Nielubiana

Eine unbeliebte Frau
9788380081987
Anna Urban, Miłosz Urban
Sophie

Pierwszy, dotąd niepublikowany tom serii z parą sympatycznych śledczych. W sierpniowy niedzielny poranek policja znajduje zwłoki prokuratora. Na miejsce przybywa komisarz Oliver von Bodenstein i jego nowa współpracowniczka, Pia Kirchhoff, by już po godzinie udać się na miejsce znalezienia kolejnych zwłok. U stóp wieży Atzelberg w Kelkheim leży kobieta. Początkowo funkcjonariusze nie wiążą ze...

Pierwszy, dotąd niepublikowany tom serii z parą sympatycznych śledczych.

W sierpniowy niedzielny poranek policja znajduje zwłoki prokuratora. Na miejsce przybywa komisarz Oliver von Bodenstein i jego nowa współpracowniczka, Pia Kirchhoff, by już po godzinie udać się na miejsce znalezienia kolejnych zwłok. U stóp wieży Atzelberg w Kelkheim leży kobieta. Początkowo funkcjonariusze nie wiążą ze sobą obu spraw, lecz wkrótce wychodzą na jaw pewne niepokojące fakty. Śledztwo doprowadza policję do luksusowej stadniny koni na obrzeżach Kelkheim, a kolejne pikantne wątki z życia ofiar sprawią, że śledztwo nie oszczędzi rodzin, znajomych, ważnych akcjonariuszy i biznesmenów oraz ich zazdrosnych żon.

źródło opisu: Katalog wydawnictwa

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Początki Bodenstein i Kirchhoff

Pierwszy trup to bez wątpliwości znany prokurator. Drugi jest bezimienną kobietą. Dla Pii Kirchhoff to w sumie bez znaczenia – praca to praca. Nawet w niedzielny, sierpniowy poranek. Co prawda musi zostawić swoje ukochane konie i rozpocząć kolejne śledztwo, ale w sumie to nawet to lubi. Podobnie zresztą jak i jej szef, Oliver von Bodenstein. On właśnie wsadził swoja żonę do samolotu, który wywiezie ją znów w nieznane, więc robota dobrze mu zrobi – nie musi tęsknić aż tak bardzo. Ta dwójka jednak nawet nie podejrzewa, że oto zaczyna się przed nimi śledztwo, które ich stosunek do pracy wystawi na lekką próbę.

Po pierwsze okazuje się, że prokurator popełnił samobójstwo – klasycznie strzelając sobie w łeb. To trochę do niego niepodobne. Kobieta, znaleziona u stóp wieży widokowej, też zdaje się być ofiarą własnego umysłu. Jednak już pierwsze oględziny miejsca „wypadku” udowadniają, że jednak sama ze sobą nie skończyła. Ba – nie wiadomo czy w ogóle zginęła w tym miejscu. Śledztwo ma więc zadatki na nieco bardziej skomplikowane, niż to się zapowiadało. Jak bardzo wszystko się zagmatwa, dowiedzą się ci, którzy po książkę sięgną.

A warto. Neuhaus bowiem pisać potrafi. I to pisać nieźle. Na dodatek porusza w swych książkach tematy trudne, skomplikowane i ogólnie „tabu”. Jednak tym razem jest inaczej. Spieszę uspokoić – bynajmniej nie gorzej. Neuhaus bowiem „Nielubianą” rozpoczyna cykl z Bodensteinem i Kirchhoff w roli głównej. Tak, tak – dopiero ją u nas wydali… Jednak chodzi nie o to, że to tom pierwszy, a o to, że to tom, w którym wątek kryminalny jest najważniejszy. I to w takiej bardzo klasycznej formie. Mamy więc zbrodnię, motyw i karę. Wątki poboczne są, ale niezbyt nachalne. Całość więc nie elektryzuje, ale ciekawi i wciąga. Czy pozostawia po sobie wrażenie? Na pewno nie takie jak kolejne książki tej autorki. Jednak, co podkreślam z mocą, to naprawdę porządny kryminał.

I jako taki z pewnością trafi w gusta tych, którzy kryminały lubią. Nie wiem jednak, czy trafi do wielbicieli Neuhaus, czy może będzie uważany za „lekko” odstający od innych. Jeśli to drugie – to się nie zdziwię. Tak czy owak, jeśli chcecie poczytać fajną książkę, dobry kryminał i delikatnie zanurzyć się w świat kreowany przez Neuhaus – nie wahajcie się i biegnijcie na zakupy. Jest dobrze.

Bartek `barneej` Szpojda

Roman Dłużniewski | 2017-10-01
Przeczytana: 01 października 2017

Bardzo lubię tak skonstruowane powieści. Zagadkowa zbrodnia, mnóstwo podejrzanych. I żmudne, sumiennie prowadzone dochodzenie. Para policjantów prowadzących sprawę to normalni ludzie. Bez nadzwyczajnych uzdolnień, bez ponadnaturalnej siły. Zwykli ludzie, którzy rzetelnie traktują swoją pracę.
Do samego końca mają wątpliwości, kto tak naprawdę jest sprawcą.
Oliver i Pia. Polubiłem ich i z chęcią sięgnę po kolejne książki pani Nele.
Szczerze polecam.

allison | 2016-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2016

„Nielubiana” to kryminał, który spełnia wszystkie założenia gatunku – akcja płynie szybko i często się zmienia (co nieustannie trzyma w napięciu), bohaterowie są wyraziści i skrywają liczne tajemnice, które stopniowo wychodzą na jaw, nieraz każąc czytelnikowi zmieniać ocenę postaci i domysły na temat mordercy, zakończenie zaskakuje i daje sporo do myślenia na temat prawa do zemsty.
Jakby tego było mało, dwie pozornie niepowiązane ze sobą śmierci szybko okazują się elementami tej samej intrygi. Jakiej? Przede wszystkim spiętrzonej i niesamowicie pogmatwanej, co spędza sen z powiek sympatycznej parze detektywów, a czytelnikowi podnosi adrenalinę.
Kilka razy, gdy wydaje się, że zagadka została rozwiązana, okazuje się, że autor wywiódł w pole i śledczych, i odbiorców.
Cenię takie kryminały, nawet jeśli po przeczytaniu, dochodzę do wniosku, że żaden ze mnie detektyw. To chyba jedyna sytuacja, gdy lubię być wystrychnięta na dudka:).

„Nielubiana” to jednak nie tylko bardzo dobrze...

Strega | 2016-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Pierwsze spotkanie komisarza Olivera von Bodenstein i Pii Kirchhoff wypada bardzo obiecująco. Szkoda tylko, że czytelnicy najpierw dostali tomy późniejsze, a dopiero teraz pierwszy. Nele Neuhaus bowiem oprócz wątku kryminalnego wprowadza również obyczajowego, w związku z czym czytając "Nielubianą" doskonale wiemy, jak potoczyło się prywane życie bohaterów książki.
Co do samej książki i jej walorów uważam, iż autorka buduje wątek kryminalne w interesujący sposób. Nie ma w książce fragmentów, które byłyby zbędne. Czytało mi się z dużą przyjemnością.

Stworek_vel_Oka | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Z przykrością stwierdzam, że skończyłam „Nielubianą”. Przykro mi wyłącznie z tego powodu, że na kolejną książkę autorki będę musiała czekać, a jak wiadomo nie od dziś zapadłam na nieuleczalną neuhausowatość i odcięcie mnie od jej książek na dłużej ma wiele skutków ubocznych ( na przykład wielogodzinna namolność w poszukiwaniu informacji, kiedy to w Polsce ukaże się tom kolejny, czy też pożeranie dużej ilości Gorzkiej Czekolady, bo przecież „czytanie nie tuczy” 😉 ). Ale to tak na marginesie.
Zadaję sobie pytanie, czy „Nielubianą” da się lubić? Czy gdybym zaczynała czytać od debiutu, to bym do autorki zapałała sympatią?

Nele Neuhaus zaczyna grubo, serwując trupy i mnóstwo koni od pierwszych stron powieści. Pod Taunusem plaga samobójców. Pierw ceniony prokurator strzela sobie w głowę, a chwilę później młoda kobieta, niczym Kopciuszek bo z jednym butem, zostaje znaleziona przy wieży widokowej. Na miejsce przybywa Oliver van Bodenstein, który dopiero co pożegnał się z żoną (którą praca...

książek: 2059
jamczyk | 2017-01-05
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Śmierć młodej kobiety powoduje tąpnięcie w kręgach biznesowych i hodowców koni w okolicach Frankfurtu. Niemiecka autorka ciekawie ukazuje tło społeczne, gmatwa, zapętla wątki i motywy zbrodni, stwarza bardzo realne postacie głównych bohaterów,
rozpoczynając, tą książką nowy cykl kryminalny.

emindflow | 2016-05-15
Przeczytana: 15 maja 2016

Z niezrozumiałych dla mnie powodów pierwsza część kryminalnego cyklu Nele Neuhaus do rąk polskich czytelników trafiła jako ostatnia.
Ale nic to, lepiej późno niż wcale, zwłaszcza, że „Nielubiana” okazała się jedną z najlepszych części. Z całą pewnością właśnie w tej powieści autorka główny akcent kładzie na wątku kryminalnym, pozostawiając tym razem warstwę społeczno-obyczajową w tle.
Wreszcie jest możliwość poznania od samego początku pary głównych bohaterów.
Fabuła wciąga od samego początku, a intryga gmatwa się z każdą stroną coraz bardziej. Pozornie niezwiązana z sobą śmierć dwóch osób dla policji okazuje się otwarciem prawdziwej puszki Pandory. W trakcie śledztwa wyłaniają się niewykryte zbrodnie sprzed lat, przestępstwa finansowe, przemyt ludzi i narkotyków i cała masa ciemnych sprawek, w które uwikłana jest społeczność małego, spokojnego miasteczka. Pojawia się mnóstwo tropów i podejrzeń, a i tak do samego końca trzeba czekać na rozwiązanie zagadki.
Niezmiennie pozostaję...

Miłka Kołakowska | 2016-05-22
Przeczytana: 20 maja 2016

Kolejnym niemieckim kryminałem udowadniam, że zagościłam u naszych sąsiadów na dobre. Proza Nele Neuhaus, którą wcześniej poznałam dzięki lekturze pozycji „Śnieżka musi umrzeć”, błyszczy szczegółowością i barwnie opisanym tłem obyczajowym. Zachwycona poprzednią książką, szybko zabrałam się za lekturę pierwszego tomu serii. „Nielubiana”, choć utrzymana w zupełnie innym klimacie, potwierdza, że kreacje bohaterów są kartą przetargową autorki i to dzięki nim w powieści dominuje niezwykle tajemniczy nastrój.

Niedługo czytelnik musi czekać na rozpoczęcie kryminalnej odsłony książki. Komisarz Oliver von Bodenstein wraz z nową współpracownicą Pią Kirchhoff po szybkich oględzinach odnalezionych zwłok prokuratora, udają się na miejsce znalezienia kolejnego ciała, tym razem młodej kobiety. Wydarzenia zdają się być niepowiązane, lecz odkrywane fakty szybko łączą sprawy w jedno długie i skomplikowane śledztwo. Prowadzący sprawę szybko docierają do znanej stadniny koni na przedmieściach...

Monika | 2016-08-16
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Kobieta fatalna. Piękna,zgrabna łamiąca męskie serca. Faceci jedzą jej z rąk a ona to wykorzystuje. I czerpie niemało fundusze. Posuwa się do szantażu nagrywając zbliżenia z żonatymi i tymi którym zależy na nieposzlakowanej opinii. Uprawia swój proceder bezkarnie bo dla niej nie liczy się nic. Tylko kasa jest ważna. Jednak będzie chwila że przeliczy się i swój błąd przypłaci życiem. Kto ją zamordował? Sfrustrowany mąż zazdrosny kochanek a może jedna z nienawidzących jej żon? Sprawa będzie trudna powiazana z ciemnymi interesami. I to ją niebieccy funkcjonariusze będą musieli rozwiązać. Niezły kryminał.

W przypadku niemieckich autorów kryminałów nie spodziewam się, że mnie szczególnie oczarują ciekawym sposobem narracji, wbiją w podłogę rozpisując zagadkę kryminalną, ale na pewno są ci gorsi, do których nigdy nie wracam, jak i ci, w których znajduję motyw by sięgnąć po kolejną pozycję.
"Nielubiana" to dobry kryminał, gdzie sekcja 11 pod dowództwem Oliviera von Bodensteina prowadzi klarowne śledztwo. Systematyczne poszukiwania mordercy wyróżniają tu postać dowodzącego i jednej z nowo przydzielonej do tej sekcji, Pii Kirchhoff. Dla niej to powrót do policji po siedmiu latach przerwy, dla niego to możliwość poznania pomocnej i ściśle z nim współpracującej policjantki. Tworzy się duet, o którym dowiadujemy się najwięcej. Narracja uzasadnia, w sposób nienachalny, pewne fakty z ich życia. Jednak ekspozycja tych dwoje jest tak silna, że reszta załogi tonie w odmętach pracy typowo papierkowej i są jak szablony dostarczające wyniki z sekcji, sprawdzający poszlaki w sprawie samochodu czy...

lexis | 2018-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2018

Przygodę z kryminałami Nele Neuhaus rozpoczęłam od świetnej powieści "Śnieżka musi umrzeć". I choć bardzo chciałam przeczytać kolejne tomy opowieści o sympatycznej parze policjantów Pii Kirchhoff i Oliverze von Bodenstein, postanowiłam poczekać na wydanie pierwszej części cyklu, a następnie zapoznawać się z nimi w chronologicznej kolejności.

"Nielubiana" jest, niestety, od "Śnieżki..." nieco słabsza, choć z racji tego że to dopiero początek, można autorce wybaczyć pewne niedociągnięcia. Cóż, nawet pierwsze dwa tomy cyklu o Harrym Hole niezrównanego Jo Nesbo nie budzą zachwytu wielu czytelników.

Akcja "Nielubianej" koncentruje się wokół tajemniczej śmierci młodej, atrakcyjnej trenerki koni. W czasie żmudnego śledztwa wychodzi na jaw wiele okoliczności związanych z funkcjonowaniem stadniny, w której pracowała i całej siatki mniej bądź bardziej legalnych interesów, w których brali udział związani z nią ludzie. Atmosfera gęstnieje coraz bardziej, w grę wchodzą coraz większe...