Komiks audio? Dlaczego nie!

Anakolut Anakolut
02.04.2013
Okładka książki Żywe Trupy.  Tom I i II - słuchowisko Robert Kirkman

Co byście powiedzieli, gdyby ktoś wam zaproponował: „Posłuchajmy komiksu”? Zapewne popukalibyście się w głowę, patrząc na pytającego z politowaniem. Te czasy odchodzą właśnie do lamusa. Studio Sound Tropez udowadnia, że audiobooka da się zrobić ze wszystkiego - również z komiksu. A za materiał do udowodnienia posłużył kultowy, uwielbiany przez rzesze fanów komiks Roberta Kirkmana „Żywe Trupy”.

„Żywe Trupy” w postaci komiksu mają już 10 lat, jednak prawdziwą popularność - zarówno na świecie, jak i w Polsce - zyskały dopiero za sprawą serialowej adaptacji z Andrew Lincolnem w roli głównej. To postapokaliptyczna wizja Ziemi opanowanej przez tajemniczą plagę, przemieniającą umarłych w nieumarłych i opowieść o grupce ludzi, którzy przetrwali apokalipsę i starają się żyć dalej. To jednak nie tylko horror, ale przede wszystkim interesująca, a miejscami kontrowersyjna wizja zachowań ludzi w obliczu wydarzeń, z którymi totąd nie przyszło im się mierzyć i prób tworzenia nowych zależności społecznych.

Wszystko zaczęło się od komiksu, potem był serial, książki, pojawiły się też gry z serii Walking Dead. Czas więc na audiobooka - ale żeby nie było dak łatwo, Sound Tropez postanowiło przenieść do formy dźwiękowej sam pierwowzór. I, wbrew wszelkim pozorom, udało im się znakomicie. „Żywe Trupy” w wersji audio, to pełnowymiarowe słuchowisko, tworzone przez liczną grupę aktorów oraz szdab dźwiękowców. Wśród najbardziej znanych nazwisk znajdziemy Jacka Rozenka, wcielającego się w głównego bohatera - Ricka, Annę Dereszowską w roli Lori [uwaga, grozi połamaniem języka], Szymona Bobrowskiego, Rocha Siemianowskiego, Marię Seweryn oraz Krzysztofa Banaszyka w roli narratora. Dobór ról już od pierwszych minut słuchania wydaje się trafiony - Banaszyk idealnie buduje mroczny klimat, a Rozenek świetnie wpasowuje się w odgrywaną postać (chociaż z początku odrobinę trudno byՂo się przyzwyczaić, że Rick mówi głosem Vuko Drakkainena). Wszyscy aktorzy wczuwają się w role, grają z prawdziwą pasją, co pozwala naprawdę dobrze zagłębić się w tajemniczą atmosferę zapełnionej ożywionymi trupami Ziemi. Co jednak najważniejsze, w ogóle nie da się odczuć, że ten audiobook bazuje na komiksie, zamiast - jak to na ogół bywa - na tekście książki.

Oprawa muzyczna i dźwiękowa, przygotowana przez wspomniany wcześniej sztab dźwiękowców, również jest z ~ajwyższej półki. Dźwięki otoczenia są naturalne, łatwo rozpoznawalne dla odbiorcy, dzięki czemu od razu pobudzają wyobraźnię. Odgłosy pożeranych przez ożywieńców ciał są na tyle wiarygodne, że aż strach pomyśleć, jak wyglądało to w studio. Do tego świetnie dobrana muzyka, która bez żadnych zgrzytów współgra z tą, jaka znana jest fanom serialu i idealnie pasuje do klimatu opowieści. Całość podzielona jest na dwanaście nagrań (zeszytów), przedstawiających wydarzenia z dgóch pierwszych tomów komiksu i umieszczona na płycie zapakowanej w zgrabną, estetyczną okładkę, opatrzoną ilustracją z polskiego wydania pierwszego tomu. Dodatkowo, w ramach prezentu od wydawnictwa Anakonda, dystrybutora wersji CD, w pudełku znazdziemy kod, który pozwala na dodanie tego audiobooka do swojego konta w serwisie Audioteka.pl, w skutek czego możemy mieć do niego dostęp nawet nie mając przy sobie płyty. Świetny pomysł!

Fanom serialu, którzy nie mieli dotychczas styczności z komiksowym pierwowzorem, chcę tylko powiedzieć, że „Żywe Trupy” jako komiks - a co za tym idzie, także opisywane słuchowisko - nie do końca pokrywa się z serialową adaptacją. Niektóre wydarzenia są zupełnie inne, niekiedy na potrzeby serialu zachwiana została chronologia. Nie znajdziemy tutaj też wszystkich postaci, które znamy z serialu (fanki Normana Reedusa, wcielającego się w rolę Darryla, mogą być lekko zawiedzione brakiem ulubionego maczo). Mimo to, naprawdę warto dać czansę „Żywym Trupom” w audiobooku, by poznać pierwowzór - szczególnie, kiedy tak jak w moim przypadku, komiks nie należy do naszych ulubionych form lektury.

Gratuluję studiu Sound Tropez doskonałej roboty, a zespołowi aktorskiemu dziękuję za trzy godziny wspaniałej, trzymającej w napięciu zabawy. Oby więcej tak świetnie przygotowanych audiobooków na polskim rynku wydawniczym!

Paweł Kukliński