rozwiń zwiń

Cud czy mroczna siła?

Anna Dral Anna Dral
27.10.2011
Okładka książki Klasztor Panos Karnezis Logo Patronat
Średnia ocen:
6,1 / 10
130 ocen
Czytelnicy: 419 Opinie: 35

Życie w klasztorze jest dla osób postronnych zwykle wielką tajemnicą. Wydawałoby się, że osoby wybierające akurat taki sposób oddania się Bogu, robią to wyłącznie z poczucia powołania. Czy rzeczywiście tak jest? Zabieram Was więc na wyprawę w góry, do miejsca, gdzie sacrum jest tylko jedną stroną natury ludzkiej.

Klasztor Matki Boskiej Miłosiernej. Miejsce niemal całkiem odcięte od świata. To tutaj mieszka sześć zakonnic. Ich każdy dzień wygląda niemal tak samo. Czas upływa na modlitwie, kontemplacji i pracy. Sytuacja zmienia się w chwili, gdy jedna z sióstr znajduje na schodach walizkę, w której jest dziecko. Od teraz wszystko się zmienia. Matka przełożona María Inés musi podjąć bardzo trudną decyzję, czy zatrzymać chłopca. Ostatecznie niemal wszystkie siostry zgadzają się na przygarnięcie sieroty. Wyjątkiem jest siostra Ana, która uznaje pojawienie się dziecka za sprawkę szatana. Całkiem inaczej widzi to jej przełożona, która uważa to wydarzenie za znak przebaczenia win z przeszłości. Jaka jest prawda? Czy Ana udowodni obecność złej siły? A może ta sprawa ma jednak prostsze wytłumaczenie?

Na pozór w tej książce nic się nie dzieje. Z czasem okazuje się jednak, że „diabeł tkwi w szczegółach”. Poznając siostry czytelnik dowiaduje się, że ten klasztor jest swoistą „mini sektą”, gdzie, co prawda wierzy się w Boga, ale w bardzo ciekawy wręcz chwilami kontrowersyjny sposób. Z czasem nie dziwią, więc msze odprawiane przez Maríę Inés i przyjmowanie w ich czasie komunii. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że nikt tu z nikim nie jest do końca szczery. Większość zamieszkała za murem, by coś odpokutować, albo przed czymś uciec. Dziecko i wydarzenia z nim związane stanowią tutaj swoiste odbicie charakterów postaci, tym bardziej dostrzegalne, iż cała historia jest przedstawiona z wielu perspektyw. Każda z bohaterek pokazuje czytelnikowi sytuację z własnego punktu widzenia, na podstawie osobistych doświadczeń, dlatego ja odbieram tę pozycję przede wszystkim jako książkę psychologiczną. Emocje są przekazywane w niezwykle umiejętny sposób i historię czyta się od pierwszej do ostatniej kartki z wielkim zainteresowaniem.

Panos Karnezis porusza w „Klasztorze” bardzo ważne z punktu widzenia kościoła problemy aborcji i celibatu, dlatego pozycja może być powodem do wielu dyskusji, ale również pewnie nie każdemu się spodoba. Według mnie jest to jednak naprawdę dobra książka, mówiąca o dążeniu do przebaczenia, pokazująca, że nikt nie jest idealny.
Anna Dral

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja