Najnowsze artykuły
- Artykuły„W drodze do Nawii“ – przeczytaj fragment książki i rozmowę z autorką, Magdaleną WaląLubimyCzytać1
- ArtykułyJesienne Targi Książki – bezpłatne wydarzenie dla czytelników już od 20 do 22 września w WarszawieLubimyCzytać4
- ArtykułyPoziom czytelnictwa w Polsce: jak wypadamy na tle Europy? Jedna rzecz nas wyróżniaAnna Sierant68
- ArtykułyCzytelnicza rewolucja, czyli jak „Szkoła Szpiegów“ zastawiła pułapkę na dzieciakiLubimyCzytać2
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Jerzy Buchowicz
1
7,2/10
Pisze książki: nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,2/10średnia ocena książek autora
11 przeczytało książki autora
20 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Biotechnologia molekularna. Geneza, przedmiot, perspektywy badań i zastosowań.
Jerzy Buchowicz
7,2 z 5 ocen
30 czytelników 2 opinie
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Biotechnologia molekularna. Geneza, przedmiot, perspektywy badań i zastosowań. Jerzy Buchowicz
7,2
Tak naprawdę nikt z nas nie zagłębia się na co dzień w to, co je. Mam na myśli to, że nie rozkładamy swojego obiadu na czynniki pierwsze, myśląc jakie geny ma on w sobie, skąd pochodzi, czy na pewno jest naturalny a nie zmodyfikowany. Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień o tym, jak bardzo modyfikacje genetyczne mogą polepszyć nasze życie i jakie mogą mieć znaczenie w przyszłości, gdy zostaną jeszcze udoskonalone.. a może powinniśmy zacząć?
„Biotechnologia molekularna” Jerzego Buchowicza to książka, która właśnie porusza temat modyfikacji DNA i jej sposobów. Znajdziemy w niej opisane metody i przykłady, a także zapoznamy się z historią tego zjawiska. Książka oczywiście będzie dużo bardziej zrozumiała dla osób, które znają tą tematykę, czyli dla biotechnologów czy też genetyków. Jednakże jeżeli ktoś fascynuje się taką tematyką, to na pewno się w tej książce odnajdzie. Dlaczego nie każdy sobie z nią poradzi? Dlatego, że nie ma tutaj tłumaczenia od podstaw czym jest DNA i jak jest zbudowane. Trzeba znać podstawowe terminy i cokolwiek już wiedzieć na ten temat, żeby móc tą książkę przeczytać.
Znajdziemy tu także zastosowanie poszczególnych metod w badaniach, głównie dotyczy to oczywiście roślin transgenicznych, zwierząt transgenicznych czy też GMO. Pod koniec poruszony zostaje nawet problem sporu o żywność GM i wyjaśnienie plusów i minusów. Tak więc ludzie, którzy dalej są przeciw, a tak naprawdę nie wiedzą o czym mówią (a jest takich sporo) niech sobie najpierw przeczytają i zapoznają się z tym tematem pod względem naukowym. Niech najpierw poznają opinie ludzi, którzy się tym zajmują i to badają, a potem dopiero wypowiadają się na ten temat.
Muszę przyznać, że sama po prostu bardzo lubię taką tematykę, a studiowanie biotechnologii sprawia, że jeszcze bardziej się w nią zagłębiam, toteż książkę czytało mi się bardzo miło. Na pewno pewne informacje przydadzą mi się na studiach, a reszta wiedzy była po prostu dla mojego własnego zaspokojenia i rozwijania zainteresowań. Jak na naukową książkę to język był bardzo prosty i łatwy w odbiorze, zdecydowanie czytało się ją bardzo szybko.
A, i duży plus dla autora za mini słowniczek na końcu z niektórymi pojęciami, to niektórym na pewno ułatwi zrozumienie treści książki.
Komu mogę polecić?
Na pewno ludziom, którzy zajmują się tym na co dzień i chcą sobie poczytać coś w ich tematyce. Pewnie nie dowiedzą się niczego nowego, ale zawsze to miła lektura zgodna z fascynacją.
Polecam także studentom, bo może im się przydać w toku nauki.
A na koniec polecę także tym, którzy są po prostu ciekawi tego wszystkiego i chcą się zapoznać z tą tematyką, nie jest aż tak źle, żebyście nie dali rady.
Biotechnologia molekularna. Geneza, przedmiot, perspektywy badań i zastosowań. Jerzy Buchowicz
7,2
Ta książka ma tylko jedną wadę - jest za krótka.
Esencja obecnej biotechnologii podana w super skondensowanej formie.
Przydatny skrót prawie wszystkiego, co szanujący się biotechnolog wiedzieć powinien ;)
Biorąc pod uwagę obszerność i ogromną interdyscyplinarność tej nauki, to prawie jak jej "spis treści". Z drugiej strony - gdyby chcieć opisać każde z przedstawionych zagadnień nieco szerzej, objętość książki wzrosłaby zapewne do kilku tomów, a nie to było chyba celem autora.
Niemniej - pozycja ciekawa choć w wersji kieszonkowej.