rozwińzwiń

Pisarz wobec nicości i kłamstwa. Szkice o twórczości Bronisława Wildsteina

Okładka książki Pisarz wobec nicości i kłamstwa. Szkice o twórczości Bronisława Wildsteina Wiesław Ratajczak
Okładka książki Pisarz wobec nicości i kłamstwa. Szkice o twórczości Bronisława Wildsteina
Wiesław Ratajczak Wydawnictwo: Zysk i S-ka językoznawstwo, nauka o literaturze
200 str. 3 godz. 20 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2022-08-31
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-31
Liczba stron:
200
Czas czytania
3 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382026221
Średnia ocen

9,0 9,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W kręgu młodokonserwatyzmu warszawskiego 1876-1918 Maciej Gloger, Wiesław Ratajczak
Ocena 0,0
W kręgu młodok... Maciej Gloger, Wies...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
9,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1135
1077

Na półkach: ,

Pisarz wobec nicości i kłamstwa. Szkice o twórczości Bronisława Wildsteina

„… Oceny moralne nie są ani potrzebne, ani możliwe, ponieważ nie potrafimy uchwycić granicy pomiędzy dobrem i złem. Według Wildsteina taką właśnie „dobrą chęcią” wybrukowane jest piekło…”

Niektórzy czytelnicy polubią takie literackie klimaty. Bez względu na szerokie poglądy polityczne i społeczne mają swoje subiektywne zdanie, które również trzeba uszanować. Przed Wami dość interesująca publikacja, która skupia się na człowieku i jego dokonaniach. Wildstein to opozycjonista i analityk. Na równi traktuje dobro własne i dobro kraju.

Twórczość literacka Bronisława Wildsteina w pewnym sensie pozostawała dotąd w cieniu jego działalności publicznej, istotnej dla polskiej historii ostatnich kilku dziesięcioleci. Zamieszczone w tej książce szkice historyków literatury i krytyków ujmują wielowątkową, artystycznie i tematycznie doniosłą, wyjątkową w kontekście współczesnej kultury i nawiązującą interesujące dialogi z przeszłością prozę pisarza.

Bronisław Wildstein to polski publicysta, dziennikarz i prezenter radiowy i telewizyjny, pisarz, aktor, przedsiębiorca, polityk, prawnik i działacz samorządowy, w latach 2006–2007 prezes zarządu Telewizji Polskiej. Kawaler Orderu Orła Białego. Osobowość i jego działalność rzadko pozostają obojętne. Sojuszników i wrogów łączy pewne przekonanie, że dziwnie by też było bez niego. Na jego osobiste poczucie nieszczęścia nakłada się ciężar komunistycznej rzeczywistości. Ta była brudna, odrażająca i agresywnie wdzierała się we wszelkie przejawy życia. Pisarz został odznaczony statuetką Pana Cogito przez Akademickie Kluby Obywatelskie im. L. Kaczyńskiego. Jego twórczość jest bardzo zróżnicowana. Składają się na nią książki o filmie, teatrze, opowiadania o polityce i współczesnym życiu, a także trudna do ustalenia liczba artykułów, felietonów i wystąpień publicznych.

Droga Wildsteina do roli bohatera była długa i usłana kolcami. Debiut powieściowy datujemy na 1989 rok – to utwór „Jak woda”. W potocznym opisie współczesnej literatury Wildstein pozostaje nadal pisarzem „źle obecnym”. Należy do pokolenia „Solidarności”. Przez niemal pół wieku obserwował ewolucję bohaterów swojego pokolenia. To postać wielowymiarowa.

B. Wildstein widzi iż system totalitarny, jaki w Polsce panował przez blisko 50 lat – upadł, ale nie został bezwzględnie, do reszty przezwyciężony. Pewne jego relikty niczym komórki rakowe pozostały nietknięte i odnawiają chorobę, tyle że w innej formie.

Czytając studia o twórczości, uzupełnione jej fragmentami i rozmową z autorem, dojść można do wniosku, że Wildsteina interesuje przede wszystkim kwestia nieustannie zagrożonej i konsekwentnie bronionej wolności człowieka i suwerenności Polski.

Książka uzupełniona jest kolorowymi fotografiami. W tle zaś, pojawi się też fajny głos Antoniego Libery. Gdzie Drogi Czytelniku kończy się prawda, wolność, a nawet zbrodnia? Zachęcam do lektury.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S- KA
Premiera: 31.08.2022 r.
Oprawa: miękka
Projekt okładki: Grzegorz Kalisiak
Wydanie I
Liczba stron: 200
(nowość wydawnicza)

Pisarz wobec nicości i kłamstwa. Szkice o twórczości Bronisława Wildsteina

„… Oceny moralne nie są ani potrzebne, ani możliwe, ponieważ nie potrafimy uchwycić granicy pomiędzy dobrem i złem. Według Wildsteina taką właśnie „dobrą chęcią” wybrukowane jest piekło…”

Niektórzy czytelnicy polubią takie literackie klimaty. Bez względu na szerokie poglądy polityczne i społeczne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    3
  • Chcę przeczytać
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także