Zapiski nosorożca

literatura podróżnicza
Sine Qua Non
2014-11-05
2014-11-05

Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 1 (49) / 2024 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 6 (48) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 5 (47) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski
NOISE MAGAZINE... Łukasz Dunaj, Łukas...
Okładka książki NOISE MAGAZINE nr 4 (46) / 2023 Łukasz Dunaj, Łukasz Orbitowski, Redakcja NOISE MAGAZINE, Piotr Weltrowski, Mateusz Żyła

Wśród dzikich legend

Fajne legendy i podania, dzień za dniem w podróży mało emocjonalnie.

Fajne legendy i podania, dzień za dniem w podróży mało emocjonalnie.

Zachciało mi się czegoś innego i tak trafiła mi w ręce ta książka. Powiem Wam że bardzo dobrze się zadziało,bo książka jest bardzo nietypową lekturą. Republika Południowej Afryki,dzikość przyrody ,ruchliwe ulice wielkich miast i bezdroża w głębi kraju,oraz autor - turysta. Przedstawienie turystycznej rzeczywistości przeplatana brawurowo afrykańskimi mitami i legendami. Opowieść o jednym z najbardziej fascynujących krajów świata do tego szczere wyznania pisarza okazała się bardzo dobrze spędzonym czasem... Czarny Ląd jaki nie znacie😍

Zacznę od tego , że lubię twórczość Łukasza Orbitowskiego i wiem , że jej tematem na pewno nie są podróże . Sięgnęłam więc po ten tytuł z dużym zainteresowaniem.
Autor opisuje swoją podróż do Republiki Południowej Afryki . Cel pikny i godny pozazdroszczenia . Też chciałabym zobaczyć florę i faunę z tego zakątka świata .
Wielgachny plus za opisy parków narodowych (ich mieszkańców, warunków noclegowych i ogólnych wrażeń)i przeplatanie tej reportersko - dziennikarsko - pamiętnikarskiej opowieści legendami z RPA.
Minus - za język ( początek książki ) , nie wiem czy te płytkie wulgaryzmy miały zbliżyć autora do "zwykłego " czytelnika , czy też miały zachęcić do dalszej lektury . Najważniejsze , że metoda ta została porzucona na dalszych stronach .

Wielgachny plus za opisy parków narodowych (ich...

Idealny przykład, dlaczego lepiej czytać książki podróżników, niż turystów.

Idealny przykład, dlaczego lepiej czytać książki podróżników, niż turystów.

Afryka oczami literata. Ładne zdanka, nic więcej.

Afryka oczami literata. Ładne zdanka, nic więcej.

Uwielbiam Orbitowskiego, ale uważam, że "Zapiski nosorożca" to jakaś pomyłka. Brakło mi w tej książce autora - jego humoru, podejścia do życia. Na okładce mogłoby się znaleźć nazwisko jakiegokolwiek innego autora i w życiu nie powiązałabym książki akurat z Orbitowskim.

Literacko niby nic jej nie mogę zarzucić, ale książka ta po prostu nie pasuje mi do Orbitowskiego. Czytając jego opowieść z podróży spodziewałam się sporego poczucia humoru i ewentualnie odrobiny "czarnego coacha", dostałam... Zwyczajną powieść. Trochę jestem rozczarowana.

Rozdziały z legendami lub opowieściami po prostu mnie urzekły. Tak różne od siebie, a jednocześnie inne od znanych nam historii, opisujące ludzi lub zwierzęta w nieoczekiwany sposób. ‎Jeśli zaś chodzi o dziennik z podróży, to oprócz szczerych obserwacji niewiele ma pozytywów. Autor przejechał kawałek RPA, odwiedził kilka parków narodowych, zobaczył typowe dla fauny afrykańskiej zwierzęta. Zjadł kilka smacznych potraw, docenił niskie ceny, napił się wina. Historia opowiedziana bez gawędziarskiego zacięcia, za to z wulgaryzmami w zaskakujących miejscach.
Podsumowując, można przeczytać, lecz nie należy nastawiać się na wzbogacenie wiedzy o Republice Południowej Afryki.

Sama nie wiem co sądzić o tej książce. Z jednej strony darzę Orbitowskiego miłością szczerą i bezgraniczną - zarówno za rewelacyjną prozę, jak i relacje z życia codziennego na blogu i facebooku. Z drugiej jednak - coś mi w tej książce nie pasowało. Afrykańskie mity - ogromny plus. Relacje Łukasza - zgrzyt.

"Zapiski nosorożca" to Orbitowski prywatnie. To spotkanie z nim przy piwie i słuchanie historii o podróży do RPA. Nie udaje, jest szczery, krytyczny wobec siebie, z dużą dozą humoru, ludzki. To zapiski, luźne notatki, luźne przemyślenia, nie reportaż i warto o tym pamiętać.
Siłą rzeczy nie Afryka, a właśnie autor, narrator historii znajduje się w jej centrum. Człowiek, który chce łyknąć jak najwięcej, zrozumieć, zgarnąć dla siebie żeby nie zapomnieć.

• Podróże
  • Afryka

Dodaj cytat z książki Zapiski nosorożca