Siła niższa

Cykl: Dożywocie (tom 2)
Wydawnictwo: Uroboros
dożywocie, fantasy
aspolski

Kontynuacja kultowego Dożywocia. Wymęczony codzienną rutyną, za to oswojony z niecodziennymi zjawiskami Konrad Romańczuk odkrywa, że nie jest jedynym posiadaczem anioła stróża, a dwie takie istoty pod jednym dachem to dopiero początek kłopotów.

źródło opisu: Uroboros, 2016

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Beata | 2017-05-21
Na półkach: Przeczytane, Najukochańsze
Przeczytana: 21 maja 2017

Równie genialna powieść jak "Dożywocie". Momentami śmiałam się do łez, czasami współczułam. Licho, Niebożątko, Turu, Wehrmachtowcy, nawet Zadkiel vel Dupkiel, no i oczywiście Krakers zawładnęli moim sercem i umysłem:) Kondziu musi poradzić sobie z problemami współistnienia wielogatunkowego zbioru mieszkańców nowego domu, a jeszcze dochodzi problem utrzymania i wyżywienia coraz bardziej żyrtej gromadki... A teges do degustacji...:) Niesamowita zabawa językiem... niekiedy musiałam pomyśleć, by odkryć dowcip słowny:)) Wiele zabawnych gagów językowych weszło do mojego języka. Polecam szczerze na poprawę humoru!

glodnawyobraznia | 2018-03-25
Przeczytana: 25 marca 2018

Cała recenzja tu: http://glodnawyobraznia.blogspot.com/2018/03/o-tym-jak-potworniasta-gromadka-z-sia.html

"Siła niższa" to drugi tom przygód Konrada Romańczuka i jego niezwykłych towarzyszy, czyli pisane kwiecistym stylem ironiczne urban fantasy autorstwa Marty Kisiel.

Po spłonięciu Lichotki potworniasta gromadka wprowadza się do nowego lokum w mieście. Rok po tym wydarzeniu nic nie wygląda tak, jak powinno: Krakers nie był w stanie przenieść się do obecnego domu i tylko wyje w rurach, nie wiadomo, co stało się z Puk, a Konrad dostaje rachunki do zapłacenia i uświadamia sobie, że nie starczy mu na nie pieniędzy. "Krótko mówiąc, Konrada Romańczuka dopadła codzienność. Dopadła, cisnęła na glebę i skopała po nerkach(s.14)." Do tego znienacka pojawia się Carmilla z ciążowym brzuchem szukając Szczęsnego, co kończy się zakwaterowaniem jej z resztą czeredki. Ponadto nieuważny literat zostaje wrobiony w opiekę nad aniołem Tsadkielem, który swoją upierdliwością, dokładnością i ciągłymi...

Urmurmina | 2017-02-11

Po pożarze Lichotki, Konrad Romańczuk z całym swoim dobytkiem dożywocia, przenosi się do miasta. Tutaj dowiaduje się, że nie jest jedynym człowiekiem, którego los obdarzył fantastycznymi stworzeniami. Poznaje Pawła, który również posiada swojego anioła stróża. Prosi Konrada o chwilowe zaopiekowanie się skrzydlatą istotą. Od tego momentu, siła niższa wkracza w progi domu Romańczuka i zaczynać całkowicie mu mieszać w życiu...

Nie mogłam doczekać się drugiej części "Dożywocia"! I w końcu dostałam "Siłę niższą" w swoje ręce - jestem nią zachwycona tak samo, jak pierwszym tomem. Humor Marty Kisiel niezmiennie mnie bawił i zachwycał, doskonale czytało się o nowych przygodach Konrada, jego dożywotniaków i innych lokatorach - Tura Brząszczyka, Tsadkiela i Carmilli. Spodobała mi się postać Tsadkiela, które idealnie dawała w kość reszcie bohaterów i dzięki temu wydarzenia w domu Romańczuka były na bardzo wciągające i zabawne. Jestem po prostu oczarowana "Siłą niższą", uwielbiam...

8_oclock | 2016-11-22
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 19 listopada 2016

Początkowo miałam wrażenie chaosu i zatęskniłam za "Dożywociem". Później moją uwagę przykuł Zadkiel i on moim zdaniem jest najbardziej interesującą postacią w tej książce. Scenki forum internetowego - kapitalne i niewymuszone. Nowy dom i cała menażeria bardzo sympatyczne ("ludzkie" okazały się nawet widma Wehrmachtu, po śmierci).
Warto przeczytać!

| 2016-12-19

Z Kisiel jak z Pratchettem, każdy widzi tylko to, co najłatwiej i na wierzchu, czyli humorek, wygłupy i dyrdymałki. Z Lichotki, jak z Ankh-Morpork, wystarczy brudu trochę zetrzeć, w bamboszki zajrzeć (ino nie wąchać, bo do końca nie wiadomo jak to z tymi aniołami bywa), i miło się zdziwić, że banialuki to jedno, ale cały podtekst to drugie, a bywa że i dość głęboki. Tym razem będzie łatwiej, bo warstwa cieńsza, nie da rady grabiami zgarniać cytatów do śmiechu, a nowa Lichotka jest trochę smutna, nostalgiczna i nikt nas nie gilga po piętach, tylko zaprasza do refleksji.

Bo ta Lichotka dorosła, dojrzała, wzbrania się jeszcze przed oczami szeroko otwartymi, zrozumieniem, że życie to nie tylko żarty, to także miłość bezgraniczna, obowiązki, akceptacja i wzięcie na siebie odpowiedzialność za wszystko i wszystkich. Lichotka doszła do punktu zwrotnego, gdy pora zostawić za sobą luz blues, a trochę się przewartościować i wskoczyć na nowy tor. Tylko nie każdemu na czas uda się...

Nina | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 24 października 2016

Powtórzę opinię z Dożywocia:
Pozycja typowo komediowa, typowo rozrywkowa ale nie głupiutka, nie takie tam sobie czytadło. Ubawiłam się jak norka, poczucie humoru Pani Marty jest niezwykle zgodne z moim, czasami czarne, często ironiczne, takie jak lubię. No i postaci - nie potrafię wybrać ulubionej ale skłaniam się ku Lichu, ten malutki anioł stróż podbił moje serce. A Krakers? Też niczego sobie :)
Polecam na jesienną chandrę - poprawa humoru gwarantowana :)
Autorka niezbyt zdecydowanie na końcu książki dodała, że to chyba koniec, że więcej nie będzie. Ale ja tak ładnie proszę - niech się jeszcze zadzieje :)

Wow, jestem pod wrażeniem. "Siła niższa" jest równie dobra jak "Dożywocie" a nawet ciut lepsza. Po końcówce poprzedniej części obawiałam się co z tego wszystkiego będzie. W końcu nowe lokum Konrada to nie Lichotka. Na szczęście jest ok. Duża dawka humoru, dużo nowych postaci (i starych) i podwójna dawka Aniołów Stróżów. Myślę, że mogę zaliczyć Martę Kisiel do moich ulubionych polskich autorek. Polecam !!!

"(...) A bamboszki to jest właśnie to, czego potrzeba światu, żeby stał się piękniejszy."

boziaczek | 2017-03-13

Jak miło jest spotkać się z jednymi z moich ulubionych bohaterów! Kontynuacja "Dożywocia" to świetna, niezwykle humorystyczna książka, od której ciężko się oderwać. Bardzo byłam ciekawa w jakie nowe tarapaty "wpakuje" lichotkowych mieszkańców autorka tym razem. Muszę przyznać, że p. Marta Kisiel ma niezwykle bujną wyobraźnię, ale przy tym wszystko składa sie w całość. Nieźle bawiłam się przy lekturze "Siły niższej". Teraz pora na Was!

Mey-Mey | 2017-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

Tę książkę (w parze z "Dożywociem") powinni przepisywać na receptę w czasie jesiennej chandry, zimowej melancholii, wiosennego przesilenia i letnich upałów. Polecam!

Inżynier_Przygody | 2018-04-08

Siła wyższa wcale nie musiała długo działać, abym w te pędy z entuzjazmem zakupił drugą część „Dożywocia” Pani Marty Kisiel, czyli „Siłę niższą”. Otrzymujemy w niej kontynuację historii Konrada Romańczuka, który wraz z dożywotnikami zamieszkał w nowym domu po nieszczęśliwym pożarze Lichotki. Czy czeka nas w takim razie powtórka z rozrywki?

Można powiedzieć, że i tak, i nie. Tak, gdyż „Siła niższa” to obyczajówka w fantastycznym stylu, pozbawiona większych fajerwerków. Ale w tej książce kryje się także niesamowita... siła, która bez wstępów ani grama wyjaśnień wtłacza nas w środek wątku, każe słuchać i jeszcze sprawia, że nam się to podoba!

Autorka używa wysublimowanego, niewulgarnego języka, niosącego wiele radości – stężenie słów na jednej kartce papieru przekracza na pewno wszelkie normy europejskie i zawstydza największych grafomanów! W dużej mierze to dzięki niemu książka potrafi rozbawić do łez, wzburzyć, a czasami nawet wzruszyć i skłonić do empatycznego myślenia.

Szczerze...

Nominacje do Zajdla

Już po raz 33. czytelnicy fantastyki wybrali spośród polskich opowiadań i powieści nominacje do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla. Uroczyste ogłoszenie listy tegorocznych nominacji odbyło się w sobotę, 20 maja podczas WTK, całość wydarzenia poprowadzili Aleksandra Ciejek i Tomasz Kołodziejczak a nominację ogłosiła Jadwiga Zajdel, żona zmarłego patrona.

Czytamy w Święta

Święta to taki czas, kiedy większość ludzi dużo chodzi (odwiedzając rodzinę), dużo je (odwiedzając rodzinę), otrzymuje sporo prezentów (odwiedzając rodzinę). W tym całym świątecznym chaosie trudno znaleźć czas dla siebie. Mimo wszystko życzymy Wam (i sobie też), abyśmy wszyscy mieli chwilę, aby zawinąć się w koc, z grzanym winem i dobrą lekturą. Zobaczcie, co zespół LC będzie czytał w Święta.