utwory te zawierały też mądrości ludowe, próby wytłumaczenia cudownych zjawisk oraz wskazówki moralne i skierowane były do dorosłych czytelników. Istnieje również utwór literacki, zwany bajką – jest to wierszowana alegoryczna opowieść przedstawiająca pewną naukę moralną dotyczącą wszystkich ludzi, w której bohaterami są często zwierzęta lub ludzie, rośliny oraz przedmioty. Oba te gatunki przechodziły przemiany w czasie, które doprowadziły do powstania tego, co obecnie nazywamy bajką czyli utworem skierowanym do dzieci, o różnej formie i treści, i najczęściej szczęśliwym zakończeniu oraz wytworu bajkopodobnego (którego idealną egzemplifikacją są bajki spod znaku Disneya) czyli opowieścią, będącą spłaszczoną i spłyconą wersją znanych skądinąd bajek lub utworem, z którego najczęściej usunięto wszystkie mroczne elementy, a przesłanie (dające się ująć w dwóch słowach) można odgadnąć najczęściej już na etapie czytania tytułu.
Autor tego niewielkiego i niepozornego zbioru bajek postanowił wrócić do korzeni baśni, dlatego zawarł w nich wszelkie potrzebne elementy oraz skierował je do dorosłych. Jednocześnie już sam wygląd książki – skromny objętościowo wolumin, o szarej okładce, brak ilustracji – sugeruje, że nie będzie to kolejny zbiór opowieści z happy endem. W rzeczy samej – bajki, choć bogate w cały bajkowy sztafaż, nie stronią również od szarej rzeczywistości, która momentami jest wręcz czarna, jak w ostatniej „Autobajce” przedstawiającej niełatwe losy samego autora. Sięga przy tym i nawiązuje do innych bajek - od legend o rycerzach, przez bajki Andersena, braci Grimm czy Perrault, aż do znanych opowieści fantastycznych z XIX wieku. Przyjemność lektury leży również w odnajdywaniu i rozpoznawaniu tych nawiązań. Bajki, niekoniecznie do czytania przed snem, niosą opowieść o ludzkiej kondycji w świecie czasem dalekim od bajki, za to obfitującym w miłość, przyjaźń, pychę, wierności i zdradę. Nie brak w nich elementów frywolnych czy politycznych. Tytułowa lewa kieszeń pozwala się domyślić, że są to lewe historie o tym jak być... prawym. Niekiedy ich przesłanie jest dość czytelne, innym razem przemyślnie ukryte lub wręcz wymagające samodzielnego sformułowania. Każda z bajek ofiarowuje pewna mądrość, przebrana umiejętnie w ironię czy grozę, pod podszewką których ukrywa się miłość do ludzi i troska o nich.
Twórca tego oryginalnego tomu – Aleksandar Prokopiev – jest znanym macedońskim pisarzem i eseistą, autorem scenariuszy filmowych i teatralnych. Jego drugą miłością - obok literatury – była muzyka: grał w popularnym swego czasu jugosłowiańskim zespole rockowym Idoli, a jedna z jego piosenek „Rzadko cie widuję z dziewczętami” znana jest nam z interpretacji zespołu Yugoton. Napisał kilkanaście książek, a za ostatnią z nich, zbiór „Mały człowiek: bajki z lewej kieszeni” otrzymał w tym roku najbardziej prestiżowe literackie wyróżnienie na Bałkanach - międzynarodową nagrodę Balkanika.
Czytaj bajki – jeśli czujesz się wystarczająco dorosły.
Jowita Marzec
Książka na półkach
- 342
- 44
- 23
- 8
- 4
- 2
- 2
- 1
- 1
- 1
OPINIE i DYSKUSJE
Jaki uroczy tytuł – pomyślałam biorąc do ręki Bajki z lewej kieszeni…
Aleksandar Prokopiev jest prozaikiem, eseistą, autorem scenariuszy teatralnych i filmowych oraz tekstów piosenek (m.in. Rzadko cię widuję z dziewczętami – piosenki, którą wszyscy znają, ale nikt nie wie kto ją napisał). Za swoją najnowszą książkę pt. Mały człowiek. Bajki z lewej kieszeni otrzymał międzynarodową nagrodę Balkanika – najbardziej prestiżowe wyróżnienie na Bałkanach. Sam o swoim zbiorze opowiadań pisze tak: „Zachęcam czytelników, ponieważ książkę pisałem z miłością i myślę, że pokazane w niej losy będę zawsze w jakiś sposób znane, bliskie, rozpoznawalne, bez względu na to gdzie i w jakim czasie się żyje”. I myślę, że w tym krótkim zdaniu zawarł całą istotę swoich krótkich opowieści. Przekonany o tym, że jak powiedział Picasso, „cuda są wszędzie”, kreuje świat pełen goryczy, smutku i przemocy, ale i miłości, nadziei oraz spełnionych marzeń. Przez trawestację znanych bajek, takich jak Królewna Śnieżka, Dzikie łabędzie czy Piotruś Pan, odnajdujemy drugie dno ich pierwowzorów, ciąg dalszy, codzienne życie bohaterów, o którym często zapominamy. Poznajemy więc historię widzianą oczami myśliwego pozostającego we władaniu Złej Królowej, dorosłe życie Szczerbatego – życie bez Nibylandii, bez pozbawionego skrupułów, egoistycznego Piotrusia Pana. Jest też Autobajka, najpiękniejsza i najmądrzejsza w całym zbiorze, przez którą autor uczy swojego czytelnika postrzegać własne życie jako bajkę, bajkę, którą kształtujemy my sami, bo przecież „Bóg dał człowiekowi wybór, by sam decydował w jakiej formie będzie istniał na ziemi. Jeżeli wybierze żyć jak roślina, będzie rośliną, jeżeli wybierze żyć jak pies, będzie psem. Ale jeżeli wybierze bycie człowiekiem, wtedy wybiera też i sposób swego istnienia”.
„Wszyscy wierzą, słabiej lub mocniej, że nawet dzisiaj bajki mogą mieć swoje miejsce w rzeczywistości. Choć wiadomo, że ich scenariusze w mniejszym lub większym stopniu się zmieniają”. Dajmy zatem prowadzić się naszej codziennej bajce…
Justyna Techmańska
Jaki uroczy tytuł – pomyślałam biorąc do ręki Bajki z lewej kieszeni…
więcej Pokaż mimo toAleksandar Prokopiev jest prozaikiem, eseistą, autorem scenariuszy teatralnych i filmowych oraz tekstów piosenek (m.in. Rzadko cię widuję z dziewczętami – piosenki, którą wszyscy znają, ale nikt nie wie kto ją napisał). Za swoją najnowszą książkę pt. Mały człowiek. Bajki z lewej kieszeni otrzymał...
Bajki słone, pieprzne, gorzkie. Bajki na codzienność. Bajki dla dorosłych.
Bajki dla dorosłych, a ja chyba mam w sobie jeszcze za dużo dziecka, żeby w nie wpaść. Bajki wcale nie straszne, tylko takie gorzkie.
Bajki długie i bajki króciutkie na zmianę, jakby Prokopiev mówił kodem Morse'a. Bajki do czytania pojedynczo, jeden wieczór i jedna bajka, powolutku. Bajki, z których po kilku dniach zostaje tylko pamięć, że były.
Bajki, które jeszcze kiedyś przeczytam, kiedy indziej, gdzie indziej, jak sama będę już inna. Bo teraz było dziwnie.
Bajki słone, pieprzne, gorzkie. Bajki na codzienność. Bajki dla dorosłych.
więcej Pokaż mimo toBajki dla dorosłych, a ja chyba mam w sobie jeszcze za dużo dziecka, żeby w nie wpaść. Bajki wcale nie straszne, tylko takie gorzkie.
Bajki długie i bajki króciutkie na zmianę, jakby Prokopiev mówił kodem Morse'a. Bajki do czytania pojedynczo, jeden wieczór i jedna bajka, powolutku. Bajki, z...
To nieprawda, że bajki są dobre tylko dla małych dzieci. Wszyscy karmimy się historiami i opowieściami. Dlaczego by nie uraczyć się od czasu do czasu prawdziwą bajką napisaną dla dorosłych? Wszak okazji wiele: wieczorna herbata, spotkanie z przyjaciółmi, kolejka u dentysty...
To nieprawda, że bajki są dobre tylko dla małych dzieci. Wszyscy karmimy się historiami i opowieściami. Dlaczego by nie uraczyć się od czasu do czasu prawdziwą bajką napisaną dla dorosłych? Wszak okazji wiele: wieczorna herbata, spotkanie z przyjaciółmi, kolejka u dentysty...
Pokaż mimo toIntrygująca książka, właściwie książeczka.Pełna niepokoju i tajemnic do rozszyfrowania. Zakończonych nagle akcji, których drugiego dna musimy poszukać sobie sami. Większość z nich to rzeczywiście typowe bajki, z tym że nic w nich nie jest kolorowe ani jasne. Nic się dobrze nie kończy i przyznam, że lektura tej książki mimo, że niezwykle intrygująca, zmęczyła mnie psychicznie. Zbyt mroczne historie na piękne letnie dni.
Intrygująca książka, właściwie książeczka.Pełna niepokoju i tajemnic do rozszyfrowania. Zakończonych nagle akcji, których drugiego dna musimy poszukać sobie sami. Większość z nich to rzeczywiście typowe bajki, z tym że nic w nich nie jest kolorowe ani jasne. Nic się dobrze nie kończy i przyznam, że lektura tej książki mimo, że niezwykle intrygująca, zmęczyła mnie...
więcej Pokaż mimo toMusiałam odłożyć tą książkę.
To ciekawe, że taka mała lektura wywołała we mnie tyle kontrowersji.
Przyznam, że nie dam rady jej TERAZ przeczytać do końca, a jestem w 3/4 drogi. Wystarczyłoby mi jakieś trzydzieści minut i po kłopocie...
Książka ta męczy mnie w pozytywnym znaczeniu. Widać, że każda opowieść ma jakieś drugie dno, skrzętnie ukryty morał, jednak ja nie mam teraz siły na takie historie, troszkę cięższy język i odszyfrowywanie zagadkowych bajek.
Musiałam odłożyć tą książkę.
więcej Pokaż mimo toTo ciekawe, że taka mała lektura wywołała we mnie tyle kontrowersji.
Przyznam, że nie dam rady jej TERAZ przeczytać do końca, a jestem w 3/4 drogi. Wystarczyłoby mi jakieś trzydzieści minut i po kłopocie...
Książka ta męczy mnie w pozytywnym znaczeniu. Widać, że każda opowieść ma jakieś drugie dno, skrzętnie ukryty morał, jednak ja nie mam...
polecam mi osobiście bardzo się podoba
polecam mi osobiście bardzo się podoba
Pokaż mimo toPiękny ukłon dla wszystkich Dorosłych, którzy widzą bajki wokół siebie, gdy tylko przymkną oczy i dla tych, którzy nie zapominają, że życie z bajki niekoniecznie jest słodkie, czyste i wolne od wad. Pozostawia po sobie nadzieję, że mniej czy bardziej każdy z nas ma to bajkowe życie, którego nam kiedyś życzono.
Piękny ukłon dla wszystkich Dorosłych, którzy widzą bajki wokół siebie, gdy tylko przymkną oczy i dla tych, którzy nie zapominają, że życie z bajki niekoniecznie jest słodkie, czyste i wolne od wad. Pozostawia po sobie nadzieję, że mniej czy bardziej każdy z nas ma to bajkowe życie, którego nam kiedyś życzono.
Pokaż mimo to