Dzieje Trzech Królestw

Wydawnictwo: Czytelnik
San Kuo or Romance of the Three Kingdoms, 1929
klasyka
Nemosja

Dzieje trzech królestw, Sanguozhi yanyi, powieść historyczna chińskiego pisarza Luo Guanzhonga (1330-1400), wykorzystująca kronikę cesarską z III w. Ukazuje postaci historyczne i zdarzenia w przeddzień upadku dynastii Han. Cieszy się do dziś poczytnością, także w postaci licznych przeróbek scenicznych. Wydanie polskie 1972.
(portalwiedzy.onet.pl)

Salicar | 2017-06-13
Na półkach: Przeczytane, Chiny, Do kupienia, 2016
Przeczytana: 28 października 2016

Wiele rzeczy już powiedziano o trzech królestwach. Analizowano tą powieść w każdy możliwy sposób. Tworzono filmy na podstawie jej fragmentów, gry na podstawie bohaterów, seriale z niemalże setką czterdziestu minutowych odcinków, opery, a nawet japońską mangę. Niełatwo jest więc, podsumować je w jednej opinii. Opinia powinna uchwycić esencję dzieła, idee i wskazać na najważniejsze jej fragmenty. Dwoma słowami: ukazać wartości. Moim skromnym zdaniem, perfekcyjnie podsumowuje ideologię chińczyków. W trzech królestwach bez trudu odnajdziemy sposób działa Guanxi, chociażby w relacji Cao Cao – Guan Yu, opisy wyglądu starożytnych Chin, tradycji, oraz sposób funkcjonowania dworu w starożytności z wszelkimi związanymi z tym zawiłościami. Wiele scen z tej historii stało się ikonicznymi i prawie każdy chińczyk natychmiast je rozpozna: trójka braci przysięga sobie lojalność w ogrodzie brzoskwiniowym, Diao Chan tańczy dla Lü Bu zaczynając romans wszech czasów, Cao Zhi recytuje wiersz siedmiu...

Grisznak | 2014-12-19

Zapewne jedna z pierwszych tak epickich opowieści w dziejach ludzkości - godna najlepszych współczesnych sag fantasty. Z tym, że wymaga od czytelnika dobrej pamięci z racji dużej ilości nazwisk, nazw i pojęć. Ale wynagradza to z naddatkiem.

usagi | 2017-05-31

Książka ma swoje zalety i wady.
Zacznijmy od zalet, wspaniałe rysunki, fabuła jakiej nie powstydziłaby się żadna epopeja.
Wady- rysunki są tak malutkie, że mało co widać,
-tłumaczenie chińskich nazw jest dalekie od obowiązujących , owszem pasują ale zanim ktoś sprawdził różnicę między Zhuge Liangiem a innymi nazwami powinien zobaczyć które nazwy królują. Dzięki temu książka staje się mało czytelna. Jest to bardzo stara produkcja i wspaniale by było jeszcze kiedyś ją przywrócić w zjadliwym stylu, jak w angielskich adaptacjach albo w serialu.

BaskaB | 2012-02-23
Przeczytana: sierpień 2011

Bardzo ciężko mi się czytało ze względu na nagromadzenie tysięcy chińskich nazwisk, pseudonimów itp. Że nie wspomnę o zawiłych historiach koalicji, walk itp itd. Ale na pewno lektura ważna dla "chinomaniaków".

czyt_am | 2017-05-27
aha | 2017-01-12