Z mroku w mrok

corbeau corbeau
16.02.2017
Okładka książki Pokusa czerni Carter Wilson

Hannah Parks, mimo dzieciństwa pełnego przemocy, wiedzie z pozoru idealne życie u boku odnoszącego sukcesy męża Dallina. Odkrywa jednak, że ten coraz bardziej się od niej oddala, a kolejne niepokojące zachowania mężczyzny sprawiają, że Hannah zaczyna wątpić czy może czuć się przy nim bezpieczna. Próba rozwiązania tajemnic skrywanych przez męża zmusza bohaterkę do ucieczki z własnego domu i szukania pomocy w znalezieniu kryjówki u byłego policjanta, Blacka, który okazuje się skrywać własne sekrety…

„Pokusę czerni” ma kilka słabych punktów: sposób postępowania bohaterów przez większą część książki przypomina bezwolne dryfowanie z prądem wydarzeń w oczekiwaniu, aż ktoś wyjaśni im wszystkie wątki. Nie mogę powiedzieć, żeby akcja cały czas trzymała w typowym dla thrillera napięciu, jednak nie da się zaprzeczyć, że nie brak tu też bardziej drastycznych scen a sama zagadka i jej rozwiązanie okazują się ciekawe, momentami nawet poruszające. Wreszcie motyw drogi i kolejnych ucieczek wprawdzie dodaje akcji dynamiki, ale trudno powiedzieć, do czego ma prowadzi.

Z drugiej strony thriller Wilsona już od mocnego pierwszego zdania prezentuje dobrze przemyślaną historię, pełną spisków, rodzinnych tragedii, zwrotów akcji i atmosfery ciągłego zagubienia i braku zaufania. Główna bohaterka z energicznej, walczącej o dobro swojej rodziny nastolatki przeistacza się w znudzoną, pozbawioną inicjatywy kobietę, zapijającą smutki kolejnymi kieliszkami wina, aby pod wpływem serii zdrad i przeciwności spróbować odzyskać dawną siłę i wolę działania.

„Pokusa czerni” to trzecia powieść amerykańskiego pisarza Cartera Wilsona, nagrodzona w 2016 roku International Book Award i Colorado Book Award w kategorii thriller. W Polsce ukazała się również wcześniejsza książka autora pod tytułem „Chłopiec w lesie”.

Agnieszka Kruk