rozwiń zwiń

Günter Grass – kolekcja gdańska

LubimyCzytać LubimyCzytać
13.01.2017

Od 11 stycznia w Muzeum Literatury oglądać można wystawę prezentującą prace graficzne i rzeźbiarskie z gdańskiej kolekcji prac Güntera Grassa. Kolekcja wystawiana jest z okazji 90. rocznicy urodzin artysty.

Günter Grass – kolekcja gdańska

Gdańska Galeria Güntera Grassa jest domem jednej z największych na świecie kolekcji 141 dzieł zmarłego w 2015 roku Noblisty. Grass – urodzony w 1927 roku w Wolnym Mieście Gdańsku, a od 1993 roku Honorowy Obywatel Miasta Gdańska, przez całe życie chętnie powracał do rodzinnego miasta nad Bałtykiem, tak w swoich podróżach, jak i w twórczości literackiej oraz plastycznej. Jako autor „Trylogii gdańskiej”, Grass doczekał się sławy na całym świecie jako pisarz. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że laureat literackiej Nagrody Nobla z 1999 roku otrzymał gruntowne akademickie wykształcenie artystyczne na wyższych uczelniach w Düsseldorfie (gdzie studiował m.in. obok Josepha Beuysa) i w Berlinie, gdzie w późniejszych latach został rektorem.

Twórczość plastyczna Grassa jest w nierozerwalny sposób związana z jego pisarstwem. Jego grafiki, rysunki i rzeźby nie są bynajmniej ilustracjami literatury sensu stricte. Stanowią raczej pewnego rodzaju obrazowe dopełnienie treści, wizualizację motywów, metafor, pojęć, które Grass opisuje szczegółowo w swoich książkach. Portretowane postacie, zwierzęta, przedmioty, pejzaże przeważnie nie są tym, czym na pierwszy rzut oka się wydają. Jednocześnie stanowią pewien zamknięty zbiór definiujący grassowski mikrokosmos pojęć i idei. To znaki szyfrujące przekaz autora czynnie i żywo zaangażowanego w sprawy świata, licznych społeczności i ich małych ojczyzn. Dając głos i przyoblekając w obraz owo repertorium symboli, wypowiada się Grass polifonicznie na tematy zarówno drobne i uniwersalne, dotykające zarówno wielkich narodów, jak i pojedynczych ludzi.

Wystawa prezentuje wybrane prace graficzne i rzeźbiarskie z gdańskiej kolekcji prac Güntera Grassa znajdującej się w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa w 90-tą rocznicę urodzin artysty.

Wystawie towarzyszy katalog wszystkich prac autora znajdujących się w kolekcji.

Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze
Miejsce: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
Wernisaż: 11.01.2017
Kuratorka: Marta Wróblewska
Wystawa „Günter Grass - kolekcja gdańska w drodze" jest organizowana w partnerstwie z: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie (11 stycznia - 5 lutego 2017), Galerią im. Sleńdzińskich w Białymstoku (10-31 marca 2017), Muzeum Romantyzmu w Opinogórze (30 czerwca - 31 lipca 2017), Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu (8 sierpnia - 17 września 2017), Domem Norymberskim w Krakowie i Festiwalem Conrada (24 października - 17 grudnia 2017).


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 13.01.2017 10:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post