Córka wikingów

Tłumaczenie: Beata Hłasko
Wydawnictwo: Książnica
Sølvhammeren

Powieść historyczna, której akcja rozgrywa się w jedenastowiecznej Skandynawii, w dramatycznych czasach chrystianizacji tych ziem. Kiedy starsi bracia młodziutkiej Sygrydy dowiadują się, iż siostra zakochała się w nieodpowiednim mężczyźnie, czym prędzej znajdują jej właściwego męża. Olve zabiera żonę do Egge, odległej posiadłości usadowionej na szczycie wzgórza. U boku męża Sygryda uczy się życia, zaczyna je smakować, wreszcie znajduje szczęście.

Magda | 2016-03-01
Przeczytana: 01 marca 2016

Marne, bardzo marne. Jeśli ktoś, tak jak ja, ma nadzieję na pełną przygód, historii i ekscytacji opowieści o Wikingach to się rozczaruje.
Przypomina to raczej, jak już ktoś napisał, romansidło i to kiepsko napisane.
Czy jest to saga? Może i tak . Potencjał duży, jednak nie wykorzystany całkowicie. Czytałam i miałam wrażenie jakby z dwustu odcinkowego serialu próbowano nakręcić dwugodzinny film.
Wszystko opisane skrótowo i lakonicznie, brak jakiegokolwiek rozwinięcia, pomysłu na kontynuację zaczętego wątku. Wszystko dzieje się jakby skokami, które robią dziwne luki w historii.
Bohaterowie kiepsko zarysowani, właściwie żadnego z nich nie poznajemy dokładnie co powoduje niestabilność w fabule.
Autorka nawiązuje do próby wprowadzenia chrześcijaństwa w Norwegii w roku około tysięcznym o ile dobrze zrozumiałam. W tym aspekcie też raczej wiele się nie dowiemy. Wszystko to wygląda tak jakby ktoś, coś tam wiedział, parę ogólników i chciał z tego sklecić coś na kształt powieści.
Warsztat...

Koronczarka | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

"Srebrny młotek" to tytuł pierwszego tomu trylogii pod wspólnym tytułem "Córka wikingów". Norwegia wiek XI. Czyli trochę wcześniej niż toczy się akcja niezapomnianej "Krystyny córki Lavransa". Vera Henriksen w widoczny sposób nawiązuje do tej książki. Sposób narracji, tytuły poszczególnych rozdziałów w sposób nieodparty nasuwają skojarzenie z książką Undset. Tu też bohaterką jest kobieta, którą poznajemy jako młodą dziewczynę i jej życie. Ale najważniejsze jest, że autorka przedstawia ludzi w chwili wielkiej przemiany. Przyczyny tej przemiany są dwie. Wikingowie powoli przestają zajmować się łupieżczymi wyprawami, a zaczynają handlować i druga - ważniejsza - w Norwegii pojawia się chrześcijaństwo. Przywiązanie do dawnych zwyczajów, niezrozumienie nowej myśli, zmierzenie się z nakazami moralnymi tak kłócącymi się z dotychczasowym trybem życia - ta tematyka i fascynujący obraz życia w głębokim średniowieczu i w Skandynawii czyni książkę bardzo godną polecenia.

Znakomita powieść o miłości, nienawiści, niszczącej sile zemsty i dojrzewaniu do wybaczenia.

Terhen | 2013-11-26
Przeczytana: 01 października 2013

Porywająca książka, przenosząca nas w czasy upadku wiary w mitologicznych bogów, a wprowadzaniu chrześcijaństwa na tereny Skandynawii. Obleczona delikatnym zarysem historycznym, pomaga zrozumieć w jaki sposób ludzie, w tamtych czasach, rozumieli narzucaną przez króla wiarę. Główna bohaterka, Sygryda, musi zmierzyć się z nową rzeczywistością.
Książka godna polecenia, gdzie oprócz zarysu historycznego, znajdziemy miłość, zdradę, ból, bezradność, czyli to wszystko co, tak odległe, może wciąż być zrozumiałe w dzisiejszych czasach. Zmuszająca do refleksji powieść, jest dla tych, którzy chcą poznać niezwykły świat Skandynawii w XI wieku.

Vaco | 2014-09-27

"Córka wikingów" to opowieść o dziewczynie, która dorasta do miłości, przebaczenia, wreszcie do wiary, w trudnych i brutalnych czasach. Z początku może się wydawać, że dominujący jest wątek romantyczny, ale z czasem saga porusza coraz bardziej złożone problemy. Bohaterka zmienia się pod wpływem różnych życiowych doświadczeń szukając własnej drogi do szczęścia i próbując odnaleźć się w otaczającym ją męskim świecie Wikingów. Ciekawa historia, pełna prawd życiowych, aktualnych również dziś, przedstawiona bez zbędnego melodramatu.

Zapiskispodpoduszki | 2015-05-24
Przeczytana: 04 maja 2015

Młoda Sygryda, ledwie piętnastoletnia, zostaje wydana za mąż za Olve syna Grjotgarda (Ølve Grotgardsson), pana w Egge (północny Trondelag), w którego żyłach płynie krew jarlów z Lade. Olve choć dużo starszy od Sygrydy, okazuje się, ku zaskoczeniu i radość dziewczyny, być człowiekiem mądrym, cierpliwym i wyrozumiałym. I prawdziwie kocha swoją młodą żonę. Ona uczy się być panią dworu, zarządzać gospodarstwem i domem, a także jak być dorosłą kobietą i żoną możnego pana i jak kochać. On musi zmierzyć się ze swoimi wątpliwościami i słabościami, z narzucaną przez tradycję rolą, jaką winien odgrywać. Oboje stają wobec wyzwań, jakie niosą ze sobą nowe czasy i nowa wiara, rozprzestrzeniająca się po Norwegii.

"Życie nie jest piękne - Sygryda mówiła powoli, oglądając swoje paznokcie. - Człowiek musi być albo głuchy i ślepy na to, co dzieje się dookoła, albo nauczyć się żyć z tym wszystkim."

"Srebrny młotek" jest debiutem Henriksen, wydanym w 1961 roku przez norweskie wydawnictwo Aschehoug....

EmaxDomina | 2013-10-03
Na półkach: Skandynawskie, Przeczytane
Przeczytana: październik 2002

Historia życia Sygrydy wikingowskiej córki i żony na historycznym tle wprowadzania do Norwegii chrześcijaństwa. O 300 stron za długa,mocno irytująca, babska literatura menstruacyjna - wszyskie trzy tomy podobne

Rara_Avis | 2015-11-28

Pierwszy tomik sagi o Wikingach...nie powalił mnie tak jak podobna saga Cherezińskiej...Tu niby jest też i dużo opisów codziennego życia,zwyczajów,wątpliwości bohaterów czy przyjąć chrześcijaństwo ....jest miłość,tęsknota,smutek,łzy,...i jest też radość i siła....Wiem nie powinnam porównywać...ale z przykrością stwierdzam że ta seria mnie nie porwała...przeczytam,ale nie połknę jak zwykle....Czy polecam? Tak to piękna opowieść....o zwykłych ludziach w niezwykłych okolicznościach.

Natala | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Bardzo słaba książka. Nie polecam. Spodziewałam się czegoś podobnego do serialu Wikingowie. Srodze się zawiodłam. Książka bez ładu i składu. Nawet nie nazwałabym tego romansidłem, bo bardzo słabo opisane są uczucia. Potencjał jest ale zupełnie niewykorzystany.

panizy | 2015-08-04

Zdecydowanie nie polecam. Jeśli ktoś lubi klimaty średniowiecznej Skandynawii o wiele bardziej polecam - Osadników z Catanu.