Godziny

Wydawnictwo: Rebis
The Hours
9788380620995
isobel

Bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award. "Godziny" to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Michael Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek – Clarissy Vaughan i Laury Brown – splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu...

Bestseller, który zdobył w 1999 roku Nagrodę Pulitzera i PEN/Faulkner Award.

"Godziny" to głęboko poruszająca, przepełniona namiętnościami powieść inspirowana życiem i twórczością Virginii Woolf. Michael Cunningham umieścił jej akcję na przemian w różnych okresach XX wieku. Losy dwóch głównych bohaterek – Clarissy Vaughan i Laury Brown – splata z wątkami zaczerpniętymi z życiorysu pisarki.

Clarissa, mieszkanka współczesnego Nowego Jorku, nazwana przez mężczyznę, którego kocha, panią Dalloway, jest wydawcą. Laura – gospodynią domową uwięzioną w dusznym, beznamiętnym małżeństwie. Obie szamoczą się między pragnieniem miłości a wpojonymi zasadami, między nadzieją a rozpaczą. Próbują odnaleźć radość życia na przekór temu, czego oczekują od nich przyjaciele, kochankowie, rodzina.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2016

źródło okładki: https://www.rebis.com.pl/pl/book-godziny-michael-c...»

Natalia | 2017-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 01 października 2017

"Lecz czy jeden dzień z życia zwykłej kobiety może być wystarczająco dobrym tematem powieści?"

Jak widać może. "Godziny" przedstawiają historię trzech kobiet, żyjących w różnych latach na przestrzeni XX wieku. Wszystkie łączy bunt, utracone nadzieje, żal i tęsknoty oraz powieść Virginii Woolf " Pani Dalloway". Czytając poznajemy uczucia, które towarzyszą tej angielskiej pisarce w ostatnich godzinach jej życia, a także Laurze Brown (tylko na pozór szczęśliwej żonie i matce) i Clarissie (wydawcy z Nowego Jorku)

Kilka lat temu obejrzałam ekranizację, która nie ukrywam zachęciła mnie do przeczytania książki. Miałam wtedy zły dzień a film jeszcze bardziej podkręcił mój nostalgiczny nastrój. Polecam zapoznać się z tą powieścią i wyciągnąć swoje wnioski. Myślę, że za jakiś czas do niej wrócę i odkryję coś nowego, co teraz uszło mojej uwadze.

Wkp | 2016-12-02

GODZINY, DNI, TYGODNIE, LATA

Ta powieść Cunninghama jest dziełem tak wielkim, jak prostym. Przepięknie lirycznym opisem codzienności rozbitej na bohaterki, którym przyszło żyć w różnych latach XX i XXI wieku. Bohaterki zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale za każdym razem krwiste i fascynujące. Ludzkie.

Trzy płaszczyzny czasowe. Trzy bohaterki. Trzy różnie toczące się losy. Ale wspólne problemy i dzieło, które staje się ważne dla każdej z nich. W 1923 roku pisarka Virginia Woolf pracuje nad swoją powieścią „Pani Dalloway”, ale to najmniejszy problem, z którym musi się zmagać. Choroba psychiczna doprowadza ją na krawędź… W roku 1949 żona weterana wojennego, pani Brown, przygotowując przyjęcie urodzinowe dla męża, zaczytuje się „Panią Dalloway”. Podobnie dzieje się w roku 2001, kiedy to biseksualna Clarissa Vaughan szykuje dla swojego byłego kochanka Richarda, który obecnie umiera na AIDS, przyjęcie z okazji otrzymanej nagrody poetyckiej. Pozornie w ich życiu nie dzieje się nic,...

Jenny_89 | 2011-03-06
Przeczytana: marzec 2011

Moim zdaniem książka jest tak samo genialna jak film, który jest wierną adaptacją powieści. Nie będę się tutaj rozpisywać nad jej zaletami, ale zastanawia mnie jedna rzecz - homoseksualizm. W książce prawie każda osoba jest homoseksualistą lub ma ku temu wyraźne skłonności. Nie mam oczywiście nic do homoseksualistów ale w książce jest to tak uwypuklone, że aż nienaturalne. Np. postać Clarissy - jest lesbijką, jej córka również przejawia ku temu skłonności, jej były mąż jest gejem, jej przyjaciel również itd. Ale może to ja do końca czegoś nie zrozumiałam... Mimo to bardzo mi się podobała, a czytając ją wyciszałam się - sprawiły to przepiękne opisy autora... Naprawdę polecam!

Koralina | 2015-11-24
Na półkach: Przeczytane, Pulitzer
Przeczytana: 23 listopada 2015

„Ale i tak pozostają godziny, prawda? Jedna, po niej druga, przechodzisz przez tę pierwszą, a zaraz, o Boże, jest następna.”

W tematykę powieści Michaela Cunninghama „Godziny”, inspirowanej utworem „Pani Dalloway” Virginii Woolf, wielkimi literami wpisany został motyw codziennego życia oraz związany z nim ból istnienia objawiający się wielką (nad)wrażliwością, brakiem zrozumienia, samotnością wśród ludzi oraz nieustannie, mocniej lub słabiej, pulsującym wewnętrznym niepokojem.

Losy i przeżycia trzech bohaterek, Clarissy Vaughan, Laury Brown i Virginii Woolf, żyjących w różnych okresach XX wieku, uświadamiają nam, iż człowiek to niezwykle skomplikowana istota - ciągle szamocząca się pomiędzy tym, co należy robić, by podołać oczekiwaniom innych, a tym, czego sama pragnie i o czym w skrytości marzy…

Lektura stawia wiele pytań o szeroko rozumianą wolność jednostki uwikłanej w rozmaite zobowiązania, zasady, pragnienia – odpowiedzi zaś musimy szukać sami…

A godziny mijają - jedna...

Ania | 2015-06-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Żałuję, że nie czytałam jeszcze "Pani Dalloway", być może "Godziny" byłyby dla mnie bardziej zrozumiałe.
Książka dotyka zwykłych, przyziemnych spraw, codzienności i przemijających godzin. Trzy bohaterki, żyjące w różnych czasach połączone "Panią Dalloway", rozdarte wewnętrznie, przepełnione lękiem i obawami.
Książka nie zrobiła na mnie szczególnego wrażenia, nie odnalazłam w niej głębi, a tym bardziej namiętności. Nie jestem nią rozczarowana, ale czuję wielki niedosyt.

Katarzyna Bartnicka | 2016-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2016

Wirginia Woolf włożyła kamień do kieszeni i brnęła w głąb rzeki, ale zanim utonęła napisała powieść “Pani Dalloway” i ta książka jest osnową, wokół której toczą się losy bohaterek “Godzin”. Mamy tu trzy kobiety: Wirginię, Laurę i Clarissę. Jest to przepiękna opowieść o kobietach, o trudnych miłościach i wątpliwościach tak intensywnych, że chwilami doprowadzają do szaleństwa. Autor jednak oszczędza nam w swej powieści gwałtownych zwrotów przyprawiających o zawał, bo narracja jest tu prowadzona w sposób leniwy, a może nawet senny. Cunningham niemalże z proustowską troskliwością o szczegóły nie pomija żadnego detalu, który w danej chwili dotyczy tych kobiet, tworząc w ten sposób prawie sielski obrazek, a mimo to wprowadza czytelnika w taki trans, że czyta się tę powieść z mocno bijącym sercem. Podobnie jak w powieści “Pani Dalloway” autor pokazuje nam jedynie po jednym dniu każdej bohaterek, godzina po godzinie; myśl po myśli. I chociaż tak właściwie nic się nie dzieje, bo...

Wioleta Sadowska | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

„Ale i tak pozostają godziny, prawda? Jedna, po niej druga, przechodzisz przez tę pierwszą, a zaraz o Boże, jest następna”

Michael Cunningham to amerykański pisarz, który najbardziej polskim czytelnikom kojarzony jest właśnie z ww. powieścią. „Godziny” to książka, która powstała w 1998 r. Jest trzecią w dorobku autora.. Powieść ta uznawana jest za jego najlepsze dzieło, o czym świadczy wiele nagród m.in. nagroda Pulitzera.

„Godziny” to opowieść o jednym dniu z życia trzech kobiet, żyjących w różnych czasach.

W roku 1923 Virginia Woolf rozpoczyna pracę nad książką życia „Panią Dalloway”. Mieszka na przedmieściach Londynu wraz z mężem, którego nie kocha. Przebyta choroba psychiczna nadal odciska swoje piętno. Virginia nie czuję się szczęśliwa. Wie, że nie tak miało wyglądać jej życie. Uzmysławia sobie swoje skłonności homoseksualne. Wszystko to powoduje, że pisarka postanawia odebrać sobie życie.

Rok 1949 Laura Brown, matka małego synka Richiego, nosząca w sobie drugie dziecko,...

neta | 2013-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2009
Przeczytana: 16 lutego 2009

Z pozoru prosta opowieść.
Proste, codzienne czynności: wstawanie, dyspozycje dla służby, śniadanie dla męża, opieka nad chorym przyjacielem.
Pod cienką warstwą codziennej krzątaniny znajdujemy narastające obawy, niedostosowanie, uciekanie przed prawdą.
Michael Cunningham swoją powieścią skłania czytelnika do refleksji i zmusza do myślenia nad własnymi wyborami. Trzyma tak mocno, że trudno przewrócić ostatnią stronę, a po zamknięciu lektury zająć myśli czymkolwiek innym.
W rezultacie trzeba powiedzieć, że czas spędzony z "Godzinami", to bardzo dobry czas! Polecam!

vivien | 2011-12-03

Wszystkie ranią, ostatnia zabija.

Trzy kobiety, trzy zupełnie różne rzeczywistości. 1923 - Virginia Woolf dusi się na przedmieściach Londynu. 1949 - Los Angeles; nieidealna Laura przy asyście idealnego synka, piecze urodzinowy tort dla idealnego męża. Koniec XX wieku - Clarissa, pracująca w nowojorskim wydawnictwie, urządza przyjęcie dla chorego przyjaciela, który otrzymał nagrodę literacką. Czy coś je łączy? Tak, łączy je "Pani Dalloway". Virginia właśnie zaczyna ją pisać ("Pani Dalloway powiedziała coś - lecz co? - i sama kupiła kwiaty"), Laura ją czyta ("Wyobraża sobie Virginię Woolf, czystą, niezrównoważoną, pokonaną przez niemożliwe do spełnienia żądania stawiane przez życie i sztukę; wyobraża ją sobie wchodząca do rzeki z kamieniem w kieszeni"), Clarissa, dzieląca z panią Dalloway imię i nazywana tak przez ów przyjaciela-literata, wydaje się dzielić z nią również sposób myślenia i postawę życiową. Jednak te trzy historie, mające ze sobą tyle wspólnego, różni rzecz zasadnicza...

kasandra_85 | 2011-10-26
Przeczytana: październik 2011

Książki są ważne, ale ludzie są ważniejsi

Któż z nas nie zna Roszpunki i jej dylematów z włosami? Kto nie wzdychał i nie wylewał łez na myśl o miłości Pięknej i Bestii? Kto do dziś wspomina czarującą urodę Królewny Śnieżki? A gdyby tak opowiedzieć te dobrze nam znane historie raz jeszcze… Pokusił się o to jeden z najpopularniejszych pisarzy amerykańskich, Michael Cunningham, który tchnął w ukochane historie nowe życie.

Po Targach Książki w Krakowie

Krakowskie Targi Książki to jedno z największych wydarzeń tego rodzaju, jakie odbywają się w Polsce. Kto nigdy na nich nie był, ten nie wie, jakim harmidrem potrafią wypełnić targowe hale ludzie zazwyczaj cisi, bo zatopieni w lekturze – w tych rolach wydawcy i czytelnicy. Przy stoiskach, między nimi, na spotkaniach, w stołówce i szatni dyskutowano – sprawdziliśmy – o książkach.