I co z e-podręcznikami?

LubimyCzytać
02.09.2011

W dzisiejszej GW Aleksandra Pezda z Jarosławem Lipszycem, przewodniczącym Koalicji Otwartej Edukacji. „E-podręczniki? Ale nie pod kluczem”.

Jarosław Lipszyc: Książki nie znikną przecież z powodu komputerów. Papierowe podręczniki też nie, będzie ich może mniej. Prawdą jest natomiast, że do uzyskania pewnego rodzaju informacji media cyfrowe są naprawdę lepsze. W edukacji tych przykładów jest mnóstwo - choćby polecenie: "znajdź wypowiedź bohatera literackiego", które często pada na lekcji polskiego czy historii. Łatwiej je zrealizować przy pomocy e-czytnika, tableta czy laptopa niż z grubą papierową książką. Media elektroniczne oferują funkcje, których papier nie ma. Nie ma powodu, żeby z tego nie korzystać.

Jeśli mówimy o nowych technologiach w edukacji, musimy brać pod uwagę nie tylko udostępnienie sprzętu oraz internetu czy kompetencje uczniów i nauczycieli. Musimy też pomyśleć o zapewnieniu im konkretnych treści przydatnych w szkole. Dlatego uważam, że MEN wyznaczyło dobry kierunek. Ale jest zbyt zachowawcze.

Więcej na stronie Gazety Wyborczej.

Reklama

komentarze [20]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2467
4
02.09.2011 11:30

Zapraszamy do dyskusji na temat "I co z e-podręcznikami?"


297
59
02.09.2011 11:35

Tak. Zróbmy jeszcze e-naukę przez internet, e-randki i w ogóle e-życie.


971
160
02.09.2011 11:38

Nie rozumiem ironii z Twojej strony. Przecież już istnieją studia poprzez internet. Stron związanych z randkami mamy całe mnóstwa. Natomiast jak ktoś chce e-życia to ma "Second Life".


297
59
02.09.2011 11:45

Jakoś nie cieszyłby mnie e-podręcznik. Fajnie, że ludzie chcą stale podnosić standard życia, ale mnie nie zawsze to się podoba. Po prostu jestem za tradycyjnymi podręcznikami. To wszystko.


1101
61
02.09.2011 12:03

wczoraj (chyba w Faktach) widziałam jak szczecińskie prywatne liceum kupiło młodzieży tablety - Ipady. Robili wirtualną sekcję żaby :). Uważam, że nauka na tabletach, to całkiem bliska przyszłość. Także e-podręczniki to podstawa. Poza tym jest to wygodne rozwiązanie - dla dzieci i rodziców. Jeszcze drogie (tak jak pierwsze telefony komórkowe), ale za kilka lat będzie po...

więcej

1152
109
02.09.2011 12:40

A ja jestem za (jeżeli ceny takich czytników i podręczników będą dla ludzi) - dziecko przeciętnie dźwiga każdego dnia - o ile dobrze pamiętam - 8 kg. Teraz odejmij wszystkie książki (a może i kiedyś zeszyty)... O ile lżej i lepiej dla takiego biednego dzieciaka z 1 czy 2 klasy podstawówki?


0
916
konto usunięte
02.09.2011 13:03

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


1677
35
03.09.2011 13:37

http://www.computerworld.pl/news/374537/Jak.powinny.wygladac.elektroniczne.podreczniki.dla.ucznia.html


665
143
03.09.2011 14:49

Ja mam "mieszane uczucia". Jestem za zmianami. Za tym, żeby nasze społeczeństwo się rozwijało, próbowało dogonić kolegów z zachodu i za tym, żeby dzieciaczkom było lżej i miały więcej możliwości.
ALE:
* to jest olbrzymia inicjatywa, której my jako naród, możemy nie udźwignąć
* wątpię, żeby każdego rodzica było stać na tablety, czytniki itd (w końcu nadal żyjemy w kraju,...

więcej

297
59
03.09.2011 15:22

ceylonka: Za niedługo elektronika zastąpi standardowe zeszyty i dzieci nie będą wiedziały co to takiego pismo odręczne. Sama pracuję pisząc na komputerze i już nie pamiętam, kiedy coś "normalnie" napisałam na kartce. Już nie wspomnę, że myśli się inaczej...


No właśnie o to mi chodzi. To tylko kwestia czasu, aż dzieci będą prowadzić jeszcze e-zeszyty. Moje zdanie jest...

więcej

zgłoś błąd