Nazywano ją En

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
En to iu onna
Japonia, pamiętnik, więzienie
kashka

"Nazywano ją En" to utrzymana w konwencji siedemnastowiecznego pamiętnika poetycka opowieść o losach En z rodu Nonaka, która wraz ze swymi najbliższymi spędziła czterdzieści lat w więzieniu cierpiąc za grzechy ojca, głowy rodu. Dla Tomie Ohary, pisarki japońskiej średniego pokolenia, losy bohaterki są pretekstem do rozważań nad rolą, jaką w życiu człowieka odgrywa polityka, miłość,...

Dla Tomie Ohary, pisarki japońskiej średniego pokolenia, losy bohaterki są pretekstem do rozważań nad rolą, jaką w życiu człowieka odgrywa polityka, miłość, uwarunkowania rodzinne i społeczne.

Tamanna | 2014-02-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

W szczawnickiej bibliotece nad półką zatytułowaną Wschodnie (z kilkoma książkami o Indiach), jest półka zatytułowana Azjatyckie, a na niej Chiny i Japonia. Sięgam tu znowu po coś, co waży gramy, a nie kilogramy, by nie obciążać plecaka przed wędrówką w góry. Znowu trafia mi się historia o miłości. Tym razem w tle - walka o władzę w XVII-XVIII wiecznej Japonii.
Autorka tej opowieści w rodzinnych swych stronach w Tosy przesiadując w bibliotece w Koochi przepisała listy niejakiej En, córki skazanego na zagładę możnego rodu Nonaków. Zaledwie rok potem w 1945 spakowane do ewakuacji listy spłonęły w ogniu bombardowań. Wraz z resztą biblioteki. Tomle Oohara postanowiła jednak ocalić pamięć historii En i jej rodziny. W 1664 roku zaledwie czteroletnia En, wraz z czwórką swoich braci, 16-letnim Seisichi, piętnastoletnim Kinroku, ośmioletnim Kishoro i kilkumiesięcznym Teishiro, trójką sióstr: 18-letnią matka rocznego dziecka, od którego została odłączona, Kan i Shyo zostały ze względu na...

Esotherya | 2016-08-11
Przeczytana: 12 sierpnia 2016