rozwiń zwiń

Zazdrość, chciwość, zdrada – znamy motywy przewodnie Grandy

LubimyCzytać LubimyCzytać
07.09.2016

23 września rusza druga edycja Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Przez wybrane motywy przewodnie gości Festiwalu prowadzić będzie 25 pisarzy. Znajdą się wśród nich zarówno mistrzowie polskiego kryminału, jak i wschodzące pisarskie gwiazdy. Wspierać ich będą specjaliści m.in. z zakresu kryminalistyki, archeologii, szpiegostwa czy historii sztuki.

Zazdrość, chciwość, zdrada – znamy motywy przewodnie Grandy

Zeszłoroczna edycja Festiwalu rozbudziła apetyty uczestników na kolejne niesztampowe spotkania z kryminałem w wielu odsłonach. Spośród głównych motywów zbrodni tym razem na szereg sposobów zgłębiamy zazdrość, chciwość i zdradę. Najbardziej pospolite, a jednocześnie najczęściej pchające do zbrodni powody, mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu. Tropiąc je, otwieramy przed uczestnikami Festiwalu drzwi do kolejnych tematów: szpiegowskich, związanych ze zbrodniami w służbie historii czy z fałszerstwami w świecie sztuki. I do dobrej zabawy!

W programie GRANDY nie zabraknie aktywności przygotowanych zarówno dla dorosłych (niektóre wydarzenia skierowane są tylko do odbiorców powyżej 18 roku życia), jak i dla dzieci. Tym razem to znana poznaniakom Nowa Gazownia stanie się miejscem spotkań z 25 pisarzami (m.in. Elżbietą Cherezińską, Markiem Krajewskim, Vincentem Severskim, Cezarym Harasimowiczem, Katarzyną Bondą, Marcinem Wrońskim czy Remigiuszem Mrozem) oraz z profesjonalistami na co dzień podążającymi śladami zagadek. Na jej terenie będą się odbywały burzliwe dyskusje, będzie można z bliska (i bez konsekwencji) przyjrzeć się policyjnemu sprzętowi czy podejrzeć techniki używane do fałszowania dzieł sztuki. Na najmłodszych czekać będą warsztaty, animacje oraz pokaz kolejnej części filmu detektywistycznego o przygodach Lassego i Mai.

Miłośnicy faktów w ramach GRANDY wyruszą na spacer po mieście w poszukiwaniu nagiej prawdy o jego (kryminalnej) historii, a zainteresowani odkrywaniem sekretów ludzkiej natury będą zgłębiać jej tajniki podczas wykładów przygotowanych przez Uniwersytet SWPS. Podczas trwania wydarzenia będzie się można także zapoznać z najnowszą kryminalną ofertą wydawniczą oraz wrześniowymi premierami książkowymi.

Jak w roku ubiegłym w całym mieście działać będą Stacje Sensacje – prowadzone przez partnerów Festiwalu punkty spotkań, zabaw, gier i warsztatów. Wśród nich znalazły się instytucje-przyjaciele GRANDY: Zakład Medycyny Sądowej, Uniwersytet SWPS czy Teatr MplusM, ale także nowi „partnerzy w zbrodni” np. Kawroz Club, Zamknięciwpokoju.pl, Muzeum Archeologiczne, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Schron Kultury EUROPA, Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 i wiele innych.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe przygotowane przez Fundację GRANDA jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty dla dorosłych i dzieci obowiązują wcześniejsze zapisy lub wejściówki. Wskazane w programie punkty ze względu na tematykę przeznaczone są wyłącznie dla osób dorosłych.

Dokładny plan Festiwalu oraz mapa Stacji Sensacji są dostępne na stronie wydarzenia: www.festiwal-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY: www.facebook.com/festiwalgranda.

Główne wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni Nowej Gazowni. Współorganizatorem GRANDY jest Miasto Poznań.

Lubimyczytać.pl objęło Festiwal patronatem medialnym.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Zbyszek Ściubak 18.09.2016 09:47
Czytelnik

Piękny tytuł. GRANDA.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 07.09.2016 12:04
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post