#czytamwdomu – książki poleca Marta Kisiel

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.04.2020

Na czas zarazy Marta Kisiel radzi przyjąć uderzeniową dawkę sarkastycznego humoru! Laureatka nagrody Książka Roku 2018 w plebiscycie lubimyczytać.pl zaczytuje się w powieściach Mileny Wójtowicz. Na najbliższy czas szczególnie poleca tomy „Post scriptum”„Vice versa” – szalone połączenie fantasy z coachingiem, zasadami BHP i tajemniczym śledztwem...

#czytamwdomu – książki poleca Marta Kisiel

Umówmy się. Tylko Milena Wójtowicz mogła napisać powieści o BHP, wilkołakach, strzygach, łowcach potworów, pierniczkach oraz, o przenajświętsza zgrozo, coachingu, która na dodatek byłaby tak szalona i tak racjonalna jednocześnie. I jeszcze miałaby sens! A fabuła? — zapytacie zapewne, a ja czym prędzej, że fabuła, i owszem, również ów sens ma, bo czemu nie, podobnie jak mnogość twistów, zwrotów i niespodzianek.

Oraz Sabinkę, czy wspominałam o Sabince?

Nie?

Och, to błąd. O Sabince lepiej nie zapominać…

PS Business Consulting. Pe jak Piotr Strzelecki, z zawodu psycholog, coach i doradca post mortem, z naciskiem na post. S jak Sabinka, Sabina Piechota, specjalistka do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy z naciskiem na… cóż, wszystko. Ona kocha „Supernatural” i samotne spacery po ciemnych zaułkach, on tarzałby się w filozofii zen i lawendowych polach, gdyby tylko mógł, razem zaś tworzą duet paranormalnych profesjonalistów w swym fachu, duet zgrany, niecodzienny oraz nienormatywny — choć liczebność istot nadprzyrodzonych zamieszkujących miejsce akcji, czyli Brzeg i okolice aż po Wrocław i Opole, każe się czasem zastanowić, czy aby na pewno to właśnie ludzie powinni wyznaczać tu jakiekolwiek normy. Strzyga, wilkołak, wił i tym podobne stworzenia kryją się pośród nas. Sęk w tym, że ktoś zaczyna ich krzywdzić, na dodatek skutecznie, jak gdyby doskonale wiedział, z kim bądź czym ma do czynienia. Chcąc nie chcąc, Piotr i Sabina rozpoczynają amatorskie śledztwo. Nie podejrzewają nawet, że następną ofiarą będzie jedno z nich, a w ruch pójdzie osikowy kołek…

W drugim tomie robi się jeszcze ciekawiej, jako że do wzmiankowanego duetu dołącza nie mniej osobliwa stażystka typu chomiczek, a gdzieś w tle przemyka najprawdziwszy Złoty Cuś z wybitną słabością do pewnego hipnotyzującego hitu Dawida Podsiadły. Coaching, stalking, mrówking i przeliczanie pojemności tira na styropianowe chrupki — takie rzeczy tylko w Brzegu, mili państwo.

Poznałyśmy się z Mileną Wójtowicz lata temu, kiedy właśnie wydawała bodajże trzecią powieść, a mnie nawet przez myśl nie przemknęło, że wkrótce radośnie pójdę w jej ślady. Po latach przerwy wróciła w towarzystwie Piotra, Sabinki i uderzeniowej dawki sarkastycznego humoru, który miesza w doskonałych proporcjach z pełnokrwistą kryminalną intrygą, słowiańską demonologią i rozkosznie racjonalnym podejściem do magicznych rytuałów, zwłaszcza tych z wykorzystaniem ostrych narzędzi i płynów ustrojowych. W rezultacie otrzymujemy z jej rąk idealne antidotum na dłużące się dni narodowej kwarantanny.

Dla wielbicieli fantastyki oraz dla tych, którzy podchodzą do tego gatunku jak Sabinka do zdrowej żywności.

Marta Kisiel (1982) – urodzona we Wrocławiu pisarka i tłumaczka, z wykształcenia polonistka. Debiutowała w 2006 roku opowiadaniem „Rozmowa dyskwalifikacyjna”. Na swoim koncie ma ukochany przez czytelników cykl „Dożywocie” („Dożywocie”, „Siła niższa”, „Szaławiła”, „Oczy uroczne”), cykl dla dzieci „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, „Małe Licho i anioł z kamienia” oraz „Małe Licho i lato z diabłem” (w przygotowaniu), zbiór opowiadań „Pierwsze słowo” oraz powieści z cyklu wrocławskiego: „Nomen omen”, „Toń” i „Płacz”. Sześciokrotnie nominowana do Nagrody im. Janusza A. Zajdla, statuetkę zdobyła w 2018 roku za opowiadanie „Szaławiła” oraz w 2019 za opowiadanie „Pierwsze słowo”. Jej pierwsza powieść dla dzieci, „Małe Licho i tajemnica Niebożątka”, została dwukrotnie wybrana najlepszą książką dla dzieci 2018 roku, zaś „Małe Licho i anioł z kamienia” zdobyło tytuł Książki Roku 2019 Polskiej Sekcji IBBY. „Małe Licho i tajemnica Niebożątka” zdobyło także tytuł Książki Roku w plebiscycie lubimyczytac.pl 2018.

Fot. Marty Kisiel: Marta Żurawska/Grupa Wydawnicza Foksal

Akcja #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

Książki są ważne – szczególnie w trudnych czasach pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. Nie można jednak zapominać, że branża książki – podobnie jak cała kultura – może już wkrótce zmierzyć się z zapaścią ekonomiczną. Przełożone wydarzenia literackie i targi książki, odwołane festiwale i spotkania autorskie, opóźnione premiery – wszystko to sprawia, że nad czytelniczą przyszłością zbierają się czarne chmury. Ile książek nie ukaże się z powodu strat poniesionych w wyniku pandemii? Jak wielu pisarzy nie otrzyma wynagrodzenia? Które księgarnie zostaną zamknięte? Jako społeczność czytelników lubimyczytać.pl chcemy pomóc branży książki, a więc wszystkim ludziom zawodowo związanym z literaturą: pisarzom, redaktorom, tłumaczom, grafikom, księgarzom, wydawcom. Mamy bowiem świadomość tego, że tylko czytając i kupując książki, możemy wpłynąć na ich przyszłość.

W ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki będziemy regularnie publikować wypowiedzi pisarzy, aktywistów ze świata kultury i redaktorów lubimyczytać.pl. Będą oni polecać wybraną przez siebie publikację, która ich zdaniem świetnie nada się na nadchodzące czasy. Na naszym profilu na Instagramie znajdziecie szablon, dzięki któremu także możecie pokazać, po jakie książki waszym zdaniem warto sięgnąć podczas przymusowego pozostania w domu.

Przeczytaj wszystkie polecenia w ramach akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki

Reklama

komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
konto usunięte
03.04.2020 10:03
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać 02.04.2020 12:37
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd