Alicia Vikander w ekranizacji „Córki króla moczarów”

LubimyCzytać
15.02.2018

Nagrodzona Oscarem Alicia Vikander zagra główną rolę w filmowej adaptacji książki Karen DionneCórka króla moczarów”.

Helena Pelletier, powieściowa córka króla moczarów, pozornie wiedzie normalne życie u boku wspaniałego męża, ukrywa jednak pewien sekret. Jej matka jako nastolatka została porwana i uwięziona na bagnach, a ona sama jest owocem związku porywacza i jego ofiary. Helena dorastała w odosobnieniu w domu pośrodku moczarów, uważając ojca za wzór do naśladowania, który uczył ją, jak przeżyć z dala od cywilizacji. Dopiero po czasie uswiadomiła sobie prawdę i zdecydowała się na ucieczkę, w wyniku czego ojciec trafił do więzienia o zaostrzonym rygorze. Teraz, kilkanaście lat później Helena będzie musiała stawić czoła demonom przeszłości, ponieważ okazuje się, że jej ojciec ucieka z więzienia. Wyposażona przez niego we wszystkie narzędzia niezbędne do przeżycia w dziczy, wyczuwając niebezpieczeństwo jakie „król moczarów” stanowi dla jej nowej rodziny, postanawia go wytropić.

„Córka króla moczarów” Karen Dionne to przejmująca historia o kobiecie, która usiłuje rozprawić się z ciążącymi nad nią wydarzeniami z przeszłości – pisała w recenzji Agnieszka Kruk. Książka ukazuje złożoną pod względem psychologicznym sytuację głównej bohaterki: rozdarta między nienawiścią a ślepym uwielbieniem, pragnieniem wolności a miłością do ojca i moczarów, potrzebą akceptacji a poczuciem odrzucenia i wyrzutami sumienia. Pokazuje, przez co przechodzą porwane osoby, emocjonalnie uzależnione od swojego prześladowcy. To bardzo wiarygodna historia, a jej prawdopodobieństwo tym bardziej przyprawia o dreszcze.

„Córka króla moczarów” ukazała się na polskim rynku w październiku ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Media Rodzina i pod patronatem lubimyczytać.pl. Czytelnicy i recenzenci wskazywali na podobieństwa z jednej strony do thrillera „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Stiega Larssona, z drugiej do „Pokoju” Emmy Donoghue, a z trzeciej zaś do „Zaginionej dziewczyny” Gillian Flynn. Odniesień jest jeszcze więcej. Powieść Dionne nawiązuje do jednej z baśni Hansa Christiana Andersena pod tym samym tytułem. Główna bohaterka Andersenowskiej opowieści to córka egipskiej księżniczki i złego króla moczarów. Za dnia przywdziewa śliczną postać o zatrutym sercu, podczas gdy nocą jest brzydką żabą o łagodnym usposobieniu. Tak też symbolicznie można postrzegać główną bohaterkę thrillera Dionne.

Pierwsze zdjęcia do powstającego w oparciu o książkę filmu mają ruszyć latem. Reżyserią zajmie się Morten Tyldum („Pasażerowie”, „Gra tajemnic”), a nad scenariuszem pracowali Elle Smith i Mark L. Smith („Zjawa”). Główną bohaterkę zagra szwedzka aktorka Alicia Vikander, zdobywczyni Oscara za drugoplanową rolę w filmie „Dziewczyna z portretu”. Vikander była też nominowana do Złotego Globu za rolę w filmie Aleksa Garlanda „Ex Machina”.

Reklama

komentarze [9]

Sortuj:
525
101
18.02.2018 19:50

Mam nadzieję, że ekranizacja będzie lepsza od książki. Film z pewnością obejrzę. Też jakoś nie widzę tej aktorki w tej roli, ale może to wyjdzie filmowi na plus.


194
77
17.02.2018 18:56

Niektore sceny z ksiazki pomina, niektore do filmu doloza. Oj jakos ciezko mi sobie wyobrazic akurat ta ekranizacje.Moze byc sporo zmian,oby na korzysc.


0
0
16.02.2018 12:48

Zakupiłam tę książkę, zachęcona recenzjami. Ale pierwszy przeczytał mąż i doniósł mi, że ginie tam pies - a to znaczy, że ja już jej na pewno nie tknę. Pomijając nawet to - wg męża żadna rewelacja. Wobec tego filmu też nie obejrzę (tym bardziej, że nie lubię tej aktoreczki, nie mogę jej wybaczyć spłycenia roli w "Świetle między oceanami").
A książka zasili zbiory mojej...

więcej

990
114
16.02.2018 10:17

Chętnie zobaczę ekranizację tej powieści. Według mnie Alicia Vikander jest trochę za młoda i piękna do tej roli, ale twórcy filmu na pewno wiedzą co robią i póki nie zobaczę efektu nie będę oceniać :) Ciekawa jestem kto zagra ojca Heleny, czy będzie tak wielki i paskudny, a jednocześnie pociągający, jak go sobie wyobraziłam.


2090
37
15.02.2018 19:55

Jeśli będę pamiętała i doczekam tego filmu, pewnie obejrzę, ale uważam, że książka jest specyficzna i ciężko będzie tą jej specyfikę ukazać na ekranie. Ciekawa jestem, ale i pełna obaw.


1720
71
15.02.2018 17:07

Ekranizacja tego to jest totalna pomyłka jest dużo lepszych książek niż to Kompletnie tego nie rozumiem


43
2
16.02.2018 00:32

To się świetnie nadaje na ekranizację:

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3907292/egzekucja


1720
71
16.02.2018 14:29

Jeśli chodzi o ciężkie klimaty to lepszy byłby Jack Ketchum Dziewczyna z sąsiedztwa a z lżejszych klimatów to na pewno baldacci Desmond bagley lub nawet może Masterton ale na pewno nie to dziadostwo


2877
4
15.02.2018 12:25

Zapraszamy do dyskusji.


zgłoś błąd