Słońce też jest gwiazdą

Okładka książki Słońce też jest gwiazdą Nicola Yoon Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Słońce też jest gwiazdą
Nicola Yoon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Ekranizacje: Słońce też jest gwiazdą (2019) Seria: #GOYOUNG literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
#GOYOUNG
The Sun is Also a Star
Wydawnictwo Dolnośląskie
2017-06-14
2017-06-14
Donata Olejnik
Ekranizacje:
Słońce też jest gwiazdą (2019)
dziewczyna literatura dla młodzieży miłość nastolatki nielegalna emigracja odmiana losu powieść dla młodzieży zdrada
Inne

Okładka książki Blackout. Gdy zgasną światła Dhonielle Clayton, Tiffany D. Jackson, Nic Stone, Angie Thomas, Ashley Woodfolk, Nicola Yoon
Blackout. Gdy ... Dhonielle Clayton, ...
Okładka książki Meet Cute Jennifer L. Armentrout, Sona Charaipotra, Katie Cotugno, Jocelyn Davies, Nina LaCour, Emery Lord, Katharine McGee, Kass Morgan, Julie Murphy, Meredith Russo, Sara Shepard, Nicola Yoon
Meet Cute Jennifer L. Armentr...

Ciekawa książka, jednak za bardzo nie przypadł mi do gustu styl pisania autorki, ale nie jest źle i polecam przeczytać

Na tą książkę trafiłam przypadkiem w bibliotece, wcześniej nie znałam tej autorki, książka jednak mi się spodobała. Pokazuje naprawdę ciekawy ciąg przyczynowo - skutkowy który prowadzi do spotkania się głównych bohaterów i szybko nawiązanej relacji. To jak szybko do tego doszło podobało mi się. Podobało mi się również przeplatanie krótkich historii bohaterów drugo / trzecioplanowych, co pokazuje co nieraz może się dziać w drugim człowieku, czego nie pokazuje na zewnątrz, a ma wpływ na jego zachowanie. Bardzo lubię też to jak różni są główni bohaterowie, oraz jak różni się ich sposób patrzenia na świat, a najbardziej to, że poznanie się zmieniło ich oboje, ich poglądy zaczęły się mieszać, zaczęli się nimi dzielić. Książka pokazuje co jest naprawdę ważne w wchodzeniu w dorosłość i podejmowaniu decyzji o przyszłości. Naprawdę fajna książka, delikatna i lekka.
Jedynym co mi się nie spodobało było zakończenie, a to tylko dlatego ze wolałabym żeby było inne. Patrząc jednak na nie, myślę że było generalnie dobre. Książka nie zawsze musi kończyć się wyczekiwanym happy endem.
Bardzo polecam!!!

Książka jest dość przyjemna - nie odmieniła mojego życia, ale pozwoliła zająć myśli i wciągnąć się w fabułę. Były momenty irytacji i zastanawiałam się, czy ludzie w tym wieku naprawdę mówią/myślą takie rzeczy? Wydaje mi się, że nie. Ciekawa i luźna pozycja na sierpniowy wieczór.

Książka całkiem sympatyczna i przyjemna, ale nie rozłożyła mnie na łopatki. Po wcześniejszej książce tej autorki spodziewałam się czegoś lepszego i bardziej łał. Niby dobrze się ją czytało, ale momentami była trochę nudna, ale na szczęście miała krótkie rozdziały, więc w miarę szybko i dobrze się ją czytało i to mnie jakoś motywowało by czytać dalej. Ale poza tym fabuła dość ciekawa i książka w miarę fajna, nie była taka znów najgorsza. Choć moim skromnym zdaniem, głowy bohater był bardzo nachalny w stosunku bo bohaterki, on jej prawie nie znał, a tak naciskał by spędziła z nim czas. No i jeszcze cała akcja dzieje się w ciągu jedno dnia i moim zdaniem to oni bardzo szybko, nawet za szybko, zaczynając obdarzać się tak głębokim uczuciem. Na podstawie książki zastał też nakręcony film.

"Słońce też jest gwiazdą" to książka, którą mam w biblioteczce od wielu lat. Wciąż mi było z nią nie po drodze, ale na początku lutego wpadła mi w oko i postanowiłam przeczytać. Czy było warto?

Natasha pochodzi z Jamajki. Jej ojciec-nieudacznik wiele lat temu zdecydował się poszukać pracy w USA i Natasha mieszka w Nowym Jorku od ósmego roku życia. Poznajemy ją w dniu, gdy jej rodzina ma być deportowana do Jamajki wskutek nielegalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Dziewczyna nie może się z tym pogodzić. Ma tu przyjaciół, rozwija się edukacyjnie i marzy o studiach. Od momentu wydania decyzji o deportacji systematycznie odwiedza urząd imigracyjny i czeka na cud.
Tego dnia w urzędzie poradzono jej poradę u prawnika, który zajmuje się takimi przypadkami i przeprowadza je pomyślnie dla rodzin nielegalnych imigrantów. W drodze do biura prawnika spotyka Daniela, Amerykanina koreańskiego pochodzenia zmierzającego właśnie na spotkanie w sprawie swoich przyszłych studiów medycznych.
Młodzi ludzie od razu znajdują porozumienie i wspólny język, choć wiele ich dzieli, a Natasha zataja, że wieczorem odlatuje na zawsze na Jamajkę...

Przyznaję, że była to prawdziwa uczta dla czytelnika. Książka jest niebanalnie skonstruowana, choć podobne rozwiązania spotkałam już u innych pisarzy. Poza poznawaniem historii Natashy i Daniela oraz ich punktów widzenia, czytelnik zaskakiwany jest rozdziałami popularnonaukowymi i historiami pobocznych bohaterów, które dodają całej historii smaczku. Owszem, ma się wrażenie, że całość jest mało realna, ale zabiegi pisarki i krótkie rozdziały sprawiają, że książki nie chce się odłożyć, ale wciąż się ją czyta i czyta... A to za sprawą głównych postaci, którzy nie są banalni, a przeciwnie - mają coś sobie do przekazania, mają ciekawe spojrzenie na życie i świat. Jedno jest całkowicie oderwane od korzeni, żyje tu i teraz, korzysta z dobrodziejstw kraju wysoko rozwiniętego. Drugie, mimo że urodziło się w USA, zna i lubi tradycję kraju rodziców, uczy się języka koreańskiego, kultywuje koreańskie zwyczajów i lubi tamtejszą kuchnię. Czytelnik jest świadkiem ich wzajemnego porozumiewania się i poznawania. Do tego dochodzi ciekawość, czy faktycznie kilkadziesiąt pytań i odpowiedzi na nie prowadzi do miłości dwojga ludzi.
Zakończenie, mimo że początkowo bardzo urocze, staje się zbyt amerykańskie i moim zdaniem książka na tym traci.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Oh! Ależ to była przygoda! Piękna opowieść o miłości, marzeniach i zrozumieniu.
Początek trochę nudnya ale jak głowni bohaterzy się spotkają to oh ah ciężko się oderwać. Bardzo ciekawe krótkie rozdziały traktowane jako przerywniki w akcji, która pędzi jak szalona.
Jestem wielką fanką szczerości i otwartości bohaterów. Miejmy odwagę! Cudna książka, rozgrzewa serduszka ale i smuci. Generalnie poruszająca opowieść pełna różnych wątków- pierwsza miłość, rasizm, rodzina, nadzieja, dorosłość i wiele innych. Polecam

Oh! Ależ to była przygoda! Piękna opowieść o miłości, marzeniach i zrozumieniu.

Nicola Yoon swietnie potrafi opisać pierwszą miłość, zauroczenie drugą osobą (co też bardzo mi się podobało w "Ponad wszystko"). Tutaj dodajmy do tego klimat wielokulturowego Nowego Jorku i ciekawą perspektywę obojga głównych bohaterów a dostaniemy przyjemną, romantyczną lekturę o niezwykłych zbiegach okoliczności i bratnich duszach.

PS trochę miałam skojarzenia z wszechświatem z "A jeśli to my"/"To właśnie my" :)

PS trochę miałam skojarzenia z...

Urocza historia. Bardzo mi się podobały krótkie rozdziały i to , że zdarzenia są pokazane z perspektywy obu bohaterów. Dodatkowe informacje naukowe i historie osób postronnych sprawiły, że nie była to tylko kolejna młodzieżówka, z mało prawdopodobną historią. Książka dobra na pewno na zastój czytelniczy, bo czyta się ją bardzo szybko.

Największą wartością powieści były wplecione krótkie opowieści o osobach postronnych, a mających wpływ na wydarzenia. Całość mało prawdopodobna, ale ja nie znam się na prawie imigracyjnych i możliwościach prawników i sędziów w Stanach Zjednoczonych.
Spotkanie dwójki młodych, odległych kulturowo narodowości, u progu ich dorosłego i odpowiedzialnego życia i spacer po NY.

Książka mnie oczarowała, a zwłaszcza jej budowa złożona z króciutkich rozdziałów z perspektywy zarówno głównych bohaterów, jak i losowych ludzi, którzy złożyli się na ich spotkanie, a także wplecione wątki naukowe dotyczące miłości, oczu czy zagadnień fizycznych. To jest coś czego potrzebowałam, a o tym nie wiedziałam. Zazwyczaj podchodzę dość sceptycznie do relacji budowanych w ciągu tak krótkiego czasu - w tym przypadku jednego dnia, bo tyle zajmuje akcja, ale tutaj jest to dość wyjątkowe i nie wydaje się irracjonalne. Nie ma tu oczywiście mowy o wielkiej miłości od pierwszego wejrzenia, ale za to o procesie zakochiwania się w osobie, na którą wpadło się przypadkiem, czując, że to przeznaczenie splotło wasze drogi. To druga pozycja Nicoli Yoon, którą przeczytałam i nie mogę się doczekać, aż sięgnę po więcej jej książek. Tę czytało się bardzo szybko i, choć fabuła dotyczy dość smutnej walki Natashy o pozostanie w kraju, to i tak lektura była przyjemna.

• 2017

Video