„Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu”. Przeczytaj fragment książki

LubimyCzytać
28.02.2020

„Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu” to niezwykła opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach ratunkowych, górskich tragediach, których uniknięto tylko dzięki poświęceniu lekarzy. „Lekarze w górach” to także historia tajemnic ludzkiego organizmu na wysokościach, wystawionego na ekstremalne warunki „strefy śmierci”, oraz barwna panorama niepowtarzalnych „lekarskich typów”, ludzi, którzy jeśli trzeba, potrafią zrobić operację na własnym ciele. Albo ryzykować własne życie, by ratować innych. Książka ukazała się 26 lutego nakładem Wydawnictwa Agora.

„Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu”. Przeczytaj fragment książki

Autorzy książki przybliżają rolę lekarzy, opisują najbardziej dramatyczne wypadki w historii polskiego himalaizmu, ale też codzienność w bazie, często zabawną. Rozmawiają ze wspinaczami i z samymi lekarzami, prezentują sylwetki kilku najintensywniej w górach działających. Sięgają do historii, by pokazać, jak rozwijały się ratownictwo oraz medycyna górska.

Piszą o tematach okołomedycznych, jak choćby tych związanych z częstymi na wysokości doznaniami poza ciałem (Out of Body Experience). Nie stronią od bolesnych opowieści, gdy na ratunek było już za późno. Z subtelnością opisują chwile, kiedy wspinacz i lekarz przegrywali ten najważniejszy pojedynek, bój o życie.

Każdemu, kto się wspina, może przytrafić się wypadek. Mówią, że to tylko kwestia czasu. Wtedy wiele, bo nawet całe życie, zależy od lekarza. Szybka diagnoza, odpowiednie działanie, to klucz do uratowania życia. W tej książce autorzy, opisując autentyczne wypadki, omawiają problemy, z jakimi my, lekarze wypraw, zetknęliśmy się w bazie, w ścianie, a czasem w karawanie. – prof. dr hab. n. med. Lech Korniszewski

Gdy czytałem rękopis „Lekarzy w górach”, wtopiłem się w świat himalajskich wypraw, podczas których kluczowa jest, tak rzadka dziś na nizinach, wszechstronność medyczna. I nagle zamarzyłem, by pojechać na taką ekspedycję. – dr n. med. Cezary Goławski, konsultant medyczny książki „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu”

Na pierwszych wyprawach w góry najwyższe nasi lekarze uprawiali takie medyczne judo, udo się albo nie udo. Z czasem zdobyli wiedzę, nabrali wprawy, ratując zdrowie, a czasem życie wielu z nas. Ich zadania nie sprowadzały się do wydawania pigułek. Jedni świetnie się wspinali, inni w bazie robili za psychologa, a czasem i spowiednika. O tym też jest ta książka. Pełna barwnych, dramatycznych opowieści, ale i skondensowanej wiedzy na temat ratownictwa i górskiej medycyny. Mnie się podoba, bo sam jestem jednym z opisanych pacjentów, przepraszam, bohaterów tej książki. – Krzysztof Wielicki, himalaista

Fragment książki „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu"

Fragment książki „Lekarze w górach. Bohaterowie drugiego planu" , wyd. Agora


Krzysztof Wielicki, laureat Złotego Czekana za całokształt dokonań, jest również postacią, o której można przeczytać na kartach książki, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Agora. Jego biografię „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało” napisali Dariusz Kortko i Marcin Pietraszewski, którzy na swoim koncie mają bestsellerowe opowieści o Jerzym Kukuczce i Mirosławie Hermaszewskim.

Reporterska biografia słynnego himalaisty to opowieść o determinacji w dążeniu do celu, sztuce cierpienia na ośmiotysięcznikach, śmierci, związanych z nią dylematach moralnych, miłości, a także cenie, jaką trzeba zapłacić za sukces. To historia jednego z ostatnich Lodowych Wojowników. Człowieka, który zdobył wszystko i znalazł powód, aby powiedzieć sobie dość. Ta biografia to także opowieść o tym, jak bardzo zmieniło się środowisko: od pełnych pasji wspinaczy amatorów po skupionych na sobie profesjonalistów.

Krzysztof Wielicki podczas wyprawy w góry

Artykuł sponsorowany

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Dodaj wypowiedź

Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany.

2552
4
28.02.2020 14:53

Zapraszamy do dyskusji.


84
46
29.02.2020 16:05

Dobrze, że znalazłam tą książkę, po którą na pewno sięgnę, jak tylko uporam się z obecnymi zaległościami! Już wiem, że mi się spodoba, a nie przeczytałam jeszcze ani jednego zdania :)


zgłoś błąd