„Chłopi“ w malarskiej adaptacji twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta“

LubimyCzytać
06.08.2020

Na podstawie „Chłopów” noblisty Władysława Reymonta powstanie film w technice animacji malarskiej. Wyreżyseruje go autorka nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”, Dorota Kobiela. Prace na planie filmowym ruszą 11 sierpnia.

„Chłopi“ w malarskiej adaptacji twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta“
Reklama

Opisy przyrody, które w „Chłopach” stosował Władysław Reymont, niejednokrotnie przywodziły na myśl malarstwo. Niedługo będzie można zobaczyć je w filmie, który powstanie w technice animacji malarskiej. Stworzą go twórcy, którzy mają na koncie już sukces zrealizowanego właśnie w ten sposób filmu „Twój Vincent”. Reżyserką ponownie będzie Dorota Kobiela, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, reżyserka, scenarzystka i producentka filmów animowanych. Do jej najważniejszych filmów, oprócz nominowanego do Oscara, Złotego Globu i nagród BAFTA „Twojego Vincenta”, należą też animacje „Mały listonosz” i „Szkice Chopina”. Od 2010 roku Kobiela związana jest z firmą BreakThru FIlms, mającą w swoim portfolio takie filmy jak „Piotruś i Wilk”, „Nad ranem” i „Zaczarowany fortepian”. To również BreakThru Films będzie odpowiedzialne za produkcję „Chłopów”.

72 tysiące obrazów i muzyka L.U.C.a

Na potrzeby adaptacji powieści Reymonta powstanie około 72 tys. kolorowych obrazów olejnych, każdy w formacie zbliżonym do formatu A3. Utrzymane będą w stylistyce polskich mistrzów malarstwa epoki Młodej Polski: Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego i Ferdynanda Ruszczyca. W ich przygotowaniu weźmie udział 50 malarzy pracujących w trzech studiach.

Wszystko po to, by oddać klimat i nastrój polskiej wsi Lipce, który w swojej powieści opisał Władysław Reymont: .

Cisza była na polach opustoszałych i upajająca słodkość w powietrzu, przymglonym kurzawą słoneczną; na wysokim, bladym błękicie leżały gdzieniegdzie bezładnie porozrzucane ogromne białe chmury niby zwały śniegów, nawiane przez wichry i postrzępione.

A pod nimi, jak okiem ogarnąć, leżały szare pola niby olbrzymia misa o modrych wrębach lasów — misa, przez którą, jak srebrne przędziwo rozbłysłe w słońcu, migotała się w skrętach rzeka spod olch i łozin nadbrzeżnych. Wzbierała w pośrodku wsi w ogromny podłużny staw i uciekała na północ wyrwą wśród pagórków; na dnie kotliny, dokoła stawu, leżała wieś i grała w słońcu jesiennymi barwami sadów — niby czerwono–żółta liszka, zwinięta na szarym liściu łopianu, od której do lasów wyciągało się długie, splątane nieco przędziwo zagonów, płachty pól szarych, sznury miedz pełnych kamionek i tarnin — tylko gdzieniegdzie w tej srebrnawej szarości rozlewały się strugi złota — łubiny żółciły się kwiatem pachnącym, to bielały omdlałe, wyschłe łożyska strumieni albo leżały piaszczyste senne drogi i nad nimi rzędy potężnych topoli z wolna wspinały się na wzgórza i pochylały ku lasom.

(Władysław Stanisław Reymont „Chłopi”, część pierwsza – „Jesień”)

film animowany Chłopi

Reklama

Nastrój filmu wraz z malarskimi kadrami będzie budować muzyka. Odpowiedzialny za nią jest Łukasz Rostkowski, czyli popularny L.U.C, który wraz z projektem Rebel Babel Film Orchestra tworzy specjalny słowiański kolektyw muzyków folkowych. Za pomocą tradycyjnych środków (instrumenty ludowe i śpiewy) stworzą magiczny i analogowy pejzaż, dopełniający piękno malowanych obrazów. L.U.C jest wielokrotnie nagradzanym muzykiem i kompozytorem, twórzącym również na potrzeby filmu. Stworzył muzykę do filmów „Cud historii” i „Ponowne narodziny”. W ramach Rebel Babel Film Orchestra współtworzył cykl koncertów „100 lat polskiej muzyki filmowej”.

Szczegóły obsady

W obsadzie filmu znaleźli się czołowi polscy aktorzy. W rolę Jagny wcieli się Kamila Urzędowska, Borynę zagra Mirosław Baka, a Hankę Sonia Mietelica. Ponadto w filmie zobaczymy Ewę Kasprzyk i Roberta Gulaczyka, a także Małgorzatę Kożuchowską i Julię Wieniawę (choć udział tych dwóch ostatnich aktorek nie został jeszcze oficjalnie potwierdzony.).

Jak wyjaśnia w rozmowie z portalem lubimyczytać.pl Aneta Jabłońska, specjalistka ds. komunikacji z produkującej obraz firmy Breakthru Films, w tej chwili „Chłopi” są na etapie zdjęć testowych, ale nie jest wykluczone, że część ujęć stworzonych w trakcie testów zostanie wykorzystana w dalszej produkcji. Właściwa praca na planie filmowym ma rozpocząć się 11 sierpnia. Także ujęcia, które możemy zobaczyć w trailerze koncepcyjnym oraz na pojedynczych, udostępnionych w materiałach prasowych kadrach, są efektem zdjęć próbnych.

Chłopi rezyseria Dorota Kobiela

Jak zauważa Jabłońska, praca na planie filmowym filmu animowanego realizowane w technice malarskiej nie różni się od tej przy normalnym filmie aktorskim. Tylko część scen realizowana była za pomocą green screenu, czyli z wykorzystaniem komputerowo generowanego tła. Do wielu, aby aktorzy mogli lepiej wczuć się w rolę, była budowana specjalnie scenografia.

Sceny początkowo nakręcimy z aktorami, zdjęcia potrwają 36 dni. Następnie każdą klatkę ręcznie namalujemy jako obraz olejny, łącznie powstanie ok. 72 tys. klatek. By tego dokonać, w projekcie weźmie udział ponad 50 malarzy pracujących w trzech studiach: głównym w Sopocie, w Serbii oraz na Ukrainie - wyjaśnia Tomasz Wochniak, producent liniowy studia BreakThru Films. 

animacja Chłopi

„Chłopi” z punktu widzenia Jagny

To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Mikroświat wiejskiej wspólnoty stanie się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem.

Po latach pracy nad filmem o Vincencie van Goghu poczułam silną potrzebę, by opowiedzieć o kobietach: ich zmaganiach, pasji i sile – opowiada cytowana w materiałach prasowych filmu scenarzystka i reżyserka „Chłopów” Dorota Kobiela.

Reklama

komentarze [18]

Sortuj:
1000
64
10.08.2020 18:25

Jestem całkowicie oczarowana zwiastunem! Ciekawy sposób przedstawienia historii, przepiękna technika malarska i dopełniająca klimat muzyka sprawiają, że nie mogę się doczekać! "Twojego Vincenta" wspominam z ogromnym sentymentem, dlatego wiem, że po tych twórcach mogę oczekiwać wspaniałego widowiska.


791
6
10.08.2020 11:56

Zapowiada się naprawdę spektakularnie - nie mogę się doczekać!


1347
52
07.08.2020 22:47

Lubię książkę, Twój Vincent mi się podobał, więc i tego nie przegapię. Muszę posłuchać tego gościa od muzyki, te folkowe klimaty brzmią zachęcająco. Chociaż do Twojego Vincenta muzykę robił Clint Masnell, jeden z moich ulubionych kompozytorów, trochę szkoda, że nie zaangażowano go tutaj. No ale może nie pasował stylistycznie do polskich klimatów.


1233
365
07.08.2020 16:37

Piękne ilustracje, ale treść książki x.x Moje najgorsze wspomnienie czytelnicze z czasów, gdy jeszcze chodziłam do szkoły. Wątpię, by ktokolwiek oprócz miłośników tego stylu i tematyki czerpał przyjemność z lektury "Chłopów".


632
55
07.08.2020 15:18

Może wstyd się przyznać w takim miejscu, jednakże "Chłopów" zdecydowanie nie wspominam najlepiej ze szkoły.
Nie mniej jednak bardzo podoba mi się idea filmów robionych w tym stylu. Bardzo możliwe że wybiorę się do kina ale właśnie nie dla historii, tylko dla twórców. W nadziei że na tym się nie zatrzymają i w kolejnych latach będą powstawały kolejne tego typu adaptacje....

więcej

19
18
07.08.2020 13:18

Och, jak cudownie! To dzieło jawi się jak wielkie połączenie moich ukochanych rzeczy, już nie mogę się doczekać. Na pewno rzuci nowe światło na historię, a może nawet skłoni osoby potępiające Jagnę do spojrzenia na jej postać z innej perspektywy?


749
10
07.08.2020 12:13

Będzie pięknie! Nie mogę się doczekać.


146
75
07.08.2020 10:44

Jestem totalnie oczarowana. W takiej formie mogłabym obejrzeć jeszcze nie jeden film, nie mogę się doczekać chłopów.


437
146
07.08.2020 10:29

Przepiękne, robi niesamowite wrażenie. Wykorzystanie sztuki malarskiej w taki sposób jest genialnym pomysłem, zwłaszcza w świecie kultury medialnej i obrazkowej.
Po fantastycznej kreacji Jagny w wykonaniu Emilii Krakowskiej, ta najważniejsza kobieca bohaterka otrzymuje nową twarz.
Mam zaległości do nadrobienia: "Twój Vincent"


1274
67
06.08.2020 20:59

"Twój Vincent" mnie zachwycił, więc czekam na animację na podstawie "Chłopów". Co prawda Jagna po wsze czasy będzie dla mnie miała twarz Emilii Krakowskiej, a stary Boryna - Władysława Hańczy (który chyba się urodził po to, by zagrać Borynę), ale się nie uprzedzam.


zgłoś błąd