Wyzwanie czytelnicze LC

Seria: TAPPI
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Darmowe dodatki Edytuj książkę
AMisz

Książkę poleca Katarzyna Stoparczyk (radiowa Trójka, TVP 1): „Ta bajka jest łagodna... i uspokaja. To ważne, mamo“ – mój synek spojrzał mi głęboko w oczy, jakby chciał w ten sposób potwierdzić słuszność swoich słów. Kiedy czytałam ją Fredkowi na dobranoc, nagle zapachniało malinami, a zaraz potem pojawił się szumiący las, który zaczął delikatnie szeptać nam do ucha swoje leśne opowieści. Nie wierzycie? Koniecznie musicie poznać Starodzieja. Tappi chętnie Was do niego zaprowadzi. Zresztą, z Tappim i jego przyjaciółmi warto zawędrować choćby na koniec świata, a nawet przemierzyć wzdłuż i wszerz ukrytą pomiędzy gwiazdami Mleczną Drogę. Wyruszajcie czym prędzej. Już czas...
Krótkie, ciepłe, pięknie zilustrowane opowiadania o Tappim i jego przyjaciołach. Pełne dobrych emocji, podpowiadające dzieciom czym jest przyjaźń, jak odróżnić dobro od zła itp. Idealne do wspólnego czytania przed snem w domu i przedszkolu.
Ilustracje: Marta Kurczewska.

źródło opisu: Zielona Sowa, 2013

źródło okładki: www.zielonasowa.pl

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6165

Ciepły uścisk wikinga zimową porą

Tym razem dwa tomy przygód sympatycznego wikinga i jego znajomych ukazały się równocześnie. Zatem od razu po lekturze książeczki z ciastem w tytule, z okładką w jesiennych odcieniach, sięgnąć możemy po kolejny, wizualnie w chłodniejszych tonach wolumin „Tappi i pierwszy śnieg”, kolejny z cyklu „Tappi i przyjaciele”. Spotkamy w nim znane już postaci, pojawią się też nowi bohaterowie. Historyjki przybiorą zaś ton bardziej edukacyjny. Wiking tym razem zetknie się z rodziną wilków, burzową chmurą, chciwymi skrzatami, zdenerwowanym Czarownikiem Zgrzytkiem, gadatliwym smokiem i Świętym Mikołajem, dzięki czemu mamy możliwość poczytać i podyskutować z dziećmi o kwestiach tolerancji, rzeczach bezcennych, odrzuceniu czy wadach innych i sposobach na ich zaakceptowanie.

Podobnie jak w poprzednim tomie przygody wikinga Tappiego zaczynają się wiosenną porą, a kończą zimą. Również i tym razem uczestnikami opisywanych przygód są w równym stopniu zwierzęta, jak i zjawiska przyrody – m.in. wietrzyk czy chmura, posiadające cechy obiektów ożywionych, mówiące i okazujące emocje.

Kilkustronicowe historyjki są proste, kojące i niewymagające większego wysiłku intelektualnego. Uważni rodzice lub inni członkowie rodziny, czytający je dzieciom, znaleźć w nich jednak mogą inspirację do wnikliwszego przedyskutowania poruszanych kwestii i odniesienia ich do sytuacji znanych z życia przedszkolaka, jak ludzie o innych kolorach skóry, bieda, gadulstwo lub inne wady czy złośliwość jako forma obrony przed odrzuceniem.

Jednak i tym razem autor nie uniknął pewnych błędów. W pierwszej opowieści wiking Tappi i renifer Chichotek robią wielkie, wiosenne porządki, polegające na… zamieceniu podłogi, umyciu naczyń i wytarciu kurzu z półek! Nasuwa się zatem dobra okazja do rozmowy nie tylko o samodzielnym sprzątaniu zabawek, ale również kwestii stereotypów płciowych – wiking-mężczyzna nie sprzątający po sobie oraz jego przyjaciel renifer (również istota płci męskiej), który chowa się, chcąc uniknąć nawet tych sezonowych porządków. Inna dyskusyjna kwestia to kolejny raz emocje. Otóż w innej z historyjek renifer jest smutny, co autor (znowu!) utożsamia z żalem a nawet z obrażaniem się. I znów antidotum na te emocje okazuje się… przyjęcie. Warto przy tym dodać, że smutek renifera wynika z końca lata i przyjścia jesieni, przez co emocje te wydają się naturalne, zaś ich przyczyna niezależna od bohatera. Może on jednak zmienić interpretację skutków tej zmiany, co może (ale nie musi) spowodować zmianę w emocjach. Częsty to błąd w literaturze dziecięcej, ale za każdym razem wymaga sprostowania. Ponadto autor jest nauczycielem, co tym bardziej sugerować mogłoby znajomość psychologii dziecka (i psychologii ogólnej, a zagadnieniem emocji w szczególności). O tym również warto z dzieckiem porozmawiać, poruszając jednocześnie kwestię smutku jako naturalnej reakcji w obliczu końca czegoś i straty czy po prostu jako jednej z możliwych (i potrzebnych) emocji.

Tappi po raz kolejny oprowadził nas po Szepczącym Lesie, przedstawił swoich przyjaciół, zaprosił do domu na ciepłą czekoladę, zaś w ostatniej historyjce powoli oswaja nas z myślą o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia…

Jowita Marzec

oisaj | 2013-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2013

Mamy ostatnio ogromne szczęście jeśli chodzi o literaturę dziecięcą którą udaje się nam pozyskać i pewnie niektórzy wkrótce zarzucą mi brak krytycyzmu. Jednak patrząc z drugiej strony, to jeśli książka podoba się i dziecku i rodzicowi, to czego chcieć więcej ?

W książeczce Tappi i pierwszy śnieg znajdziemy 10 historii skierowanych do młodszego czytelnika, wcześniejsze historie o dobrodusznym wikingu kierowane chyba były do starszych dzieci. Pierwszy śnieg kierowany jest raczej do dzieciaków wieku lat trzy-pięć, a opowieści znakomicie sprawdzają się jako wieczorne poczytajki. Każda jest pełne ciepła, opowiada nową historię, a mały regularnie chichota przy czytaniu, i to nie tylko przy Chichotku :).

A i rodzic ma frajdę. Mnie Tappi ujął swoją dobrodusznością, pogodą ducha i pełnym optymizmu spojrzeniem na świat. Mimo czterdziestki na karku i tego, że zdaję sobie sprawę, że nie wszystko można rozwiązać przy pomocy dobrego śniadanie, to jednak i dla mnie jego podejście do problemów...

Przy okazji poprzedniej recenzji wspominałam, że chciałabym Wam przedstawić dwie książeczki o wesołym wikingu Tappim. Więc teraz pora właśnie na tę drugą, bo z pewnością jesteście jej bardzo ciekawi prawda ;) ?

W tej części również znajduje się dziesięć bardzo ciekawych opowiadań. Przeczytamy tutaj o wiosennych porządkach w chatce wikinga i o tym jak to pewien wiaterek wraz z Chichotkiem narozrabiali. Kolejna opowieść jest o rodzince wilków, która potrzebuje pomocy, więc Tappi przygarnia ich pod swój dach. A dalej o tym jak to mieszkańcy lasu przekonują się do nowych mieszkańców i już wcale się ich nie boją.

Poznamy też kilka skrzatów szukających skarbów oraz rozgniewaną i złośliwą Czarną Chmurę, która zechciała zalać cały Szepczący las. Znajdziemy tutaj także czarownika Zgrzytka, który robi zwierzakom niemile żarty. Chichotka zamienił w krzaczek, bobrowi przyprawi skrzydełka motyla, a wiewiórce uszy zająca. Zobaczymy też dlaczego renifer jest smutny oraz jak Tappi poradził...

katecz | 2015-05-14
Przeczytana: 02 lutego 2017

Dla dzieci 3-8 lat (a może też i dla starszych dzieci, bo nawet ja czytałam z ciekawością ;))). (te grubsze książki z serii "Podróże Tappiego po..." będą dla starszych dzieci (wiek 5+).

Tappi jest uroczy. Inni bohaterowie również ;) Opowiadania sie mądre, ładne i ciekawe. Przekazują dziecku pozytywne wzorce. Ilustracje tez urocze. Książeczki do schrupania ;) dla chłopca i dziewczynki

Ponieważ książeczki wypożyczaliśmy z biblioteki, każde opowiadanie nagraliśmy na dyktafon (syn mi za każdym razem przypominał, ze mam nagrywać), do późniejszego ponownego odsłuchania ;)

To chyba nasza ulubiona część o przygodach Tappiego ;-)

Krzysiek | 2014-12-24

Tappiego poznaliśmy razem z naszą córką (6 lat) pół roku temu. I wszyscy polubiliśmy tego niesamowitego Wikinga i jego przyjaciół. Polecam każdemu rodzicowi i każdemu dziecku - wspaniale i ciekawie napisane. W tej chwili na półce stoją wszystkie książki z cyklu (dwie w czytniku) a nasza córka za każdym razem kiedy jest w Empiku biegnie do półki z literaturą dzieciącą sprawdzić czy nie pojawiły się nowe przygody Tappiego. Czy może być lepsza recenzja?

mansonik | 2014-12-16
Przeczytana: 16 grudnia 2014

Opowiastki z tej książki są zdecydowanie lepsze dla młodego słuchacza jako bajki przed snem niż tak zwany kanon literatury dziecięcej ( z Andersenem na czele). Brak przemocy, pełna przygód i z morałem! Polecam wszystkim czytającym rodzicom

Zyrg | 2014-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2014

Tappi jest super. Czy w krótszej, czy w dłuższej formie mój 4-ro letni syn uwielbia, a i tata nie pogardzi. Polecamy

Malina2707 | 2015-01-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Jagodowe
Przeczytana: 09 stycznia 2015

Troszkę za mało ilustracji, ale tekst jest bez zarzutu.

Zbójnica | 2018-11-20
Natalie | 2018-11-12