rozwiń zwiń

Jak czytać więcej? 3 mity o czytaniu i 10 sposobów na zaprzyjaźnienie się z książkami

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
31.07.2020

Czy czytacie tak często, jak byście chcieli? A może brakuje wam czasu na lekturę? Wakacje to dobry moment, aby to zmienić i postanowić częściej sięgać po książkę. Wyrobienie nawyku czytania jest łatwe, gdy zna się odpowiednie sposoby! Oto lista 10 rad, by więcej czytać.

Jak czytać więcej? 3 mity o czytaniu i 10 sposobów na zaprzyjaźnienie się z książkami

Podczas gdy cały czas zwiększa się liczba pozycji na wirtualnej półce „chcę przeczytać”, czasu na ich przeczytanie wciąż brakuje. Czy moglibyście podpisać się pod powyższym zdaniem? Każdego roku na rynek trafiają tysiące pozycji książkowych. A jeśli dodamy do nich klasyczne tytuły z kanonu literackiego, może okazać się, że w ciągu naszego życia sięgniemy zaledwie po kilka procent wartościowych lektur. Kluczem jest nie tylko ich odpowiedni dobór, ale też odpowiednie nawyki czytelnicze. Dzięki nim – oraz odrobinie dyscypliny – uda nam się osiągnąć satysfakcjonujący wynik.

Nie ilość, lecz jakość

Nie chodzi jednak o to, by być niewolnikiem statystyk i liczb. Czytanie powinno być źródłem przyjemności, relaksu, inspiracji i mądrości, nie zaś frustracji. To nie wyścigi ani konkursy, w których medal otrzymują ci z największą liczbą przeczytanych pozycji. Tu wygranym jest każdy, który czyta to, co chce, i kiedy chce.

Jednocześnie pamiętajcie, że nie ma złych książek. Jeśli jesteście w nastroju na ckliwy romans albo szukacie sensacyjnej powieści idealnej do pociągu – droga wolna! Czytajcie to, co chcecie. Kluczowe jest wyrobienie nawyku czytania, a wtedy łatwiej będzie sięgać również po bardziej wymagające lektury.

Obalamy czytelnicze mity

Na początek obalmy jednak kilka mitów, które mogą zniechęcać do czytania.

MIT 1. Czytanie przegrywa w walce z telewizją.

W dzisiejszym świecie mamy mnóstwo możliwości rozrywki. O nasz wolny czas walczą platformy streamingowe, prześcigając się w przygotowywaniu atrakcyjnych, spersonalizowanych ofert. I choć łatwiej jest zasiąść na kanapie i włączyć telewizję czy kolejny film na Netflixie, to czytanie jest lepszym wyborem. Przede wszystkim dlatego, że niesie ze sobą szereg korzyści. Dzięki niemu poprawiają się nasze kompetencje językowe, rozwijamy swoją wyobraźnię i kreatywność, zdobywamy wiedzę. Skupiając się wyłącznie na treści książki, trenujemy też nasz mózg, zwykle podczas jednej czynności atakowany innymi bodźcami. Co więcej, czytelnie świetnie relaksuje, możemy je więc traktować jako remedium na stres. A wybór książek jest tak ogromny, że atrakcyjne treści znajdzie dla siebie każdy czytelnik. Zapewniamy, że biblioteczne zbiory są bogatsze, niż oferta serwisów z serialami i filmami online!

MIT 2. Czytanie jest drogie.

Niektóre książki potrafią sporo kosztować, to prawda. Gdy jednak przeliczymy cenę na czas, jaki spędzimy na ich lekturze, okaże się, że za niewygórowaną kwotę zyskamy kilka godzin z wartościowym produktem w ręku. Znajdujący się na każdej podstronie książki w serwisie lubimyczytać.pl przelicznik podpowiada, że jeśli książka zawiera 400 stron (jak na przykład „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza), to średnio można z nią spędzić 6 godz. 40 min. Sporo jak na wydatek kilkunastu złotych! Nie zapominajmy jednak, że mnóstwo książek dostępnych jest zupełnie za darmo (i legalnie!). Wystarczy sięgnąć do zbiorów bibliotek – także tych online, jak Wolne Lektury. Wiele platform oferujących e-booki i audiobooki również oferuje atrakcyjne rabaty i promocje, wystarczy śledzić takie strony, jak Legimi, Woblink, Publio czy Audioteka, by upolować e-ksiązki za kilka złotych.

MIT 3. Książki są nudne.

Lubicie opowieści o superbohaterach? Wzruszacie się przy komediach romantycznych? Cenicie sobie rozrywkę przynoszącą dreszcz niepokoju i ekscytacji? Wszystko to znajdziecie nie tylko w kinie czy telewizji, lecz także w książkach! Kluczem jest ich odpowiedni dobór. Warto poświecić chwilę, by zastanowić się, jakich treści szukamy. Spodobają nam się komiksy, powieści sensacyjne, książki historyczne, a może popularnonaukowe? Warto też poszukać publikacji na konkretny interesujący nas temat, np. II wojna światowa czy psychologia. Pomocą służy katalog lubimyczytać.pl. Zapomnijcie o nudnych lekturach szkolnych – na odkrycie czeka cały bogaty świat niezwykłych historii, które zapamiętacie na całe życie!

A zatem co w sytuacji, kiedy naszym pragnieniem jest czytać więcej i częściej, lecz nie wiemy, jak tego dokonać? Wtedy warto sięgnąć po sprawdzone sposoby!

Jak czytać więcej? 10 sposobów, by zaprzyjaźnić się z książkami

1. Sprawdźcie, jak wykorzystujecie swój czas.

Jeśli brakuje nam czasu na czytanie, należy zastanowić się, gdzie uciekają cenne minuty i godziny, które moglibyśmy spędzić z książką. Odinstalujcie niepotrzebne aplikacje z telefonu i tabletu (w tym gry). Zwróćcie uwagę na czas spędzany w mediach społecznościowych, gdy bez większej refleksji pożeramy zdjęcia, memy i krótkie wideo. Wyłączcie telewizor i radio, jeśli nie wybraliście do oglądania czy słuchania konkretnego programu. Jeśli odetniecie się od całego tego szumu informacyjnego, zapadnie cisza i spokój, idealna do czytania.

2. Korzystajcie z różnych formatów książek.

Książki to nie tylko papier! Wygodny e-format sprawdzi się wszędzie tam, gdzie grube tomiszcze będzie przeszkadzać. Poza tym elegancki czytnik ucieszy wielbicieli nowoczesnych gadżetów elektronicznych, a wygodne słuchawki zapewnią komfort podczas słuchania audiobooków. Wiele książek jest obecnie interpretowanych przez doskonałych aktorów i udostępnianych w formie słuchowisk i audioserialów. To niezwykle atrakcyjna forma kontaktu z literaturą, odpowiednia dla współczesnego czytelnika, który przyzwyczajony jest do rozrywki w odcinkach.

3. Postawcie sobie cel – na początek łatwy do osiągnięcia.

Odpowiednia motywacja może zdziałać cuda. Dlaczego chcecie czytać więcej? Jakie są wasze powody? Ich spisanie na kartce przypomni, dlaczego książki są ważne właśnie dla was. Następnie wyznaczcie sobie łatwy do zrealizowania cel – jego osiągnięcie sprawi sporo satysfakcji i rozbudzi apetyt na więcej czytelniczych sukcesów. Przykład? „W weekend spędzę 2 godziny z książką w ręce”. „Codziennie przez najbliższy tydzień przeczytam 5 rozdziałów nowej książki”. Zacznijcie z umiarem, by z czasem zwiększać wyzwanie i realizować takie ambitne cele, jak czytanie 52 książek rocznie, czyli jedną na tydzień.

4. Wykorzystujcie każdą chwilę na czytanie.

Jazda autem i tramwajem. Przygotowywanie obiadu. Opalanie się na plaży. Spacer z psem. Każda z tych czynności umożliwia jednoczesne obcowanie z książką! Niech w nawyk wejdzie wam słuchanie audiobooków i branie do ręki książki zamiast smartfona. Czekając na przystanku czy szukając chwili relaksu przed snem wybierzcie książkę, a nie Facebooka. Z kilku minut spędzonych na czytaniu każdego dnia uzbiera się sporo godzin, podczas których przeczytacie książkę!

5. Czytajcie więcej niż jedną książkę na raz.

Jeśli znudzi was książka popularnonaukowa, przenieście się w świat powieści fantastycznej. Lekturę biografii przerywajcie czytaniem opowiadań. Jednego dnia czytajcie kryminał, innego – książkę historyczną. Dzięki temu unikniecie nużenia jednym tematem lub stylem autora. Może też się okazać, że dana powieść sprawdzi się jako lektura przed snem, inna będzie was wprawiać w dobry humor w drodze do pracy.

6. Otaczajcie się książkami.

Niech egzemplarze, po które macie zamiar sięgnąć, będą widoczne w waszym mieszkaniu – wyciągnijcie je z półek i połóżcie na stoliku nocnym czy parapecie, wrzućcie do torby, którą zabieracie do pracy. Niech staną się naturalną częścią waszego otoczenia, tak jak kubek z kawą czy pilot do telewizora – dzięki temu łatwiej będzie wam po nie sięgnąć. Pomyślcie także o swojej przestrzeni wirtualnej. Dodajcie do obserwowanych kont te prowadzone przez pisarzy na Facebooku czy Instagramie. Śledźcie posty blogerów książkowych i popularyzujących czytanie dziennikarzy. Polubcie też fanpage lubimyczytać.pl!

7. Rozmawiajcie o książkach, zapiszcie się do grup dyskusyjnych.

Przyjemność daje nie tylko czytanie książek, ale też późniejsze o nich dyskutowanie! A jeśli w waszym otoczeniu brak kogoś, z kim można byłoby się zatracić w książkowych rozmowach, zajrzyjcie do internetu. Dołączcie do społeczności lubimyczytać.pl, poszukajcie też klubów książkowych. Obecnie wiele z nich prowadzonych jest online, a dyskusje odbywają się na platformach takich jak Zoom, które pozwalają łączyć się ze sobą czytelnikom z różnych miast czy krajów. Jeśli znacie angielski, dołączcie do książkowej grupy Reese Witherspoon albo Oprah Winfrey.

8. Bierzcie udział w książkowych wyzwaniach i zabawach czytelniczych.

Traktujcie czytanie jako zabawę! W comiesięcznym wyzwaniu książkowym lubimyczytać.pl namawiamy do wychodzenia ze swojej książkowej strefy komfortu i poznawanie nowych książek. Dzięki niemu użytkownicy naszego serwisu sięgali już po publikacje z dzieciństwa, kierowali się poleceniami innych czytelników czy wracali do lektur, które wcześniej porzucili. Za pośrednictwem lubimyczytać.pl możecie też ustawić sobie własne wyzwanie książkowe i określić liczbę książek, które chcecie przeczytać w danym okresie (wystarczy się zalogować, a następnie wejść w „Moje konto” i kliknąć w „Wyzwanie”). Nie zapominajcie też o naszych konkursach, które mogą być sposobem na wygranie nowości!

9. Porzucajcie książki, które wam się nie podobają.

Szkoda na nie czasu. Jeśli dana powieść jest nudna i męcząca, a bohaterzy denerwujący – nie męczcie się i po prostu przestańcie czytać. To żaden powód do wstydu, wręcz przeciwnie – oznaka dojrzałego czytelnika, który wie, co dla niego dobre.

10. Znajdźcie swój własny czytelniczy gust.

Nie ulegajcie czytelniczym modom, jeśli nie jesteście do nich przekonani. Sięgajcie po te książki, które naprawdę chcecie przeczytać. Co z tego, że wszyscy czytają daną powieść, jeśli jej tematyka was nie interesuje? Bądźcie jednak otwarci na nowe i to, co nieznane – może się okazać, że natraficie na literacką perełkę, która stanie się częścią waszego życia. I pamiętajcie, że w czytaniu obowiązują takie zasady, jakie sami sobie ustalicie. Stwórzcie swój własny książkowy świat, pełen mądrych, wartościowych tytułów. Najlepszych, bo waszych!


komentarze [59]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
inochodziec 13.08.2020 16:05
Czytelnik

Nie trafia do mnie wyrażenie: "wyrobienie nawyku czytania". Jeśli lubię czytać, to po prostu to robię i wówczas znajdę chociaż chwilę na kilka stron książki. Jestem skonsternowana pojawiającym się coraz częściej na LC określaniem zjawiska czytania książek wyższych lotów "książkowym snobizmem".

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
visioner 15.01.2022 09:04
Czytelnik

a jednak dzięki "wyrabianiu tego nawyku" niektórzy w ogóle zaczynają czytać coś ponad "lekturę obowiązkową". Takie mam doświadczenia czytelnicze. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Alfalfa 06.08.2020 10:06
Bibliotekarka

Spelniam 6 punktów z 10 podanych. Uważam, że największym pożeraczem czasu jest telefon i media społecznościowe typu Facebook, Instagram. Ja, stara, walczę sama ze soba, by się nie odmóżdżać i nie leżeć godzinę z telefonem w ręku. Czasem jednak Facebook się przydaje, chociażby żeby dowiedzieć się z niego o różnych wydarzeniach czytelniczych.
Nie miałam nigdy problemu z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Lucious_the_Layle 06.08.2020 04:15
Czytelnik

Porzucenie książki gdy ta mnie męczy, tego nigdy nie potrafiłem. Przeważnie w takim wypadku korzystam punktu piątego i dobieram sobie jakąś lekką książkę sprawdzonego autora.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Slinger 20.01.2021 13:41
Bibliotekarz

Mam dokładnie tak samo. Jeśli książka jest bardzo kiepska to i tak czuję wewnętrzny przymus, żeby ją skończyć :). Co najwyżej równolegle czytam coś lepszego.
Ale co ciekawe już w przypadku filmów nie mam takiego problemu - jak jest kiepski to po prostu zmieniam. Książkę jednak muszę przeczytać od deski do deski.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 04.08.2020 22:32
Czytelnik

Wydaje mi się,że gry , czy telewizja.Nie usunie w kont.Ksiazek.To wrzystko da się zrobić, poczytać choćby romans.Czy też pograć w Warcraft.To tylko , zaplanować sobie dzień.Choc to nie zawsze łatwo.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
CytatyMarzenki 04.08.2020 13:15
Czytelniczka

Mi nic nigdy nie zastąpi książki - podróży z wyobraźnią. Oczywiście wersja papierowa jest pożądana najbardziej - i dla moich ukochanych tytułów sięgam głębiej do portfela, ale przekonałam się też do ebooków - często taniej i wygodniej ( ale dopiero z dużym czytnikiem. Taki mały, co wyświetlał jedną stronę to była tragedia ). Nie jestem się w stanie przekonać do audiobooków...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Marynia 04.08.2020 09:59
Czytelnik

Naprawdę trudno mi się oderwać od czytania a radę "czytania kilku pozycji na raz" stosuję chyba od zawsze. Ciekawość mnie zżera co się dzieje w której książce :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Jolanta 04.08.2020 09:25
Czytelniczka

Zawsze książka drukowana będzie dla mnie niezastąpiona! Zbyt wiele przyjemności mi dostarcza-każda jest inna dzięki szacie graficznej, w dowolnej pozycji można ją kartkować w miękkim fotelu itp. Zgadzam się, że nie liczy się jak najszybsze zaliczanie kolejnych książek, zwłaszcza nowości. Czytanie książek dla mnie jest jak delektowanie się smaczną potrawą-im wolniej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
PAWEŁ82 03.08.2020 21:29
Czytelnik

Choć w obecnych czasach książka ma co raz trudniej to bardzo się cieszę że książki na stałe zagościły w moim życiu już od kilku lat. I choć nigdy nie przypuszczałem że będę czytał w dobie filmów, gier, internetu a tym bardziej wydawał na nie pieniądze, to z każdą kolejną książką rodziła się we mnie pasja czytania, odkrywania, poznawania co raz ciekawszych tytułów. Teraz...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
rockette 03.08.2020 00:19
Czytelniczka

Uwielbiam dyskusje o czytaniu jako aktywności.
Czytać trzeba mieć po prostu chęć.
Nie jestem wielką zwolenniczką audiobooków bo faktycznie ciężko mi się skupić.
Jednak ostatnio czytam książki nawet na komórce - kiedyś wydawało mi się to nie do pomyślenia.
Pamiętam czasy gdy na stoliku w kolejce czekało 5-6 książek z biblioteki, 2 kupione w księgarni i magazyn książki w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Beliza 02.08.2020 22:10
Czytelniczka

Zawsze mówiłam że tylko książka w postaci papierowej i co??.? I dostałam ebuka. I moje życie się zmieniło. W życiu nie myślałam że polubię wersję elektroniczna, a jednak. Obecnie gdy gdzieś wyjeżdżam, mam nieograniczony dostęp do książek ( a kiedyś brałam do torby dwie lub trzy) a teraz??? Mogę brać dużo i zastanawiać się co czytać. Bo czytac lubię wszystko Kryminał,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej