Kto jest godzien przeżyć?

Robert Fryga Robert Fryga
01.12.2014
Okładka książki Noe. Kto przeleje krew Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon

Pisz tu człowieku książkę (komiks raczej), gdy wszyscy już znają zakończenie. I żeby to jeszcze był hollywoodzki średniak albo historia typu „i żyli długo i szczęśliwie” - ktoś mógłby nie znać i już byłoby prościej, tyle że historię o Potopie zna chyba każdy. Dobrego cliffhangera nie można zrobić, o utrzymywaniu czytelnika w napięciu głównym wątkiem nie wspominając. Wiadomo, że ten gołąb wróci z gałązką i Noe wraz z rodziną rozpoczną życie w nowym świecie. Nie zazdrościłem kabały, w jaką wpakowali się autorzy wraz z finałowym tomem.

Końca Potopu nie widać. Dookoła bezkresna woda, bez szans na choćby skrawek suchego lądu... Jedyni ocalali ludzie w Arce są na skraju wyczerpania, tak fizycznego, jak i psychicznego. W powietrzu wiszą coraz poważniejsze konflikty. Noe, znienawidzony przez wszystkich, odcina się od rodziny, stając się bezwolnym narzędziem i wykonawcą Bożej woli. Na dodatek zbliżają się narodziny dziecka Sema i Ili, wobec którego Noe postawił niewiarygodne ultimatum – przeżyć może tylko chłopiec. Tytułowe pytanie: „kto przeleje krew” nabiera nowego, strasznego znaczenia.

To już nie jest całkiem dobra, ale „sielankowa” pierwsza część ani dynamiczny tom drugi czy trzeci. Tym razem obserwujemy pełnowymiarowy dramat jednego człowieka z epicką zagładą w tle. Z jednej strony miłość do własnej rodziny, pragnienie ocalenia przed zagładą i spokojnego życia, z drugiej – brzemię jedynej ocalonej rodziny i konieczność wykonania Bożej woli do samego końca i bez żadnych obiekcji. Poniekąd to okazja na wejście głębiej, pod zwykłą historię o Potopie, i spojrzenie na całość z zupełnie innej, bardziej przyziemnej perspektywy. I przypuszczam, że drugiej takiej okazji nie będzie.

Wiadomo, że nawet najpiękniejszy graficznie komiks nie obroni się, jeśli nie będzie jakiejś sensownej fabuły. Remake nie obroni się, jeśli kropka w kropkę będzie powielał pierwowzór. Panowie Aronofsky, Handel i Henrichon po raz kolejny udowodnili, że, po pierwsze - znają się na robieniu komiksów, po drugie - potrafią wziąć na warsztat nawet najbardziej oklepaną historię, znaną chyba całej ludzkości, po trzecie – potrafią przerobić ją tak, że mimo dogłębnej znajomości oryginału, będziesz z napięciem przewracał kolejne karty. Właśnie tak czyta się czwarty tom. Znasz dokładnie historię, wiesz, jak to się skończy, a mimo to siedzisz z nosem wlepionym w komiks, co rusz zadając sobie pytanie: co będzie dalej?

Ostatni tom trzyma poziom poprzedniego i momentami żałowałem, że na tym kończy się cała historia. W przypadku strony graficznej komiksu nie mam się do czego przyczepić – to wciąż tak samo dobre rysunki, które chętnie powiesiłbym na ścianie. Fabularnie - również świetnie. Finał domyka wszystkie wątki, zarówno te z oryginalnej historii, jak i dodane przez trójkę autorów. A gratisowy epilog… daje dużo do myślenia. Jeśli więc jeszcze nie mieliście okazji bliżej poznać się z tą historią, to już czas nadrobić zaległości. Lektura godna polecenia.

Robert Fryga