Dzieje Trzech Królestw

Okładka książki Dzieje Trzech Królestw Guànzhōng Luo
Okładka książki Dzieje Trzech Królestw
Guànzhōng Luo Wydawnictwo: Czytelnik klasyka
1972-01-01
1995-01-01
Natalia Billi
literatura chińska historia powieść chińska - 14w. powieść historyczna klasyka

Okładka książki Opowieści znad brzegów rzek Guànzhōng Luo, Soi Naian, autor nieznany
Opowieści znad... Guànzhōng Luo, Soi ...

Bardzo przyjemna książka.

Bardzo przyjemna książka.

Klasyka literatury chińskiej!

Cała historia ma niesamowity potencjał, ale to jak jest wydana i przetłumaczona woła o pomstę do nieba - sam chiński jest pokaleczony do granicy absurdu (tak jakby ktoś zapisywał angielski fonetycznie, brrrrr),do tego fabuła jest mocno skrócona, a postaci pojawia się tu multum, przez co naprawdę łatwo się zgubić, kto co i z kim walczy akurat w tym momencie.

Mam nadzieję, że jakieś wydawnictwo zainteresuje się "Dziejami" i tchnie w nie nowego ducha, bo ta historia naprawdę na to zasługuje!

Klasyka literatury chińskiej!

Transkrypcja i całe tłumaczenie są przestarzałe. Przez to książka jest mało czytelna, niewygodnie jest śledzić wydarzenia i imiona bohaterów, które przez brak prawidłowego pinyinu po prostu sie mieszają.

Wiele rzeczy już powiedziano o trzech królestwach. Analizowano tą powieść w każdy możliwy sposób. Tworzono filmy na podstawie jej fragmentów, gry na podstawie bohaterów, seriale z niemalże setką czterdziestu minutowych odcinków, opery, a nawet japońską mangę. Niełatwo jest więc, podsumować je w jednej opinii. Opinia powinna uchwycić esencję dzieła, idee i wskazać na najważniejsze jej fragmenty. Dwoma słowami: ukazać wartości. Moim skromnym zdaniem, perfekcyjnie podsumowuje ideologię chińczyków. W trzech królestwach bez trudu odnajdziemy sposób działa Guanxi, chociażby w relacji Cao Cao – Guan Yu, opisy wyglądu starożytnych Chin, tradycji, oraz sposób funkcjonowania dworu w starożytności z wszelkimi związanymi z tym zawiłościami. Wiele scen z tej historii stało się ikonicznymi i prawie każdy chińczyk natychmiast je rozpozna: trójka braci przysięga sobie lojalność w ogrodzie brzoskwiniowym, Diao Chan tańczy dla Lü Bu zaczynając romans wszech czasów, Cao Zhi recytuje wiersz siedmiu kroków by przekonać brata Cao Pi o swej lojalności, Yuan Shao ogłasza siebie cesarzem rozpoczynając dalszą wojnę domową o władzę, Lü Bu morduje zdrajcę Dong Zhuo. Każda z tych scen pochodzi z tej jednej jedynej książki, a utrwaliła się na zawsze w ideologii chińczyków.
Dała im przykład, co dzieje się z postaciami czyniącymi źle, oraz tymi co czynią dobrze podążając drogą konfucjanizmu.

Krótko mówiąc, gdyby nie powstanie Dziejów trzech królestw, nie tylko nie posiadalibyśmy doskonałego dzieła historycznego świadczącego o tamtych czasach, ale również genialnej powieści przepełnionej kulturowością Chin.

Książka ma swoje zalety i wady.
Zacznijmy od zalet, wspaniałe rysunki, fabuła jakiej nie powstydziłaby się żadna epopeja.
Wady- rysunki są tak malutkie, że mało co widać,
-tłumaczenie chińskich nazw jest dalekie od obowiązujących , owszem pasują ale zanim ktoś sprawdził różnicę między Zhuge Liangiem a innymi nazwami powinien zobaczyć które nazwy królują. Dzięki temu książka staje się mało czytelna. Jest to bardzo stara produkcja i wspaniale by było jeszcze kiedyś ją przywrócić w zjadliwym stylu, jak w angielskich adaptacjach albo w serialu.

Książka ma swoje zalety i wady.
Wady- rysunki są tak malutkie, że mało co widać,

Zapewne jedna z pierwszych tak epickich opowieści w dziejach ludzkości - godna najlepszych współczesnych sag fantasty. Z tym, że wymaga od czytelnika dobrej pamięci z racji dużej ilości nazwisk, nazw i pojęć. Ale wynagradza to z naddatkiem.

Bardzo ciężko mi się czytało ze względu na nagromadzenie tysięcy chińskich nazwisk, pseudonimów itp. Że nie wspomnę o zawiłych historiach koalicji, walk itp itd. Ale na pewno lektura ważna dla "chinomaniaków".

• Chiny
  • Literatura chińska