rozwiń zwiń

Gra wideo „This War of Mine“ w kanonie lektur szkolnych?

LubimyCzytać LubimyCzytać
23.06.2020

Podczas wizyty w warszawskim biurze 11 bit studios premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wpisanie na listę lektur szkolnych ich flagowej produkcji, gry wideo „This War of Mine”. Czy to oznacza otwarcie się kanonu lektur na inne dzieła kultury niż tylko książki?

Gra wideo „This War of Mine“ w kanonie lektur szkolnych?

Od razu musimy zaznaczyć, że od zapowiedzi podczas briefingu dla prasy do faktycznego wpisania przez Ministerstwo Edukacji Narodowej gry do podstawy programowej droga jest daleka. Bez oficjalnego rozporządzenia możemy tylko mówić o planach wpisania „This War of Mine” do kanonu lektur w liceach (gra jest przeznaczona dla odbiorców pełnoletnich). Niemniej sprawa wydaje się o tyle ciekawa, że byłaby to pierwsza propozycja na liście lektur, niebędąca książką.

„This War of Mine” to gra komputerowa opowiadająca o przetrwaniu podczas wojny. Gracze nie wcielają się jednak w niej w żołnierzy, ale na dramat wojny patrzą z perspektywy zwykłych mieszkańców miasta. Stając na czele grupki cywilów i starając się przeżyć w oblężonym mieście, muszą zmagać się z brakiem żywności, lekarstw i ciągłym zagrożeniem ze strony snajperów i szabrowników. Gra pozwala ujrzeć wojnę w zupełnie nowym świetle, nie z punktu widzenia żołnierza z karabinem, a zwykłego, bezbronnego człowieka, starającego się przeżyć kolejny dzień.

Dotychczasowy program nauczania oparty był tylko o lektury książkowe. Kanon rozpala umysły polityków i rodziców, chętnych do wykreślania z niego dzieł nieprawomyślnych i zastępowania ich swoimi propozycjami. Niemniej część lektur (takich, jak chociażby „Pan Tadeusz” czy „Potop”) jest od wielu lat stała, a jak przekonywała na początku roku szkolnego w rozmowie z nami Katarzyna Wojtaszak z poznańskiej Biblioteki Raczyńskich:

Są takie utwory literackie, muzyczne, plastyczne, które są istotne i spełniają rolę klucza do odnalezienia się w kulturze współczesnej.

Oczywiście, nauczanie w szkole nie ogranicza się tylko do omawiania Mickiewicza, Sienkiewicza i nieśmiertelnej „Lalki” Prusa. Nauczyciele niejednokrotnie sami korzystają na prowadzonych przez siebie lekcjach z innych dzieł kultury – czy to z fragmentów filmów, czy z muzyki. W niektórych szkołach gry komputerowe wspomagały naukę matematyki czy informatyki (zwłaszcza kodowania). Kino, muzyka, sztuki wizualne, a także gry wideo są częścią składową pejzażu kulturalnego dwudziestego pierwszego wieku. Brakowało jednak w oficjalnej podstawie programowej w kanonie lektur innych tekstów kultury niż książki; nie było ich nie tylko w części obowiązkowej dla wszystkich uczniów, ale również wśród lektur uzupełniających.

„This War of Mine” ma być polecana do nauczania przedmiotów humanistycznych: socjologii, etyki, filozofii, historii i dostępna dla wszystkich polskich szkół średnich bez dodatkowych kosztów. Grzegorz Miechowski, prezes zarządu spółki 11 bit studios w wywiadzie udzielonym portalowi Spidersweb obiecuje, że będą starali się mocno uczestniczyć w tym przedsięwzięciu od strony organizacyjno-technicznej. Zapowiada również, że jako firma chętnie pomogą nauczycielom w kwestii przystosowywania szkół do tej nowej dostępnej formy w edukacji. Wszak, duża część grona nauczycielskiego mogła nie mieć z grami wideo dużej styczności, a jak pokazał przykład zdalnej nauki, często przeszkodą w nauczaniu jest brak narzędzi i umiejętności z nich skorzystania.

Niestety, nie mamy jeszcze informacji, w jaki sposób dystrybuowana będzie gra. Czy będzie dostępna tylko w szkolnych bibliotekach i pracowniach informatycznych? A może uczniowie będa mogli się z nią zapoznać również w zaciszu domowym? Nierozstrzygnięta pozostaje również kwestia wymagań sprzętowych i platform, na których omawiana lektura byłaby uruchamiana. Warto podkreślić, że przy błędnych decyzjach bardzo łatwo będzie pogłębić wykluczenie cyfrowe uczniów, gdyż nie wszyscy z nich mają dostęp do odpowiedniego sprzętu komputerowego (co pokazała e-nauka w trakcie pandemii koronawirusa).

Jako lubimyczytać.pl wysłaliśmy pytania o poszerzanie kanonu lektur o gry wideo oraz o realizowanie dostępności dla wszystkich uczniów do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Niestety do czasu publikacji artykułu nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Gdy je otrzymamy, z pewnością umieścimy je w tej aktualności.

A jakie jest wasze zdanie? Czy kanon lektur (zarówno ten obowiązkowy, jak i zawierający lektury dodatkowe), który omawiany jest na lekcjach, powinien ograniczać się tylko do literatury? Czy widzicie w nim miejsce również na gry wideo, filmy, a może i seriale?

Fotografia otwierająca: kadr z gry The War of Mine / 11 bit studios

[aj]


komentarze [19]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
United4Ever 29.06.2020 08:08
Czytelnik

Gra jest takim samym medium jak każde inne. Wszystko zależy od tego jakie to będą gry. "This War of Mine" to bardzo dobry wybór. Jestem za!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Regalia_Lenzi Lenzi 26.06.2020 09:51
Bibliotekarka

Pomysł może i fajny, ale nie przy grze takiego typu. Fabularne tak, a to jest jakaś hybryda strategii wojennej.
Znaczy się fabuła to, ogólnikowo, przetrwanie w czasie wojny. Zatem dbam o swoją rodzinę, staram się ich wyżywić, opatulić, wyleczyć i po prostu zadbać o to, by przeżyli. I to jest wciągające... przez ok. 6 godzin. Później dopada syndrom gier strategicznych -...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Whomanista 25.06.2020 16:39
Czytelnik

Super! Dobry nauczyciel otrzyma kolejne narzędzie - jeśli wykorzysta je (zwłaszcza te ambitniejsze) z głową nic złego się nie stanie. Skoro na polskim omawia się także np. filmy to czemu nie gry? Na pewno dzięki temu, że to medium jest bardziej angażujące to może być łatwiej zainteresować i nauczyć uczniów pewnych rzecz. Do narzekających - do gier już od jakiegoś czasu...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
InterstellarMax 25.06.2020 11:03
Czytelnik

Odpowiem przewrotnie - interaktywne treści tak, natomiast ta konkretna gra - nie. Grałem - walor edukacyjny, tak jak napisał to Amadeo jest niewielki. Natomiast gra jako lektura, ale w formie np interaktywnej, odpowiednio przemyślanej gry paragrafowej ( oczywiście w wersji elektronicznej ) jak najbardziej - strzelając pierwszy pomysł z brzegu - wycieczka śladami misji...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Enkidu_87 25.06.2020 09:44
Czytelnik

Grałem kiedyś w This War of Mine. Owszem, jest tam pewien "klimat" sprzyjający głębszej refleksji. Jednak po niedługim czasie wszystko i tak sprowadza się najczęściej do mechanicznego powtarzania pewnych czynności. O ile podczas czytania dobrej książki taka głębsza refleksja towarzyszy nam w zasadzie cały czas (+ niezastąpiona nieustanna praca wyobraźni), tak podczas gry...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Renia_Z 25.06.2020 19:59
Czytelniczka

"Dlaczego najpierw nie zrobić lektur z filmów np. z genialnego cyklu Dekalog Krzysztofa Kieślowskiego?" - Syn przerabiał w kl.8 SP - wybór nauczyciela, jak najbardziej zgodny z wytycznymi programu nauczania języka polskiego w kl.7-8

"Czym się różni odbiór gry od odbioru książki, jak wtedy pracuje świadomość... itp." - czytałam kiedyś bardzo interesujący artykuł o pracy...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bosy_Antek 24.06.2020 17:48
Autor

To musiało się tak potoczyć. Nie oszukujmy się - gry są w tym momencie rozwoju kultury najbardziej angażującym odbiorcę medium. Nic tak nie wiąże człowieka współczesnego z tekstem kultury jak dobrze napisana gra, zmuszająca do rozważań moralnych i mająca solidnie zbudowane tło.

Piszę te słowa jako polonista z liceum i wiem doskonale, jak wygląda czytelnictwo lektur - ono...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Dariusz 24.06.2020 17:26
Czytelnik

Pomysł jest ciekawy, choć oczywiście trudno o jego w pełni obiektywną ocenę z racji trwającej kampanii.
Książki mają za cel edukować człowieka, czyli nie tylko udostępniać mu jakąś wiedzę, ale także kształtować wzory zachowań, rozwijać życie emocjonalne, powiększać słownictwo, etc. Niewątpliwie podobne funkcje mogą spełnić seriale oraz filmy i przyznam, że te ostatnie,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
25.06.2020 12:13
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Adam Korbel 24.06.2020 16:40
Czytelnik

Stanowcze nie!!!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
GrzegorzAleksander 24.06.2020 15:44
Czytelnik

Głupota zawsze zaskakuje i będzie zaskakiwać.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Artur 24.06.2020 14:37
Czytelnik

Książka, gra, film - wszystkie to narracyjne dzieła kultury, którymi można przekazać wzorce zachowań, wzbudzić emocje oraz skłonić do refleksji. Pewne rzeczy zresztą media audiowizualne robią lepiej niż zwykła papierowa powieść, która (co by nie mówić) formę przekazu ma dość płaską w porównaniu do wizji, fonii i interaktywności gry komputerowej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam Korbel 24.06.2020 16:43
Czytelnik

Nic nie zastąpi książki. Nic. A gra jako lektura, to najgorszy z pomysłów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna 25.06.2020 01:36
Czytelniczka

Nie mam nic przeciwko wprowadzeniu gry do kanonu, jeśli jest ciekawa i coś wnosi ale co to za argumentacja? Jakim cudem słowo pisane które uruchamia wyobraźnię (wiesz, taka gra komputerowa w twojej głowie) jest bardziej płaska niż dzieło audiowizualne które wszystko podaje na tacy?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czomicz 25.06.2020 11:12
Bibliotekarz

Popatrz Pan, a jeden <tfu, tfu> komiks już lekturą szkolną zrobili...
Jak tak można ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Adam Korbel 25.06.2020 20:24
Czytelnik

Słowo pisane rozwija wyobraźnię. Pozwala samemu sobie wyobrazić, jak dany bohater wygląda. A jak się wszystko poda na tacy, to po co uruchamiać wyobraźnię dziecka?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się