Wystawa Zbigniewa Herberta „Ludzie” w MOCAK-u

LubimyCzytać LubimyCzytać
26.06.2015

Od 26 czerwca do 13 września w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie można obejrzeć wystawę Zbigniewa Herberta „Ludzie”. Wpisuje się ona w cykl ekspozycji MOCAK-u, których celem jest wzbogacenie wizerunku twórczego znanych ludzi. Tym razem w centrum uwagi są rysunki Herberta.

Wystawa Zbigniewa Herberta „Ludzie” w MOCAK-u

Wystawa pod tytułem Ludzie wpisuje się w cykl ekspozycji MOCAK-u, których celem jest wzbogacenie wizerunku twórczego znanych postaci. W centrum ich zainteresowania znajdują się pisarze, poeci, filozofowie, naukowcy, filmowcy, muzycy. Dotychczas można było obejrzeć kolaże Wisławy Szymborskiej i rysunki Mieczysława Porębskiego. Planowana jest wystawa fotografii Romana Ingardena, obrazów Mariana Eilego i rysunków Leona Chwistka.



Wrzesień – listopad 1997, ołówek / papier, 14,8 × 10,5 cm
ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie



Styczeń – luty 1998, długopis / papier, 14,7 × 10,5 cm
ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie

Na wystawie Zbigniewa Herberta zobaczymy kilkadziesiąt rysunków przedstawiających twarze. Jest to wybór z kilkuset prac znajdujących się w kolekcji Biblioteki Narodowej w Warszawie. Część z nich – niewielka – to portrety osób realnych. Zdecydowana większość przedstawia postaci ze starych obrazów. Herbert stworzył własny język rysunkowy, pozwalający mu na przeprowadzenie syntezy i uchwycenie ekspresji. Pomimo daleko posuniętych uproszczeń nietrudno ustalić kogo dany rysunek przedstawia. Strategia twórcza Herberta jest szczególną metodą poznawczo-interpretacyjną. Można odnieść wrażenie, że rysując innych ludzi, poeta „tłumaczy” ich twarze na wizerunki bliższe jego rozumieniu. Okazało się – smakowita koincydencja – że rysunki Herberta są bardzo podobne do rysunkowych portretów Josepha Beuysa. Ci artyści na pewno nie znali swoich prac i wszelkie podobieństwa są zupełnie przypadkowe. Ale ta zbieżność jest świetnym kontrargumentem dla różnych „pobłażliwców”, traktujących działalność artystyczną pisarzy i poetów z sympatycznym lekceważeniem.



Około 1998, długopis / papier, 14,8 ×10,5 cm
ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie



Około 1990, flamaster / papier, 19 × 12,5 cm
ze zbiorów Biblioteki Narodowej w Warszawie

Zbigniew Herbert
Ludzie
Czas trwania wystawy: 26.6–13.9.2015
Kurator: Maria Anna Potocka
Koordynator: Agnieszka Sachar
Miejsce: Galeria Beta

Więcej informacji na stronie internetowej wystawy.

Współorganizator wystawy: Biblioteka Narodowa

Lubimyczytać.pl jest patronem medialnym wydarzenia. 


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 26.06.2015 12:41
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post