Poza winą i karą Próby przełamania podjęte przez złamanego

Wydawnictwo: Homini
historyczna

Jean Améry napisał cykl esejów zatytułowany Poza zbrodnią i karą w dwie dekady po uwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Bergen-Belsen. Przedstawia tutaj skrajny przypadek, jakim są funkcjonowanie intelektulisty w obozie oraz tortury. Człowiek intelektu, powiada Améry, przywykł podawać w wątpliwość istnienie władzy, w obozie jednak brakuje ku temu jakichkolwiek przesłanek: W potwornym i nieprzezwyc

macierzanka | 2012-03-10
Przeczytana: 10 marca 2012

Słowem wprowadzenia powiem, że pomimo tego, iż wpadłam na tę książkę nie do końca przypadkiem, ponieważ jest ona związana z obszarem moich studiów, to była ona wręcz ogromnym odkryciem, ponieważ Amery wykazał się umiejętnością bezkompromisowego, odważnego dotykania samej istoty problemów oscylujących wokół jądra ciemności - Zła, czym wprawiał mnie w zdumienie i zachwyt. Do tej książki i jej Autora doprowadził mnie prof. Zygmunt Bauman, który w swoim wywiadzie, udzielonym jednemu z poczytnych dzienników, w kontekście rozmyślań w obszarze bezpieczeństwa jednostki i społeczeństwa wspominał postać Jean’a Améry.

Dla pełnego zrozumienia książki konieczna staje się odpowiedź na kluczowe pytanie: Kim był Jean Améry?

Irene Heidelberger-Leonard autorka biografii Améry’ego zatytułowanej „Filozof z Auschwitz” określa go, jako jedną z najbardziej wpływowych postaci, jakie przeżyły Holokaust, wyróżnia go również jako czołowego prowokacyjnego pisarza i jednego ze znaczących myślicieli XX w....

sylabo | 2016-06-03
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Zbiór zawiera kilka esejów zmarłego śmiercią samobójczą Jeana Améryego w 1978 roku, Austriaka, który po doświadczeniach ludobójstwa na Żydach przybrał francuskobrzmiące nazwisko. Na szczególną uwagę czytelnika zasługuje esej „O przymusie i niemożności bycia Żydem”, w którym pisarz wykłada sedno własnego doświadczenia. I choć nie wierzył w Boga Izraela, mało wiedział o żydowskiej kulturze, został wcielony w szeregi tych, którzy mieli przestać istnieć. Śmiertelnie zagrożony, realizuje się jako zrewoltowany Żyd, który nie może stać z boku i patrzeć beznamiętnie. Wstępuje do partyzantki, następnie aresztowany, zostaje poddany okrutnym torturom. Zdaje się mówić, iż nie istnieje pojęcie abstrakcyjnego człowieczeństwa, zawsze jest się kimś z określonego miejsca w przeszłości. Nie ma znaczenia czy się w niej żyje, nie ma znaczenia czy się ją akceptuje, ona przenika człowieka bardziej niż by on tego oczekiwał. I kiedy widzisz tatuaż na lewym przedramieniu, znaczy on...

Agata | 2010-09-06

To, co poruszyło mnie najbardziej podczas lektury tej książki, to bezkompromisowy, agresywny wręcz język autora. Amery oskarża, jego wyznania pełne są goryczy, jaką pozostawiła po sobie trauma, domaga się jasnego okreslenia tego, kto jest katem a kto ofiarą! Nie przebacza i krytykuje tych, którzy próbuja przebaczać w imieniu ofiar nazistowskiego terroru. "Poza wina i karą" to jedno z najważniejszych świadectw Zagłady.

wojni | 2010-02-03

Polecam osobom zainteresowanym tematyką Holocaustu