Czytaj Tolkiena! Szczególnie 25 marca

LubimyCzytać
25.03.2019

Dzisiaj Światowy Dzień Czytania Tolkiena – święto obchodzone od 2003 roku z inicjatywy The Tolkien Society. Z tej okazji szkoły, muzea i biblioteki na całym świecie organizują liczne odczyty i wydarzenia upamiętniające twórczość autora „Władcy pierścieni”. Tematem tegorocznego święta jest „Tolkien and the mysterious”, czyli Tolkien i tajemniczość.

John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych pisarzy brytyjskich. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w Śródziemiu – wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie. Postać legendarnego pisarza niedługo poznamy bliżej, ponieważ w przygotowaniu jest film o jego życiu, w którym główne role zagrają Nicholas Hoult oraz Lily Collins.

Przygody hobbitów

Zgodnie jednak z naszym hasłem „Najpierw książka, później film” warto przed wizytą w kinie przypomnieć sobie dzieła Tolkiena. Najbardziej znany jest oczywiście „Władca pierścieni”. Zanim po niego sięgniemy, dobrze będzie przeczytać „Hobbita, czyli tam i z powrotem” – książkę dla dzieci, która jednak zachwyca niejednego dorosłego. Przygody Bilbo Bagginsa w drodze do jaskini smoka Smauga dały początek historii tajemniczego pierścienia. Była ona później kontynuowana w słynnej opowieści podzielonej na trzy książki, zwanej przez to (niesłusznie) trylogią – „Władca pierścieni” w założeniu autora miał być jedną publikacją.

Pasjonat słowa

Tolkien był jednak kimś więcej niż autorem książek. Przez całe swoje życie był aktywnym naukowcem na Uniwersytecie Oxfordzkim, gdzie pracował jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej. Jako ekspert z dziedzin filologii i literatury dawnej opublikował ponad 100 prac. Uczestniczył także w pracach przy powstawaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary. Nic więc dziwnego, że swoją twórczość oparł w dużej mierze na dawnej literaturze, legendach i mitach, a także stworzył nowe języki. Mieszkańcy Śródziemia porozumiewali się aż 14 różnymi językami, a sam Tolkien znał ich ponad 30 (m.in. język staronordyjski, staroislandzki, staroirlandzki i średniowieczny walijski).

Czy wiesz…

Czy Tolkien mówił po polsku?

Pisarz uczył się wielu języków, ale zdaje się, że nasz ojczysty język go przerósł. W liście do syna, Christophera, w 1944 roku napisał: „I can't write Russian and find Polish rather sticky yet” – „Nie potrafię pisać po rosyjsku, a w polskim czuję się jeszcze dość niepewnie”.

Czy Tolkiena można spotkać w… kosmosie?

Tak! A nawet w dwóch miejscach. Po pierwsze, w 1982 roku Martin Watt odkrył nową planetoidę i postanowił ją nazwać na cześć swojego ulubionego pisarza. Tolkien okrąża Słońce w ciągu 3 lat i 106 dni, a jego średnica szacowana jest na 42 km. Po drugie, Tolkien jest na powierzchni Merkurego. W 2012 roku nazwano tak krater uderzeniowy o średnicy 50 km.

Dlaczego Dzień Czytania Tolkiena obchodzimy 25 marca?

To właśnie tego dnia zakończono Wojnę o Pierścień – mieszkańcy Śródziemia obalili Saurona, planującego przejąć władzę nad Śródziemiem.

Czy będziecie świętować Światowy Dzień Czytania Tolkiena i przeczytacie choćby fragment którejś z jego książek?

Reklama

komentarze [21]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Grzegorz 17.01.2020 18:18
Czytelnik

Koniec Wojny o Pierścień.... Dobrze wymyślona data. Nie dzień urodzin, publikacji Władcy Pierścieni czy czegokolwiek z życia Autora, ale data literacka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Ciastko 13.04.2019 23:00
Czytelnik

Chciałam przecztać Tolkiena ale jak tylko zaczynałam czyatć to zasypiałam. ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piratka 26.03.2019 23:40
Czytelnik

Próbowałam kiedyś czytać od początku, od końca, od środka.
Siedem pierścieni dla kogoś tam.
I jakoś nie wciągnęło mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Reklama
Aksi 26.03.2019 08:54
Czytelnik

Oj, szkoda że zobaczyłam ten artykuł dopiero dzisiaj. Wczoraj nie przeczytałam ani strony z książek Tolkiena. A tak wogóle bardzo fajnie, że ktoś wymyślił taki dzień. Może więcej osób zainteresuje się twórczością tego pisarza. Ja osobiście uwielbiam Władcę Pierścieni, Hobbita, Sillmarilion, a także inne książki o śródziemiu Tym, którzy jeszcze ich nie przeczytali serdecznie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
26.03.2019 05:46
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Julia Wojtaczka 25.03.2019 19:39
Czytelnik

Uwielbiam twórczość Tolkiena! Szczerze przyznaję, że dopiero dzisiaj dowiedziałam się o tak istotnym dniu i dziwię się, że wcześniej o nim nie słyszałam. Całym serduszkiem popieram inicjatywę i polecam każdemu zaznajomienie się z takimi klasykami jak "Władca Pierścieni" czy "Hobbit, czyli tam i z powrotem" ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jatymyoni 25.03.2019 17:45
Czytelnik

A może dzień czytania o Tolkienie. Wszyscy znamy jego twórczość, jak nie z książek to z filmów. Tolkien był bardzo interesującym człowiekiem i warto go poznać. W ten sposób można lepiej zrozumieć jego twórczość.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Flowerbed 25.03.2019 17:10
Czytelnik

Władca pierścieni to majstersztyk literacki. Kto nie czytał niech nadrabia! :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piratka 26.03.2019 23:41
Czytelnik

Jest jakiś przymus?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
natanna 25.03.2019 16:53
Czytelnik

Niestety, o ile w dzieciństwie zaczytywałam się w bajkach i baśniach to dzisiaj już świat baśni mnie nie pociąga.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Piratka 26.03.2019 23:43
Czytelnik

Bajki różne bywają, jakby Mistrz Yoda rzekł.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Christina 25.03.2019 15:04
Czytelnik

Trzy długie lata zamiast normalnej lekcji języka polskiego byłam katowana Tolkienem. Mimo, że pisarzem jest dobrym. Nigdy więcej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
26.03.2019 05:44
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Christina 26.03.2019 13:49
Czytelnik

W teorii. W praktyce tematy z września, uzupełniane w czerwcu. A poza tym pogadanki o Tolkienie, o niej samej, o jej mężu. I tak jakoś przeleciało. Ta Pani była mocno oderwana od rzeczywistości. Rozumiem, że lubiła Tolkiena. Ale, żeby zamiast "Pana Tadeusza" czy "Dziadów" omawiać "Hobbita" i uczyć się fragmentów z książki na pamięć? Przez nadgorliwość zabija się dobrych...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
27.03.2019 06:17
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Christina 27.03.2019 10:09
Czytelnik

Niestety, oszołomy mają szczęście dożyć do emerytury w spokoju. Trochę jednak jestem jej wdzięczna. Gdyby nie ona, nie znałabym kogoś takiego jak Tolkien. Nienawidzę baśni/fantastyki, ale ten człowiek jest genialny. Stworzył coś więcej, niż dobrą książkę. W dzisiejszych czasach takich pisarzy już nie ma. A jeżeli są to na wygnaniu. Owszem, są ludzie którzy mają pomysł. Ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Monika 28.03.2019 01:16
Czytelnik

Nienawidzę baśni/fantastyki, ale ten człowiek jest genialny. (...) W dzisiejszych czasach takich pisarzy już nie ma. (...) Owszem, są ludzie którzy mają pomysł. Ale na pomyśle się kończy. Bo dzisiejszym autorom brakuje gruntownej wiedzy.
Trochę nie pojmuję tej wypowiedzi. Jeśli nienawidzisz, to zakładam, że nie czytasz lub nie czytasz dużo. A zatem skąd czerpiesz wiedzę o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
29.03.2019 06:07
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Christina 29.03.2019 11:11
Czytelnik

@Monika Nie miałam na myśli konkretnego gatunku. Raczej to, że dzisiejszy świat literacki poszedł w stronę produktów, a nie książek. Nastawimy na szybki zysk. Oferuje fantastyczny plastik, dla ludzi nie zbyt wymagających.

Zgadza się. Dobrzy pisarze są. Tylko gdzie? Bo na pewno nie tam gdzie być powinni. Większość, ludzi sięgnie po tych "złych". I jeszcze się będzie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej