„Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha trafi na mały ekran

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.01.2018

Powstanie sześcioodcinkowy serial na podstawie powieści Philipa Rotha „Spisek przeciwko Ameryce”. Adaptacją zajmie się znany jako twórca serialu „Prawo ulicy” David Simon – podał „New York Times”.

„Spisek przeciwko Ameryce” Philipa Rotha trafi na mały ekran

Philip Roth, wieloletni kandydat do literackiego Nobla i jeden z najbardziej przenikliwych pisarzy współczesnych, w powieści Spisek przeciwko Ameryce przedstawia alternatywne dzieje Stanów Zjednoczonych. Autor wyobraża sobie Amerykę w roku 1940 po wyborach prezydenckich, które wygrywa Charles Lindbergh. To bohaterski lotnik, który w 1927 roku bez międzylądowania pierwszy przeleciał Atlantyk, ale też zaciekły zwolennik izolacjonizmu. Wybór Lindbergha prowadzi do wzrostu antysemityzmu w Ameryce, po tym jak prezydent podpisuje pakt o nieagresji z nazistowskimi Niemcami. Jego rząd z dnia na dzień wciela w życie pomysły dotyczące na przykład tzw. kwestii żydowskiej.

Po wydaniu powieści w 2004 roku zaczęto doszukiwać się podobieństw pomiędzy postacią Lindbergha z powieści Rotha a Donaldem Trumpem. Nie było trudno. Wystarczy wskazać na fakt, że hasło z kampanii wyborczej „America First” Trump przejął od historycznego Lindbergha. O ile wizja zawarta w „Spisku przeciwko Ameryce” wydaje się prorocza, o tyle Roth wskazuje jednak na pewne różnice. – Charles Lindbergh w życiu, tak jak w mojej powieści, był prawdziwym rasistą, antysemitą i białym supremacjonistą sympatyzującym z faszyzmem, ale był też... autentycznym amerykańskim bohaterem – powiedział Roth w rozmowie z „New York Times”. – Trump, dla porównania, to ogromne oszustwo, brak mu wszystkiego poza pustą ideologią megalomana – dodał pisarz.

Mający powstać serial nie będzie pierwszą adaptacją filmową powieści Philipa Rotha. Na ekran przeniesiono już m.in. Kompleks Portnoya, Ludzką skazę (jako film „Piętno” z Anthonym Hopkinsem i Nicole Kidman w rolach głównych) i Amerykańską sielankę, którą wyreżyserował i w której zagrał główną rolę Ewan McGregor.

Nad adaptacją „Spisku przeciwko Ameryce” pracuje David Simon, amerykański producent i scenarzysta znany polskim widzom jako twórca serialu kryminalnego „Prawo ulicy”. Jak Philip Roth zapatruje się na powstającą ekranizację? – Jestem pewien, że moja powieść jest w dobrych rękach – powiedział pisarz. Nie wiadomo jeszcze, która stacja zajmie się produkcją serialu.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 17.01.2018 11:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post