Uczniowie Cobaina

Wydawnictwo: Stara Szkoła
Cobainovi žáci
rozrywka
maobmaze

Dojrzewanie. Muzyczne fascynacje. Narkotyki. Humor. Alkohol. Nostalgia. "Uczniowie Cobaina" to pełna dzikich przygód i humoru historia grupy nastolatków uwielbiających Johna Lennona i Kurta Cobaina. Razem przeżywają imprezy, zakładają zespoły rockowe i próbują osiągnąć sukces. To również- a może przede wszystkim- poszukiwanie źródeł wyeliminowania i bezradności w dzisiejszym świecie. Co czeka...

Dojrzewanie. Muzyczne fascynacje. Narkotyki. Humor. Alkohol. Nostalgia.

To również- a może przede wszystkim- poszukiwanie źródeł wyeliminowania i bezradności w dzisiejszym świecie. Co czeka bohaterów, gdy karuzela młodości nieubłaganie się zatrzyma?

źródło opisu: notka prasowa

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1659

To tylko rock'n'roll, głupcze!

Tanie wina, u nas zwane kwachami, wypijane w rytm ulubionej muzyki. Próby z narkotykami najróżniejszego rodzaju jak przykładowo grzybki halucynki i wszystko, co wprowadza w stan trochę odmienny od normalnego. Bo normalność to najgorsza opcja. Jest od czego uciekać. Szary dom, nudne życie, rodzina jak zombie – cały ten świat, martwy za życia, nie napawa optymizmem. Młodzi ludzie uciekają w muzykę, używki, byle dalej od nudy i szarości. Chcą, żeby ich życie było kolorowe, żeby nie było nijakie. Może być krótkie, nie może być puste. „Uczniowie Cobaina” Miroslava Pecha są kolejną książką, będącą opisem romantycznych szaleństw młodości, ikaryjskich wzlotów i upadków – na pewno to kolejna taka książka, ale czy inna?

Przykładów takiej literatury jest tak samo wiele jak legendarnych i tragicznych twórców. Nazwiska młodo zmarłych Stachury, Wojaczka czy Bursy, lidera „Dżemu” - Ryśka Riedla to tylko niektóre z polskich przykładów, o których powstały książki i filmy. Podążali oni śladem bitników i legend epoki hipisowskiej – Jima Morrisona, Jimiego Hendrixa, Janis Joplin. Każda nacja ma swoich poetów wyklętych, którzy skończyli życie w tragiczny sposób i takie przykłady można mnożyć bez końca. Jeśli chodzi o czeską tradycję literacką, to trzeba wymienić książkę Jana Pelca „...będzie gorzej”, gdzie opisany został los wyrzutka Olina, szukającego w narkotykach, alkoholu i seksie ucieczki od normalnego świata czechosłowackiej komuny.

„Uczniowie Cobaina”, jak sam tytuł wskazuje, są dziełem...

„Uczniowie Cobaina”, jak sam tytuł wskazuje, są dziełem o czasach późniejszych. Co prawda zaczynają się w komunie, w niesławnym roku 1986 z Czarnobylem i płynem Lugola, pitym na przerwach między lekcjami. Wtedy bezimienny, ale „kolorowy”, bohater zaczyna fascynować się muzyką i rock'n'rollem. Na początku jest tragiczna śmierć lidera The Beatles w 1980 roku i inspiracja jego legendą. Potem pojawiają się twórcy epoki hipisowskiej – Jim Morrison, Janis Joplin, Jimi Hendrix. Postaci te fascynują „kolorowych” bohaterów – ich legenda to dla nich pragnienie wolności ponad wszelką cenę, nawet za cenę życia.

No i w końcu jest młodość i pokolenie muzyki grunge z Kurtem Cobainem i jego tragiczną legendą na czele. I są alkoholowo-narkotykowe przygody. I jest zespół „Ibogain” od legendarnej halucynogennej rośliny ibogi. I są pierwsze miłości i młodzieńczy seks. I nagle okazuje się, że marzenia o wolności to nie wszystko, że rzeczywistość dopada i boli.

Taka jest właśnie książka - „Uczniowie Cobaina” - ukazuje młodzieńczą fascynację dekadencją i jej konsekwencje. Jest tutaj sporo anegdot i uśmiechu, ale widać w tej książce też pewną beznadzieję i iluzję wolnego życia, które jest jedynie utopijnym marzeniem, kończącym się albo katastrofą albo, na wzór ostatniego komunistycznego czechosłowackiego władyki Gustava Husaka, normalizacją. I na tym polega odmienność wydanej przez Starą Szkołę powieści od innych tego typu dzieł, że nie pozostawia złudzeń. Ale przecież wspomnienia pozostaną – i te głupie, i te śmieszne, i te straszne, i te piękne. I dla tych wspomnień warto sięgnąć po „Uczniów Cobaina” ze Starej Szkoły.

Sławomir Domański

DomowaKsięgarnia | 2017-10-16

Ta książka to euforyczny i jednocześnie przerażający obraz okresu dojrzewania w bardzo mocnej wersji. Bardziej bojaźliwym rodzicom zalecam nie czytać tej lektury przed dzieckiem. Najlepiej przeczytajcie ją sami po tym, jak czytać skończy wasze dziecko.

Po tej lekturze czuję się młodziej i chyba nieco kręci mi się w oku łezka, że byłam aż tak grzeczną dziewczynką. Ale od czego są książki! Ta przeniosła mnie w świat muzyki, którą uwielbiam, alkoholu i dymu papierosowego. Ten ostatni przeszkadzał mi najbardziej, ponieważ go nie znoszę.

Głównym bohaterem książki jest bezimienny chłopiec, który w formie przypominającej dziennik opowiada o tym, co go otacza i jak poznaje świat. Jest dzieckiem urodzonym w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, towarzyszymy mu aż do jego lat młodzieńczych. Nasz narrator wychowuje się w trudnych realiach okresu, kiedy Europa Wschodnia zrzuca okowy totalitaryzmu i wkracza na drogę demokracji.

W jego życie wkraczają coraz to nowi bohaterowie i ikony...

Rewolwerowiec | 2018-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2018

Autor "Mainstreamu" który to całkiem niedawno bardzo pozytywnie (chociaż nieliczni podzielają mój entuzjazm) mnie zaskoczył, zadebiutował w Polsce przed rokiem książką "Uczniowie Cobaina". W "Mainstreamie" mieliśmy surowy, paranoiczny klimat z krwawym zakończeniem. Ta książka jest zupełnie inna...

"Uczniowie Cobaina" to coś w rodzaju, nie wiem... Pamiętnika? Dziennika? Właściwie to taki zbiór anegdot głównie z młodości bezimiennego bohatera i kilku jego przyjaciół. Całość jest relacjonowana bardzo otwarcie i z dużą dawką humoru. Historie nie są jakoś ściśle ze sobą powiązane ale obracają się wokół paru dominujących tematów. Książka składa się z czterech rozdziałów w których określony jest przybliżony czas akcji.

"DZIECI CZARNOBYLA (WIOSNA 1994)" czyli kilka wspomnień z dzieciństwa bohatera.
"PODSTAWÓWKA LENNONA (1994 - 2002) - początek fascynacji muzyką, okres dojrzewania, pierwsze próby własnej twórczości muzycznej, eksperymentowanie z używkami.
"UCZNIOWIE COBAINA (2002...

Książkomaniacy | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

ksiazkomaniacyrecenzje.blogspot.com

Okres dojrzewania w wersji hard. Dragi, najtańszy alkohol i dym papierosowy. Całe te upojenie podsycone ciężkimi brzmieniami albo dla odmiany - Johnem Lennonem i Kurtem Cobainem. Do wyboru, do koloru. W końcu książka ta, to opowieść o nastolatkach, którzy zafascynowani życiem muzyków - coraz bardziej i bardziej pragną tego samego. Balangom nie ma końca, a walka
o bardziej ekscytującą przyszłość wciąż trwa. Grupa nastolatków urzeczona stylem sławnych muzyków chce już teraz się do nich upodobnić. Główny bohater zmienia się nie do poznania. Zapuszcza długie włosy, przywdziewa czarne ubrania, nie rozstaje się ze swoją gitarą, a nawet zaprzyjaźnia się z papierosami i innymi używkami, na grzybki halucynogenne też jest miejsce
w jego życiu. W końcu razem z grupą przyjaciół zakłada własny zespół, by podbijać świat niczym wszystkim znany zespół Nirvana. Początkowe oczarowanie zmienia się w chorą fascynację
i może doprowadzić do tragedii. Czy...

Tomek | 2017-10-21

Czeski „Trainspotting”. Brawurowy i błyskotliwy. Nie gorszy od oryginału – fabularnie. Literacko kilka poziomów wyżej. Irvine Welsh latami pracował nad swoim stylem i językiem dopiero w ostatnich powieściach stając się świadomym języka. 31-letniemu Miroslavowi Pechowi wystarczyły dwa tomy opowiadań. W swoim pełnowymiarowym debiucie jest prawdziwym mistrzem – stosując głównie zdania proste, wykorzystując neutralność narracji w trzeciej osobie opowiada w osobie pierwszej o grupie młodych ludzi z małego czeskiego miasta zabijających nudę prowincjonalnego życia marzeniami o karierze tragicznych gwiazd rocka (John Lennon, Jim Morrison, Iggy Pop, Kurt Cobain) i powszechnie dostępnymi używkami (tanie wina, trawa, grzybki).
„Uczniowie Cobaina” to mistrzowskie połączenie czeskiej tradycji literackiej z jej stoicką obserwacją codziennego absurdu oraz szaleństwa i nowoczesnej narracji, zbudowanej na krótkich migawkowych (zawsze doskonale spuentowanych) scenach. A do tego, czytelne pod każdą...

Kasia b | 2017-09-27

Nie tyle historia, co migawkowy portret świata okiem nie całkiem typowego chłopaka. Outsidera, ale z grupą przyjaciół, wrażliwego, a jednak czerpiącego rodzaj straczeńczej radości z niszczenia - siebie i innych. Jak większość nastolatków, jest zafascynowany wszelkiej maści używkami, nie wykluczając "czarodziejskich grzybków" i rozpuszczalnika, nie eksperymentuje z heroiną chyba tylko z braku możliwości jej zdobycia. Co dość niezwykłe, ma świadomość tego, co z nim robią, świadomie dąży do uzależnienia.... a mimo to mu nie ulega. Oczywiście muzyka jest dla niego niemal wszystkim. Tylko jej rodzaj pasuje raczej do pokolenia jego rodziców. Ale świat wkoło cały jest jakby z innej epoki, jakby cofnięty w czasie o 20 lat nie wydaje się już tak dziwny... i nic w tym dziwnego. To nie Ameryka, tylko Czechy!

nuna21 | 2018-10-07

"Uczniowie Cobaina" Miroslava Pecha to jak powrót do czasów licealnych, pierwsze tanie wino, papierosy podkradane ojcu...Akcja powieści naprawde momentami przypomina klisze z mojej burzliwej, zbuntowanej młodości. Tak samo jak główni "kolorowi" bohaterowi, buntowałam się przeciw drobnomieszczańskiej tradycji. Chyba wszyscy dorastając przechodzimy fascynację dekadenckimi idolami, buntem przeciwko temu co zastane chcemy być inni, niezależni, odkrywczy. Niestety to tylko mrzonki, bo początkowa wolność zostaje zastąpiona przez dorosłość, odpowiedzialność, dopada szara rzeczywistość.
Na szczęście o czym przypomina autor pozostają wspomnienia, anegdoty, ale to wszystko podszyte jest melancholią za iluzją wolności, którą utraciliśmy.

Zabookowane | 2017-09-11

Zdarza się tak, że niepozorne, niewielkich rozmiarów książki, napisane językiem, który nie ma nic wspólnego z popisową erudycją słynnych mistrzów pióra, czytane szybko i łatwo – robią duże wrażenie i zaprzątają myśli znacznie, znacznie dłużej niż trwała ich lektura. „Uczniowie Cobaina” czeskiego autora, Miroslava Pecha, mają ogromną szansę stać się takim właśnie literackim zaskoczeniem. Wydawnictwo Stara Szkoła, specjaliści od książek zza naszej południowej granicy, po raz kolejny przybliżają polskiemu czytelnikowi ciekawą i oryginalną odsłonę czeskiej literatury. Jeśli zastanawiacie się, czy warto poznać się z „Uczniami Cobaina” bliżej, podpowiadamy – warto!

To historia, przypominająca nieco dziennik, opowiadana przez bezimiennego narratora, będącego najpierw dzieckiem, siedmio- czy ośmioletnim chłopcem, potem nastolatkiem i wreszcie młodym dorosłym. Jest jednym z wielu, „dzieckiem Czarnobyla” (rocznik 1986), przedstawicielem pokolenia postkomuny, mieszkańcem małego miasteczka....

Kolejna, choćby po prozie Jan Balabána czy wydanych również przez Starą Szkołę "Świnkach morskich", powieść nijak nie współgrająca z obrazem Czechów jaki możemy mieć po opowieściach o Szwejku czy obejrzeniu kilku poczciwych komedii.

Zawiedzeni, albo i zszokowani, mogą być ci, którzy liczyli na pogodne wspomnienia z młodości przypadającej na przełom tysiącleci. Nie można też smakować literackiego kunsztu autora - używany tu język jest równie brutalny jak brutalna jest rzeczywistość małomiasteczkowych przemian po roku 1989, język w całości podporządkowany jest zamysłowi narracyjnemu autora.

Zawiedzeni mogą być też czechofile - brak tu odniesień do postaci czeskiej kultury czy polityki opisywanego okresu, o rozpadzie Czechosłowacji nie ma ani słowa, samo miasteczko - czy choćby region - pozostaje nieidentyfikowane. Gdyby nie ksywka "Ziemniak" jednego z bohaterów, która chyba nie przyjęłaby się na naszym blokowisku czy w dawnym PGR, historia mogłaby się rozgrywać równie dobrze w...

Nowalijki | 2017-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com - zapraszam!
*****************************************************************

O tym, że dojrzewanie to wyjątkowy czas w życiu każdego człowieka, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Jedni z nas cieszą się, że ten specyficzny okres mają już za sobą, inni tęsknią za tym stanem, kiedy wydawało się, że jednocześnie - świat nas nie rozumie i stoi przed nami otworem. Dorastanie to oczywiście również ten moment, kiedy człowiekowi zdaje się, że życie tylko wtedy jest pełne, kiedy spróbuje się go w każdym aspekcie. Stąd eksperymenty z wyglądem, używkami i jazda na krawędzi, albo wręcz odwrotnie, alienacja i zamotanie się w kłębku własnych emocji. Czeski pisarz młodego pokolenia Miroslav Pech wziął na warsztat temat dojrzewania i umieścił go na tle przemian ustrojowych w Europie Wschodniej. Uczniowie Cobaina to małomiasteczkowa wizja życia spod znaku Sex & Drugs & Rock and Roll z naciskiem na dwa ostatnie aspekty.

Uczniowie Cobaina to...

Łukasz Wasilewski | 2017-10-31
Przeczytana: 10 października 2017

Muszę przyznać, że początkowo miałem problem z tą książką. Wszystko przez narrację. Ma bardzo lapidarny charakter. Czym się to objawia? Krótkimi zdaniami. Wystrzeliwanymi myślami. Refleksją, której brakuje między słowami. Ma się dopiero pojawić. Po zamknięciu książki. Ale wystarczyło poczuć ten specyficzny rytm, przebrnąć przez kilkanaście stron, żeby wykreowany przez autora świata mnie pochłonął.

Szybko zrozumiałem, skąd taka, a nie inna narracja. „Uczniowie Cobaina” Miroslava Pecha koncentrują się na ludziach bardzo młodych, przez główną część książki na nastolatkach. W ich życiu zawsze wiele się dzieje, wiele rzeczy jest nowych, a kolejne doświadczenia pojawiają się na zasadzie reakcji łańcuchowej. Czy jest tam miejsce na wspomnianą refleksję? Nie wydaje mi się.

Nie spodziewajcie się wielkiej intrygi, misternie utkanej opowieści, gdzie w pewnym momencie zaczniecie myśleć: „O, ale to się wszystko ładnie spina! Jednak ci bohaterowie w pierwszych rozdziałach nie pojawili się bez...